https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_a9165ba5bc82eef3f7a2f6158_o.jpg
Müştərilərinə innovativ maliyyə həlləri təqdim etmək məqsədinə sadiq olan AccessBank, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (AYİB) ilə Ticarətin Maliyyələşdirilməsi Proqramı (Trade Facilitation Programme) çərçivəsində əməkdaşlıq müqaviləsi imzalayıb. Bu strateji təşəbbüs beynəlxalq ticarət əməliyyatlarını dəstəkləmək və Azərbaycanın bütün ərazilərində sahibkarların maliyyə imkanlarını genişləndirməyə xidmət edir.
Müqavilə, beynəlxalq ticarət iştirakçılarına əlavə maliyyə resurslarına çıxış imkanı yaradan vacib tərəfdaşlığı əks etdirir. Proqram çərçivəsində sahibkarlar zəmanət və maliyyə dəstəyi alaraq, riskləri azaltmaq, ticarət əməliyyatlarını asanlaşdırmaq, fəaliyyətlərini daha səmərəli idarə etmək və qlobal bazarlara çıxış imkanlarından yararlanma imkanı əldə edəcəklər.
AccessBank-ın İdarə Heyətinin sədri Davit Tsiklauri qeyd edib ki: "Biz AccessBank-ın AYİB ilə saziş imzalaması və Ticarətin Maliyyələşdirilməsi Proqramına qoşulması ilə fəxr edirik. Bu mühüm Proqram müştərilərimizə daha rəqabətədavamlı və innovativ maliyyə həlləri təqdim eməklə, Azərbaycanda idxal-ixrac fəaliyyətini dəstəkləyəcək və ölkənin ümumi iqtisadi inkişafına töhfə verəcək".
Ticarətin Maliyyələşdirilməsi Proqramı çərçivəsində imzalanan saziş, AccessBank-ın geniş spektrli maliyyə xidmətləri göstərmək qabiliyyətini gücləndirəcək. Bundan əlavə, yerli şirkətlərə beynəlxalq ticarətdə daha səmərəli iştirak üçün zəruri vasitələr təqdim etməklə yanaşı, riskləri azaldacaq, iqtisadi inkişafı stimullaşdacaq.
1999-cu ildə yaradılan Ticarətin Maliyyələşdirilməsi Proqramı AYİB ölkələrində xarici və daxili ticarətin inkişafına xidmət edir. Proqram çərçivəsində AYİB beynəlxalq banklara seçilmiş banklara və faktorinq şirkətlərinə yerli ixracatçılar, idxalçılar və distribyutorlara qısamüddətli kreditlər təqdim etmək üçün zəmanət verir.
AccessBank Azərbaycanda KOB-lar üzrə ixtisaslaşan və 2002-ci ildən sərfəli maliyyə xidmətləri təklif edən kommersiya bankıdır. Bank yerli biznesin inkişafını dəstəkləyərək, əlçatan və sərfəli xidmətlər təklif edir və ölkə iqtisadiyyatının güclənməsində mühüm rol oynayır.
AYİB Azərbaycanın ən böyük institusional investoru olaraq, ölkədə 190 layihəyə 3,7 milyard avrodan çox sərmayə yatırıb. Bankın əsas missiyası ölkənin iqtisadi diversifikasiyasını və davamlı inkişafını dəstəkləməkdir.

AccessBank присоединился к Программе содействия развитию торговли ЕБРР
AccessBank присоединился к Программе содействия развитию торговли ЕБРР AccessBank присоединился к Программе содействия развитию торговли ЕБРР
AccessBank, приверженный поддержке бизнеса и предоставлению надёжных финансовых услуг для своих клиентов, и Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) подписали соглашение в рамках Программы содействия развитию торговли (Trade Facilitation Programme, TFP). Эта стратегическая инициатива направлена на поддержку международных торговых операций и расширение финансовых возможностей бизнеса по всей территории Азербайджана.
Соглашение знаменует собой важное партнерство, направленное на облегчение международных торговых операций и предоставление компаниям, вовлеченным в международную торговлю, доступа к дополнительным финансовым ресурсам. Программа позволяет бизнесу получать гарантии и финансирование, что способствует снижению рисков и упрощению торговых операций, а также обеспечивает возможности для более эффективного управления и выхода на международные рынки.
Председатель правления AccessBank Давит Циклаури отметил:
«Мы гордимся подписанием соглашения с ЕБРР и участием AccessBank в Программе содействия развитию торговли. Эта важная инициатива предоставляет нашим клиентам более конкурентоспособные и инновационные финансовые решения, способствует развитию экспортно-импортной деятельности и поддерживает общий экономический рост Азербайджана».
Соглашение в рамках Trade Facilitation Programme не только расширяет возможности AccessBank по предоставлению комплексных финансовых услуг, но и предоставляет азербайджанским компаниям инструменты для более эффективного участия в международной торговле, снижая риски и способствуя экономическому развитию.
Запущенная в 1999 году, Программа содействия развитию торговле направлена на поддержку внешней торговли в странах операций ЕБРР, а также между ними. . В рамках программы ЕБРР предоставляет гарантии международным подтверждающим банкам и краткосрочные кредиты отобранным банкам и факторинговым компаниям для последующего кредитования местных экспортеров, импортеров и дистрибьюторов.
AccessBank — ведущий коммерческий банк в Азербайджане, специализирующийся на поддержке малого и среднего бизнеса (МСП). Основанный в 2002 году, банк предоставляет доступные финансовые услуги для содействия развитию местного бизнеса и экономики.
ЕБРР  — крупнейший институциональный инвестор в Азербайджане, инвестировавший более 3,7 миллиарда евро в 190 проектов. Миссия банка — поддержка экономической диверсификации и устойчивого развития страны.