https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_759e173bc521b65080d73fc09_o.jpg
“AzInTelecom” MMC Azərbaycana gətirilən mobil cihazların qanunsuz yollarla qeydiyyatdan keçirilməsinə qarşı mübarizə tədbirlərini davam etdirir. Mütəmadi monitorinqlər nəticəsində surəti köçürülmüş IMEI kodlar aşkarlanaraq onlara “klon” statusu verilir. “Klon”laşdırılmış IMEI kodlarla istifadə olunan cihazlara məhdudiyyət tətbiq olunur.
Mübarizə tədbirləri çərçivəsində bu günədək 24 375 IMEI koda “klon” statusu verilərək bloklanıb. Həmin IMEI kodlar bloklanmamışdan əvvəlki 3 ayda 1 570 842 ədəd mobil nömrəyə aid abunəçi kimliyi ilə şəbəkədə görünüb. Bloklanmış IMEI kodlarla bu günədək 1 157 111 dəfə şəbəkəyə qoşulma cəhdinə “AzInTelecom”un Mobil Cihazların Qeydiyyat Sistemi (MCQS) tərəfindən imtina cavabı verilib.
Qeyd edək ki, Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarı ilə təsdiq edilmiş “Mobil cihazların qeydiyyatının aparılması Qaydası”na əsasən, xaricdən gətirilən mobil cihazlar Azərbaycan telekommunikasiya şəbəkəsində istifadə olunması üçün 30 gün ərzində dövlət rüsumu ödənilməklə qeydiyyatdan keçirilməlidir. Təəssüf ki, bəzi hallarda qeydiyyat rüsumunu ödəmək istəməyən şəxslər (və ya sahibkarlar) daha əvvəl qeydiyyatdan keçirilmiş cihazların IMEI kodlarının surətini yenilərinə köçürərək onların satışını həyata keçirirlər. Alıcı isə bu prosesdən məlumatsız olduğu üçün sonradan cihaza tətbiq olunan məhdudiyyətlə üzləşir. Bu cür hallarla qarşılaşmamaq üçün mobil cihaz alarkən mütləq IMEI kodunun orijinallığını yoxlamaq tövsiyə olunur. Yoxlamanı “portal.rinn.az” saytında ödənişsiz həyata keçirmək mümkündür. Bunun üçün cihazın ekranında *#06# yığaraq çıxan kodu kopiyalayıb saytda “IMEI yoxlama” hissəsinə yapışdırmaq və “yoxla” düyməsini sıxmaq kifayətdir.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_759e173bc521b65080d73fc09_o.jpg
AzInTelecom LLC, operating under the Ministry of Digital Development and Transport, continues to take active measures against the registration of mobile devices with copied IMEI codes imported into Azerbaijan. The organization's Mobile Device Registration Office (MCQS) conducts a thorough investigation into IMEI codes that are suspected of copying by regular monitoring. IMEI codes that have been found to have copied are restricted to use by granting "clone" status.
Till nowadays, 24 375 IMEI codes have been blocked by the status of a "clone." Those IMEI codes have appeared on the network in the past three months with the identity of a subscriber belonging to 1 570 842 mobile numbers. An attempt to join the network 1 157 111 times with blocked IMEI codes has been cancelled by MCQS.
It should be noted that in accordance with the "Regulations on the Registration of Mobile Devices" approved by the Cabinet of Ministers, mobile devices imported from abroad must be registered within 30 days for use on the Azerbaijani telecommunications network. Unfortunately, in some cases, individuals (owners) who don’t want to pay the registration roster copy of the IMEI codes of previously registered devices are copied and sold to new devices.On the other hand, the buyer is completely unaware of the process and later can face to certain challenges.
It is recommended to check the mandatory IMEI code when buying mobile devices to avoid encountering and cheating on such cases. This involves calling *#06# on the device's screen to learn the IMEI code and then switching to the" IMEI check " service by visiting the portal.rinn.az website. Learn the authenticity of the phone's IMEI code by entering the IMEI code on the visible screen and clicking the "Check" button.