https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_5b9d07caa079a0c97648a84a4_o.jpg
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) rektoru professor Ədalət Muradov rəsmi facebook səhifəsində "Azərbaycan Respublikasında Təhsilin İnkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nın müvafiq bəndində təsbit olunmuş ali təhsil müəssisələrində ödənişli təhsil üzrə qəbul planın ləğv edilməsini önə çəkərək, təkliflə çıxış edib.
“Ali Təhsil: Təklif
Azərbaycanda ali təhsil müəssisələrinə tələbə qəbulu dövlət sifarişi və ödənişli əsaslarla həyata keçirilir. Dövlət sifarişli təhsil üzrə qəbul planı dövlət sektorunun tələbləri nəzərə alınmaqla, dövlət tərəfindən müəyyən edilir və tələbələrin təhsil haqqı dövlət tərəfindən ödənilir. Son illər təhsilin əlçatanlığının artırılmasına yönəlmiş Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sosial siyasəti sayəsində dövlət sifarişli tələbələrin sayı əhəmiyyətli dərəcədə artmış və hazırda demək olar ki, 50% təşkil edir. Ödənişli əsaslarla tələbə qəbulu planı da bu günə qədər dövlət tərəfindən təsdiqlənir. Amma 2013-cü ilin oktyabrında qəbul edilmiş "Azərbaycan Respublikasında Təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası"nın 3.1.6.-cı bəndində göstərilir ki, dövlət və özəl ali təhsil müəssisələrinə ödənişli təhsil üzrə qəbul planı ləğv edilməlidir. Başqa sözlə, ödənişli təhsil DİM tərəfindən təşkil ediən müsabiqə nəticələrinə əsasən tələbə ilə universitet arasında müqavilə əsasında həyata keçirilməlidir. Özəl sektorun nümayəndələrinin və fərdlərin ödənişli təhsili məhz onların sifarişi əsasında həyata keçirilməlidir. Onların hansı ixtisas üzrə təhsil almaq istəklərini onlar özləri hamıdan yaxşı bilir.
İnanmaq istəyirəm ki, növbəti ildən etibarən, müvafiq Strategiyada göstərildiyi kimi, ödənişli təhsil üzrə qəbul planı ləğv ediləcək. Eləcə də, ümid edirəm ki, universitetlərin baxılmaq üçün aidiyyəti üzrə təqdim etdiyi qəbul planının layihəsinin hökumət tərəfindən təsdiq üçün təqdim edilməsindən əvvəl, yaxın keçmişdə mövcud olmuş universitetlərlə müzakirə ənənəsi də bərpa ediləcək.”

Предложение ректора Предложение ректора
Ректор Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) профессор Адалат Мурадов на официальной странице Facebook выдвинув вопрос об отмене плана приема на платное образование в высшие учебные заведения, установленный в соответствующем пункте “Государственной стратегии развития образования в Азербайджанской Республике”, выступил с предложением.
“Высшее образование: предложение
Прием студентов в высшие учебные заведения в Азербайджане осуществляется по государственному заказу и на платной основе. План приема на государственное образование определяется государством с учетом требований государственного сектора, а плата за обучение студентов оплачивается государством. Благодаря социальной политике Президента Ильхама Алиева, направленной на повышение доступности образования, за последние годы число студентов по государственному заказу значительно возросло и, можно сказать, что в настоящее время составляет почти 50%. План приема студентов на платной основе также по сей день утверждается государством. Но как указано в пункте 3.1.6 принятой в октябре 2013 года “Государственной стратегии по развитию образования в Азербайджанской Республике”, план приема на платное образование в государственные и частные высшие учебные заведения должен быть отменен. Иными словами, платное обучение должно осуществляться на основе договора между обучающимся и вузом по результатам конкурса, организованного ГЭЦ. Платное обучение представителей частного сектора и частных лиц должно осуществляться непосредственно на основании их заказа. Они сами лучше других знают, какую специальность хотят изучать.
Хочется верить, что со следующего года, как указано в соответствующей Стратегии, прием на платное образование будет отменен. Также надеюсь, что перед представлением вузами на рассмотрение проекта плана приема будет восстановлена ​​традиция обсуждения с вузами, существовавшая в недавнем прошлом.”