Sahibə Qafarova Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva ilə görüşüb
Sahibə Qafarova Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva ilə görüşüb Sahibə Qafarova Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva ilə görüşüb
Tacikistan Respublikasında işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Düşənbə şəhərində Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva ilə görüşüb.
Milli Məclisə seçkilərin uğurla keçirilməsi və yenidən Azərbaycan parlamentinin sədri seçilməsi münasibətilə Sahibə Qafarovanı təbrik edən Tənzilə Narbayeva əminliyini ifadə edib ki, qarşıdakı dövrdə də iki ölkənin qanunverici orqanları arasında yüksək səviyyəli əməkdaşlıq və sıx təmaslar davam etdiriləcək.
Görüşdə dost və qardaş ölkələrimiz arasında münasibətlərin dinamik inkişafından məmnunluq ifadə olunub. Qeyd edilib ki, xalqlarımız arasında oxşar dini və mənəvi dəyərlər, dil birliyi əlaqələrimizin daha da genişlənməsinə böyük töhfələr verir. Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan və Özbəkistan arasında münasibətlərin ölkələrimiz müstəqillik əldə etdikdən sonra yeni mərhələyə yüksəldiyini diqqətə çatdırıb. Tərəflər ölkələrimiz arasında bir çox sahələri əhatə edən geniş əlaqələrin inkişafında ölkə başçılarının rolunu xüsusi qeyd ediblər.
Söhbət zamanı dost ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın dinamik inkişafının qanunvericilik orqanları arasında da əlaqələrin daha da genişlənməsini şərtləndirdiyi diqqətə çatdırılıb. Parlament sədrləri son illərdə həm Azərbaycanda, həm də Özbəkistanda keçirilən ikitərəfli görüşlərini məmnunluqla xatırlayaraq, qarşılıqlı təmasların, səfərlərin əlaqələrimizə verdiyi mühüm töhfələri vurğulayıblar. Parlamentlərimiz arasında əməkdaşlığın daha da dərinləşməsində cari ildə imzalanan Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi ilə Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatı arasında parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişafına dair 2024-2025-ci illər üçün praktiki tədbirlər planının ("Yol Xəritəsi") əhəmiyyəti xüsusilə qeyd edilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_6ab4488da4f1256b7c75cdd1a_o.jpg
Находящаяся с рабочим визитом в Республике Таджикистан спикер Милли Меджлиса Сахиба Гафарова встретилась в Душанбе со спикером Сената Олий Мажилиса Республики Узбекистан Танзилой Нарбаевой.
Поздравляя Сагибу Гафарову с успешным проведением выборов в Милли Меджлис и переизбранием на пост главы азербайджанского парламента, Танзила Нарбаева выразила уверенность в том, что и в предстоящий период между законодательными органами двух стран будет продолжено сотрудничество на высоком уровне и будут поддерживаться тесные контакты.
На встрече выражалось удовлетворение динамичным развитием отношений между нашими дружественными и братскими странами. Было сказано, что схожие религиозные и духовные ценности, а также языковое единство между нашими народами вносят большой вклад в дальнейшее расширение наших связей. По словам спикера Сагибы Гафаровой, отношения между Азербайджаном и Узбекистаном вышли на новый уровень после обретения ими независимости. Спикеры затем особо отметили роль глав стран в развитии широких связей между нашими странами, охватывающих многие сферы.
В ходе беседы отмечалось, что динамичное развитие сотрудничества между нашими дружественными странами способствует дальнейшему расширению связей и между законодательными органами. С удовлетворением вспоминая двусторонние встречи, проведённые в истекшие годы как в Азербайджане, так и в Узбекистане, спикеры парламентов подчеркнули и существенный вклад взаимных контактов и визитов в наши отношения. Особо была отмечена важность подписанного в текущем году с целью дальнейшего углубления двустороннего межпарламентского сотрудничества плана практических мероприятий («Дорожной карты») на 2024–2025 годы по развитию межпарламентского сотрудничества между Милли Меджлисом Азербайджанской Республики и Сенатом Олий Мажилиса Республики Узбекистан.