Sahibə Qafarova Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva ilə görüşüb
Sahibə Qafarova Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva ilə görüşüb Sahibə Qafarova Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva ilə görüşüb
Tacikistan Respublikasında işgüzar səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Düşənbə şəhərində Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva ilə görüşüb.
Milli Məclisə seçkilərin uğurla keçirilməsi və yenidən Azərbaycan parlamentinin sədri seçilməsi münasibətilə Sahibə Qafarovanı təbrik edən Tənzilə Narbayeva əminliyini ifadə edib ki, qarşıdakı dövrdə də iki ölkənin qanunverici orqanları arasında yüksək səviyyəli əməkdaşlıq və sıx təmaslar davam etdiriləcək.
Görüşdə dost və qardaş ölkələrimiz arasında münasibətlərin dinamik inkişafından məmnunluq ifadə olunub. Qeyd edilib ki, xalqlarımız arasında oxşar dini və mənəvi dəyərlər, dil birliyi əlaqələrimizin daha da genişlənməsinə böyük töhfələr verir. Spiker Sahibə Qafarova Azərbaycan və Özbəkistan arasında münasibətlərin ölkələrimiz müstəqillik əldə etdikdən sonra yeni mərhələyə yüksəldiyini diqqətə çatdırıb. Tərəflər ölkələrimiz arasında bir çox sahələri əhatə edən geniş əlaqələrin inkişafında ölkə başçılarının rolunu xüsusi qeyd ediblər.
Söhbət zamanı dost ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın dinamik inkişafının qanunvericilik orqanları arasında da əlaqələrin daha da genişlənməsini şərtləndirdiyi diqqətə çatdırılıb. Parlament sədrləri son illərdə həm Azərbaycanda, həm də Özbəkistanda keçirilən ikitərəfli görüşlərini məmnunluqla xatırlayaraq, qarşılıqlı təmasların, səfərlərin əlaqələrimizə verdiyi mühüm töhfələri vurğulayıblar. Parlamentlərimiz arasında əməkdaşlığın daha da dərinləşməsində cari ildə imzalanan Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi ilə Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatı arasında parlamentlərarası əməkdaşlığın inkişafına dair 2024-2025-ci illər üçün praktiki tədbirlər planının ("Yol Xəritəsi") əhəmiyyəti xüsusilə qeyd edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_6ab4488da4f1256b7c75cdd1a_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova, who is on a working visit to the Republic of Tajikistan, has had a meeting with Speaker of the Senate of the Oliy Majilis of the Republic of Uzbekistan Tanzila Narbayeva in Dushanbe.
Congratulating Sahiba Gafarova on the successful Milli Majlis elections and her re-election as Head of the Azerbaijani Parliament, Tanzila Narbayeva added confidently that the legislative bodies of the two countries would continue co-operation at a prominent level and maintain close contacts in the coming period.
They expressed satisfaction with the dynamic advancement of the relations between our friendly and brotherly countries. It was said that the similar religious and spiritual values as well as the linguistic affinity of our peoples make a great contribution to further expansion of our ties. Speaker Sahiba Gafarova said relations between Azerbaijan and Uzbekistan had reached a new level since their independence. The Speakers then emphasised the role of the Heads of State in the development of broad ties between our countries covering many spheres.
It was further remarked that the energetic evolution of our friendly countries’ co-operation serves to further the expansion of the ties between the legislative bodies as well. Recalling with appreciation the bilateral meetings held in the past years both in Azerbaijan and Uzbekistan, the Speakers of Parliament emphasised the significant contribution of mutual contacts and visits to our relations. The Speakers stressed the importance of the 2024-2025 Practical Action Plan (the Road Map’) , signed this year to further deepen bilateral inter-parliamentary co-operation, for the development of inter-parliamentary co-operation between the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan and the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.