https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_40c77bd176266933f5d332cc2_o.jpg
Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyi (AMADA) Böyük Britaniya Antidopinq Agentliyi (UKAD) tərəfindən təşkil olunan yeni data analitikası işçi qrupunda iştirak edir. Bu əməkdaşlıq təşəbbüsü ABŞ Avstraliya, Yeni Zelandiya, Yaponiya və Danimarka antidopinq agentlikləri ilə yanaşı, Ümumdünya Antidopinq Agentliyi (WADA), Beynəlxalq Test Agentliyi (ITA) və İdmançılar Etikası Bölməsi (AIU) kimi qlobal təşkilatları bir araya gətirir.
İşçi qrupunun əsas missiyası data analitikası və süni intellektin potensialından istifadə edərək antidopinq səylərini qlobal səviyyəyə yüksəltməkdir. Qrup biliklərin birləşdirilməsi və birgə tədqiqatların aparılması vasitəsilə test və təhsil sahəsində daha dəqiq, effektiv və məqsdəyönümlü yanaşmalar yaratmaq üçün innovativ metodların hazırlanmasını hədəfləyir.
2024-cü il oktyabrın 9-da UKAD və “Sport Integrity Australia” tərəfindən işçi qrupu üçün onlayn görüş keçirilib və tədbirdə data analitikasının antidopinq test və təhsil sahəsində istifadəsi müzakirə olunub. Müzakirələrdə data əsaslı nəticələrin test protokollarını təkmilləşdirmək və spesifik çətinliklərə uyğunlaşdırmaq gücü vurğulanıb.
İşçi qrupu hazırda 26-27 noyabr 2024-cü il tarixlərində Londonda keçiriləcək canlı görüş üçün hazırlıqlar aparır. Bu görüşdə data analitikası və süni intellektin antidopinq təşəbbüslərinə necə təsir göstərə biləcəyi barədə müzakirələr davam etdiriləcək.
AMADA bu işçi qrupuna qoşularaq, dopinqə qarşı mübarizədə qabaqcıl texnologiya və innovasiya ilə beynəlxalq səylərə töhfə verməyə olan öhdəliyini bir daha təsdiqləyir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_40c77bd176266933f5d332cc2_o.jpg
The Azerbaijan National Anti-Doping Agency (AMADA) has been invited to participate in a newly established Data Analytics working group, spearheaded by UK Anti-Doping (UKAD). This collaborative initiative brings together anti-doping agencies from the USA, Australia, New Zealand, Japan, and Denmark, alongside global organizations such as the World Anti-Doping Agency (WADA), the International Testing Agency (ITA), and the Athletics Integrity Unit (AIU).
The primary goal of the working group is to enhance global anti-doping efforts through the power of data analytics and artificial intelligence. By pooling expertise and conducting joint research, the group aims to develop cutting-edge methods that will enable more precise, effective, and targeted approaches to testing and education.
On October 9, 2024, the working group convened online under the leadership of UKAD and Sport Integrity Australia to discuss integrating data analytics into anti-doping testing and education. The discussions underscored how data-driven insights can improve testing protocols and tailor them to address specific challenges.
The group is now preparing for an in-person meeting in London, scheduled for November 26-27, 2024. These discussions will further explore the role of data analytics and artificial intelligence in shaping the future of anti-doping practices.
By participating in this working group, AMADA reaffirms its commitment to advancing international efforts to combat doping through innovative technologies and solutions.