https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_759e173bc521b65080d73fc09_o.jpg
“AzInTelecom” MMC Azərbaycana gətirilən mobil cihazların qanunsuz yollarla qeydiyyatdan keçirilməsinə qarşı mübarizə tədbirlərini davam etdirir. Mütəmadi monitorinqlər nəticəsində surəti köçürülmüş IMEI kodlar aşkarlanaraq onlara “klon” statusu verilir. “Klon”laşdırılmış IMEI kodlarla istifadə olunan cihazlara məhdudiyyət tətbiq olunur.
Mübarizə tədbirləri çərçivəsində bu günədək 24 375 IMEI koda “klon” statusu verilərək bloklanıb. Həmin IMEI kodlar bloklanmamışdan əvvəlki 3 ayda 1 570 842 ədəd mobil nömrəyə aid abunəçi kimliyi ilə şəbəkədə görünüb. Bloklanmış IMEI kodlarla bu günədək 1 157 111 dəfə şəbəkəyə qoşulma cəhdinə “AzInTelecom”un Mobil Cihazların Qeydiyyat Sistemi (MCQS) tərəfindən imtina cavabı verilib.
Qeyd edək ki, Nazirlər Kabinetinin müvafiq qərarı ilə təsdiq edilmiş “Mobil cihazların qeydiyyatının aparılması Qaydası”na əsasən, xaricdən gətirilən mobil cihazlar Azərbaycan telekommunikasiya şəbəkəsində istifadə olunması üçün 30 gün ərzində dövlət rüsumu ödənilməklə qeydiyyatdan keçirilməlidir. Təəssüf ki, bəzi hallarda qeydiyyat rüsumunu ödəmək istəməyən şəxslər (və ya sahibkarlar) daha əvvəl qeydiyyatdan keçirilmiş cihazların IMEI kodlarının surətini yenilərinə köçürərək onların satışını həyata keçirirlər. Alıcı isə bu prosesdən məlumatsız olduğu üçün sonradan cihaza tətbiq olunan məhdudiyyətlə üzləşir. Bu cür hallarla qarşılaşmamaq üçün mobil cihaz alarkən mütləq IMEI kodunun orijinallığını yoxlamaq tövsiyə olunur. Yoxlamanı “portal.rinn.az” saytında ödənişsiz həyata keçirmək mümkündür. Bunun üçün cihazın ekranında *#06# yığaraq çıxan kodu kopiyalayıb saytda “IMEI yoxlama” hissəsinə yapışdırmaq və “yoxla” düyməsini sıxmaq kifayətdir.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_759e173bc521b65080d73fc09_o.jpg
AzInTelecom под Министерством цифрового развития и транспорта продолжает предпринимать интенсивные действия против незаконной регистрации мобильных устройств, ввозимых в Азербайджан.
Отдел регистрации мобильных устройств (MCQS) организации проводит тщательное расследование кодов IMEI, которые подозреваются в копировании путем регулярного мониторинга.
На сегодняшний день 24 375 IMEI-кода заблокированы под статусом «клон». Эти IMEI-коды появились в сети за последние три месяца с идентификацией абонента, принадлежащего 1 570 842 мобильным номерам. На попытку подключиться к сети 1 157 111 раза с заблокированными IMEI-кодами, MCQS ответила отказом.
Хотим отметить, что в соответствии с утвержденным Кабинетом Министров «Положением о регистрации мобильных устройств», ввозимые из-за рубежа мобильные устройства должны быть зарегистрированы в течение 30 дней для использования в телекоммуникационной сети Азербайджана. К сожалению, в некоторых случаях физические лица (владельцы), не желающие оплачивать регистрационный реестр копии IMEI-кодов ранее зарегистрированных устройств, копируются и продаются на новые устройства. Покупатель, с другой стороны, совершенно не осведомлен о процессе и впоследствии может столкнуться с определенными проблемами.
Рекомендуется обязательно проверять IMEI-код при покупке мобильных устройств, чтобы избежать столкновения и обмана в таких случаях. Для этого необходимо набрать *#06# на экране устройства, чтобы узнать код IMEI, а затем переключиться на услугу “Проверки IMEI, посетив веб-сайт portal.rinn.az. Узнайте подлинность и оригинальность IMEI-кода телефона, введя IMEI-код на экране и нажав кнопку «Проверить».