https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_a0c7d4c2a6dafc37b757c45e8_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində İran İslam Şurası Məclisinin sədri Məhəmmədbaqer Qalibaf ilə görüşüb.
Milli Məclisə növbədənkənar seçkilərin uğurla keçirilməsi və yenidən Azərbaycan parlamentinin sədri seçilməsi münasibətilə Sahibə Qafarovanı bir daha təbrik edən İran parlamentinin sədri, ölkəsinin Azərbaycanla münasibətlərin daha da gücləndirilməsində maraqlı olduğunu bildirib. Məhəmmədbaqer Qalibaf deyib ki, Azərbaycan İran üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir və onlar ölkəmizlə münasibətlərə xüsusi əhəmiyyət verirlər. O, İranın yeni seçilmiş rəhbərliyinin siyasətində qonşu ölkələrlə münasibətlərdə heç bir dəyişikliyin olmadığını, parlamentlər səviyyəsində də əlaqələrin daha da genişləndirilməsi istiqamətində mövqeyin davam edəcəyini söyləyib.
Qeyd olunub ki, İran yaxşı qonşuluq, iqtisadi və mədəni əlaqələrin daha da gücləndirilməsinin bütün regionda sülh və təhlükəsizliyə töhfə verəcəyinə inanır. Bildirilib ki, biz iqtisadi əməkdaşlıq, nəqliyyat, regional kommunikasiya imkanlarından geniş istifadə etməliyik. İran parlamentinin sədri "3+3" formatında əməkdaşlığın əhəmiyyətini qeyd edib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkələrimizin və xalqlarımızın ortaq tarixi, mədəni, dini dəyərləri bölüşdüklərini qeyd edərək, bu gün Azərbaycanla İran arasında müxtəlif istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb. O, ikitərəfli formatda əldə edilmiş razılaşmaların, həyata keçirilən birgə layihələrin əməkdaşlığımızın daha da genişləndirilməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd edib.
Milli Məclisin sədri bildirib ki, Azərbaycan regionda sülh və təhlükəsizliyin, əməkdaşlığın təmin olunmasına böyük əhəmiyyət verir və ölkəmiz sülhpərvər siyasət həyata keçirir.
Görüşdə parlamentlər arasında əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib. Spiker Sahibə Qafarova İran İslam Şurası Məclisinin sədri ilə bundan öncəki görüşlərini xatırladaraq, bu görüşlər zamanı parlamentlərarası əlaqələrimizin mövcud vəziyyəti və bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsi imkanlarının müzakirə olunduğunu xatırladıb.
Qeyd edilib ki, 2024-cü ildə hər iki ölkədə parlament seçkiləri keçirilib. Azərbaycan və İran parlamentlərində parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qruplarının yeni tərkibləri formalaşdırılıb. Qanunverici orqanlarımızın bir sıra beynəlxalq parlament təşkilatlarında, o cümlədən Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi, Parlamentlərarası İttifaq, Asiya Parlament Assambleyası, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament İttifaqı, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Parlament Assambleyası kimi beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğu diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə cari ilin noyabr ayında Bakıda COP-29 çərçivəsində keçiriləcək Parlament Konfransı ilə bağlı məsələlər də müzakirə edilib. Parlamentlərin iqlim dəyişmələri ilə əlaqədar çoxtərəfli platformalarda birgə fəaliyyətinin əhəmiyyəti qeyd edilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_a0c7d4c2a6dafc37b757c45e8_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с председателем Исламского консультативного совета Ирана Мохаммадом-Багером Галибафом в ходе своей рабочей поездки в Женеву в Швейцарии.
Председатель иранского парламента, вновь поздравивший Сагибу Гафарову с успешным проведением внеочередных парламентских выборов и её повторным избранием председателем азербайджанского парламента, заявил, что его страна заинтересована в дальнейшем укреплении отношений с Азербайджаном. Мохаммад-Багер Галибаф сказал, что Азербайджан имеет особое значение для Ирана, и что иранская сторона придаёт исключительное значение отношениям с нашей страной. По его словам, в политике новоизбранного руководства Ирана не будет изменений в отношениях с соседними странами и что позиция по дальнейшему расширению связей на уровне парламентов будет продолжаться.
Как было отмечено, Иран верит, что укрепление добрососедских, экономических и культурных связей будет способствовать миру и безопасности во всём регионе. Мы должны широко использовать возможности экономического сотрудничества, транспорта и региональной коммуникации, по словам главы иранского парламента отметил, отметившего и важность сотрудничества в формате "3+3".
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова заявила, что наши страны и народы разделяют общие исторические, культурные и религиозные ценности, после чего она акцентировала внимание на сегодняшнем развитии сотрудничества между Азербайджаном и Ираном в различных направлениях. Она подчеркнула весомость достигнутых в двустороннем формате соглашений и реализуемых совместных проектов для дальнейшего расширения нашего сотрудничества.
По словам спикера Милли Меджлиса, Азербайджан придаёт большое значение обеспечению мира и безопасности в регионе и проводит миролюбивую политику.
На встрече были рассмотрены вопросы сотрудничества между парламентами. Спикер Сагиба Гафарова, вспоминая о своих предыдущих встречах с главой Исламского консультативного совета Ирана, отметила, что в ходе этих встреч обсуждалось текущее состояние межпарламентских связей и возможности их дальнейшего расширения.
Как далее отмечалось, в 2024 году в обеих странах прошли парламентские выборы. В парламентах Азербайджана и Ирана сформированы новые составы рабочих групп по межпарламентским связям. Наши законодательные органы имеют эффективные отношения в рамках ряда международных парламентских организаций, включая Парламентскую сеть Движения Неприсоединения, Межпарламентский Союз, Азиатскую Парламентскую Ассамблею, Парламентский Союз Организации Исламского Сотрудничества и Парламентскую ассамблею Парламентов Организации Экономического Сотрудничества.
На встрече также обсуждались вопросы, связанные с Парламентской конференцией, которая состоится в Баку в рамках COP-29 в ноябре текущего года. Подчёркивалось значение совместной деятельности парламентов на многосторонних платформах в связи с изменением климата.
В ходе разговора также состоялся обмен мнениями по другим вопросам, представляющим взаимный интерес.