https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_59357e778519af188b2c1a88f_o.jpg
Tədbirin məqsədi investisiya və ticarət sahəsində yeni əməkdaşlıqların qurulmasına, fikir və təcrübə mübadiləsinə töhfə verməkdir.
Cari ilin 8-9 oktyabr tarixlərində Bakı şəhərində ilk dəfə Azərbaycan Halal Biznes və Turizm Forumu (AZHAB Forum) keçiriləcək. Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Dövlət Turizm Agentliyi və Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə keçiriləcək tədbir “Caspian Event Organisers” MMC, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (OIC), Beynəlxalq İslam Biznesi Assosiasiyası, İslam Ticarət və İnkişaf Palatası (ICO), İslam Ölkələri üzrə Statistik, İqtisadi, Sosial Araşdırmalar və Təlim Mərkəzi (SESRIC), İslam ölkələri üçün Standartlar və Metrologiya İnstitutu (SMIIC) tərəfindən dəstəklənir.
İki gün davam edəcək forumun məqsədi investisiya və ticarət sahəsində yeni əməkdaşlıqların qurulmasına, fikir və təcrübə mübadiləsinə töhfə vermək, Azərbaycana xarici sərmayələrin cəlb edilməsini təşviq etməkdir.
Forum konfrans və sərgi olmaqla iki hissədən ibarət olacaq. Konfransda qida, turizm, maliyyə və s. kimi istiqamətlər üzrə inkişaf perspektivləri, müvafiq sahədə standartlaşdıma məsələləri müzakirə ediləcək, təcrübə mübadiləsi aparılacaq. Konfrans çərçivəsində panel müzakirələr də təşkil ediləcək. Forumun sərgi hissəsində isə Azərbaycandan və xarici ölkələrdən olan şirkətlərin istehsal etdiyi məhsul və xidmətlər nümayiş olunacaq.
Ümumilikdə forumda dünyanın müxtəlif regionlarından olmaqla, 20-yə yaxın ölkədən rəsmi şəxslər, mütəxəssislər, akademik dairələrin və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, iş adamları iştirak edəcəkdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_59357e778519af188b2c1a88f_o.jpg
The purpose of the event is to foster new cooperation in investment and trade, as well as to facilitate the exchange of ideas and experiences.
The Azerbaijan Halal Business and Tourism Forum (AZHAB Forum) will be held for the first time in Baku on October 8-9, 2024. The forum is organized by the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, the State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan, and the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) of the Republic of Azerbaijan, and supported by the “Caspian Event Organisers LLC”, Organization of Islamic Cooperation (OIC), the International Association of Islamic Business, the Islamic Chamber of Commerce and Development (ICCD), the Statistical, Economic and Social Research and Training Centre for Islamic Countries (SESRIC), and the Standards and Metrology Institute for Islamic Countries (SMIIC).
The two-day event aims to foster new cooperation in investment and trade, encourage the exchange of ideas and experiences in the halal industry, and promote the attraction of foreign investments to Azerbaijan.
The forum is comprised of two parts: a conference and an exhibition. The conference will cover development prospects in the halal sectors such as food, tourism, and finance, along with discussions on standardization issues. It will also feature panel discussions for participants to share experiences. The exhibition will display products and services from companies in Azerbaijan and abroad.
The event will bring together officials, experts, academics, international organizations, and business representatives from around 20 countries worldwide.