https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_9748351694c6a0f546be2de1e_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədov başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin 3 oktyabr tarixində Belarus Respublikasına səfəri çərçivəsində iki ölkə arasında bir sıra istiqamətlərdə, o cümlədən səhiyyə sahəsində əməkdaşlığa dair sənədlər imzalanıb.
Azərbaycan və Belarus səhiyyə nazirlikləri arasında “Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyi ilə Belarus Respublikasının Səhiyyə Nazirlikləri arasında 2024-2025-ci illər üçün əməkdaşlığa dair Proqram (“Yol Xəritəsi”)” imzalanıb.
Sənədi Azərbaycanın səhiyyə naziri Teymur Musayev və Belarusun səhiyyə naziri Aleksandr Hocayev imzalayıblar.
Səhiyyə sahəsində əməkdaşlığa dair “Yol Xəritəsi”ndə akademik və elmi mübadilə, tibbi kadrların hazırlanması, əczaçılıq sənayesi, səhiyyə sistemlərinin rəqəmsallaşdırılması kimi əməkdaşlıq istiqamətləri müəyyən edilib.
Eyni zamanda, sənəd tibbin onkologiya, transplantologiya, kardiologiya, neyrocərrahiyyə və s. sahələrində çalışan mütəxəssis və həkimlərlə təcrübə mübadiləsi və ixtisasartırma, eləcə də elmi-tədqiqat institut və mərkəzləri ilə əməkdaşlıq istiqamətləri üzrə məlumat mübadiləsini özündə ehtiva edir.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_9748351694c6a0f546be2de1e_o.jpg
В рамках визита в Республику Беларусь делегации, возглавляемой премьер-министром Азербайджанской Республики Али Асадовым, 3 октября между двумя странами были подписаны документы о сотрудничестве по ряду направлений, в том числе в сфере здравоохранения.
Между министерствами здравоохранения Азербайджана и Беларуси подписана «Программа сотрудничества («Дорожная карта») между Министерством здравоохранения Азербайджанской Республики и Министерствами здравоохранения Республики Беларусь на 2024-2025 годы».
Документ подписали министр здравоохранения Азербайджана Теймур Мусаев и министр здравоохранения Беларуси Александр Ходжаев.
В «Дорожной карте» определены такие направления сотрудничества, как академический и научный обмен, подготовка медицинских кадров, фармацевтическая промышленность, цифровизация систем здравоохранения.
Кроме того, в документе предусмотрен обмен опытом и повышение квалификации специалистов и врачей, работающих в медицинской онкологии, трансплантологии, кардиологии, нейрохирургии и других сферах медицины, а также обмен информацией о направлениях сотрудничества с научно-исследовательскими институтами и центрами.