https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_c913b528388b7a412caeff436_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Braziliyanın G20-yə sədrliyi çərçivəsində Foz do İquaçu şəhərində keçirilən “Təmiz Enerji və İnnovasiyalar üzrə Nazirlər” iclasında çıxış edib.
Braziliyanın G20 və COP platformaları vasitəsilə təmiz enerjiyə sürətli keçidi təşviq edən mühüm bir missiya yerinə yetirdiyini vurğulayan nazir COP29-a ev sahibliyi edəcək Azərbaycanın ədalət və bərabərliyə əsaslanan, bütün ölkələrin faydalana biləcəyi enerji keçidinə nail olmaq məqsədi və bu xüsusda təşəbbüslərindən bəhs edib. Bunun üçün Azərbaycanın inkişaf etmiş və inkişaf etməkdə olan ölkələr, müxtəlif tərəflər arasında körpü olmaqla həmrəylik əsasında balanslaşdırılmış nəticə əldə etməyə, iqlim maliyyəsini artırmağa, enerji keçidi qarşısında maneələri aradan qaldıran yeni təşəbbüs və öhdəliklərin qəbuluna çalışdığı qeyd olunub. Bildirilib ki, Azərbaycanın təşəbbüskarı olduğu COP29-un “Yaşıl Enerji üzrə Zona və Dəhlizlər Vədi” zəngin bərpa olunan enerji resursları olan bölgələrdə sıfır emissiyalı “yaşıl enerji məkan”larının, eləcə də xərclərin azalmasına yol açan uzun məsafələrdə enerji təchizatı üzrə tələb və təklif mərkəzləri arasında müxtəlif ötürücü infrastrukturlarının yaradılması üzrə fəaliyyətimizdən irəli gəlir.
Ölkəmizin elektrik enerjisinin istehsal gücündə bərpa olunan enerjini 2 dəfədən çox artıraraq 33%-ə çatdıran 2 QVt-lıq stansiyaların enerji sisteminə inteqrasiyası və 2030-cu ilədək 5 QVt güclərin ixraca yönəldilməsi ilə bağlı yaşıl kursumuzun “Qlobal Enerji Anbarları və Şəbəkələri Öhdəliyi” təşəbbüsünü formalaşdırdığı da diqqətə çatdırılıb. “Enerji keçidinin “onurğa sütunu” olacaq şəbəkə infrastrukturunun inkişafı üçün qlobal enerjinin saxlanılması potensialını altı dəfə artıraraq 2030-cu ilə qədər 1 500 qiqavata çatdırmağı, 2040-cı ilə kimi ümumilikdə 80 milyon kilometrdən çox elektrik şəbəkəsinin əlavə edilməsini və ya təkmilləşdirilməsini təklif edirik. Daha bir təşəbbüsümüz isə transformativ inkişaf və enerji təchizatçısı gündəliyimizin əsas komponentlərindən olan hidrogenlə bağlıdır. Azərbaycan “yaşıl enerji” ölkəsinə transformasiyada qətiyyətlidir və qlobal enerji keçidini irəli aparmaq əzmindədir,”-deyə nazir əlavə edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_c913b528388b7a412caeff436_o.jpg
Energy Minister Parviz Shahbazov spoke at the Clean Energy Ministerial and Mission Innovation meeting held in Foz do Iguacu as part of Brazil's G20 chairmanship.
Emphasizing that Brazil is fulfilling an important mission to promote a rapid transition to clean energy through the G20 and COP platforms, the Minister spoke about Azerbaijan's goal and initiatives, as a country to host COP29, to achieve an energy transition based on justice and equality, from which all countries can benefit. For this, it was noted that Azerbaijan, being a bridge between developed and developing countries, various parties, strives to achieve a balanced result on the basis of solidarity, increase climate funding, and adopt new initiatives and obligations that remove obstacles to the energy transition. It was noted that the Green Energy Zones and Corridors Pledge of COP29, initiated by Azerbaijan, comes from our activities to create zero-emission green energy spaces in regions with rich renewable energy resources, as well as various transmission infrastructures between supply and demand centers for energy supply over long distances that lead to cost reduction.
It was also noted that our green course on the integration of 2 GW plants into the energy system, which doubled the renewable energy in the electricity production capacity of our country to 33%, and and the export orientation of 5 GW capacities by 2030, formed the Global Energy Storage and Grids Pledge initiative. “For the development of grid infrastructure, which will be the backbone of the energy transition, we propose to increase sixfold the global energy storage capacity to 1500 gigawatts by 2030, and to add or improve a total of more than 80 million kilometers of power grids by 2040. Our another initiative is related to hydrogen, one of the key components of our transformative development and energy supplier agenda. "Azerbaijan is determined to transform into a green energy country and to advance the global energy transition", the Minister added.