https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_a0c7d4c2a6dafc37b757c45e8_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərinə işgüzar səfəri çərçivəsində İran İslam Şurası Məclisinin sədri Məhəmmədbaqer Qalibaf ilə görüşüb.
Milli Məclisə növbədənkənar seçkilərin uğurla keçirilməsi və yenidən Azərbaycan parlamentinin sədri seçilməsi münasibətilə Sahibə Qafarovanı bir daha təbrik edən İran parlamentinin sədri, ölkəsinin Azərbaycanla münasibətlərin daha da gücləndirilməsində maraqlı olduğunu bildirib. Məhəmmədbaqer Qalibaf deyib ki, Azərbaycan İran üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir və onlar ölkəmizlə münasibətlərə xüsusi əhəmiyyət verirlər. O, İranın yeni seçilmiş rəhbərliyinin siyasətində qonşu ölkələrlə münasibətlərdə heç bir dəyişikliyin olmadığını, parlamentlər səviyyəsində də əlaqələrin daha da genişləndirilməsi istiqamətində mövqeyin davam edəcəyini söyləyib.
Qeyd olunub ki, İran yaxşı qonşuluq, iqtisadi və mədəni əlaqələrin daha da gücləndirilməsinin bütün regionda sülh və təhlükəsizliyə töhfə verəcəyinə inanır. Bildirilib ki, biz iqtisadi əməkdaşlıq, nəqliyyat, regional kommunikasiya imkanlarından geniş istifadə etməliyik. İran parlamentinin sədri "3+3" formatında əməkdaşlığın əhəmiyyətini qeyd edib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkələrimizin və xalqlarımızın ortaq tarixi, mədəni, dini dəyərləri bölüşdüklərini qeyd edərək, bu gün Azərbaycanla İran arasında müxtəlif istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb. O, ikitərəfli formatda əldə edilmiş razılaşmaların, həyata keçirilən birgə layihələrin əməkdaşlığımızın daha da genişləndirilməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd edib.
Milli Məclisin sədri bildirib ki, Azərbaycan regionda sülh və təhlükəsizliyin, əməkdaşlığın təmin olunmasına böyük əhəmiyyət verir və ölkəmiz sülhpərvər siyasət həyata keçirir.
Görüşdə parlamentlər arasında əməkdaşlıq məsələləri nəzərdən keçirilib. Spiker Sahibə Qafarova İran İslam Şurası Məclisinin sədri ilə bundan öncəki görüşlərini xatırladaraq, bu görüşlər zamanı parlamentlərarası əlaqələrimizin mövcud vəziyyəti və bu əlaqələrin daha da genişləndirilməsi imkanlarının müzakirə olunduğunu xatırladıb.
Qeyd edilib ki, 2024-cü ildə hər iki ölkədə parlament seçkiləri keçirilib. Azərbaycan və İran parlamentlərində parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qruplarının yeni tərkibləri formalaşdırılıb. Qanunverici orqanlarımızın bir sıra beynəlxalq parlament təşkilatlarında, o cümlədən Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi, Parlamentlərarası İttifaq, Asiya Parlament Assambleyası, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Parlament İttifaqı, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının Parlament Assambleyası kimi beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğu diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə cari ilin noyabr ayında Bakıda COP-29 çərçivəsində keçiriləcək Parlament Konfransı ilə bağlı məsələlər də müzakirə edilib. Parlamentlərin iqlim dəyişmələri ilə əlaqədar çoxtərəfli platformalarda birgə fəaliyyətinin əhəmiyyəti qeyd edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_a0c7d4c2a6dafc37b757c45e8_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met with the Chairman of the Islamic Consultative Assembly of Iran Mohammad Bagher Ghalibaf during her working visit to Geneva, Switzerland.
The Speaker of the Iranian Parliament, who once again congratulated Sahiba Gafarova on the successful conduct of the extraordinary parliamentary elections and her re-election as the Speaker of the Azerbaijani Parliament, stated that his country is interested in further strengthening relations with Azerbaijan. Mohammad Bagher Ghalibaf said that Azerbaijan holds special significance for Iran, and that the Iranian side attaches exceptional importance to its relations with our country. According to him, there will be no changes in the policy of the newly elected leadership of Iran regarding relations with neighbouring countries, and the position on further expanding ties at the parliamentary level will continue.
It was said that Iran believes that strengthening good-neighbourly, economic, and cultural ties will contribute to peace and security throughout the region. We must make extensive use of the opportunities for economic cooperation, transport, and regional communication, according to the Iranian parliamentary leader, who also highlighted the importance of cooperation in the "3+3" format.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova stated that our countries and peoples share common historical, cultural, and religious values. She then emphasised the current development of cooperation between Azerbaijan and Iran in various areas. She highlighted the significance of the agreements reached in the bilateral format and the joint projects being implemented for the further expansion of our co-operation.
According to the Speaker of the Milli Majlis, Azerbaijan attaches great importance to ensuring peace and security in the region and pursues a peaceful policy.
They then discussed issues of inter-parliamentary co-operation as well. Recalling her previous meetings with the Head of Iran’s Islamic Consultative Assembly, Speaker Sahiba Gafarova remarked that the current state of inter-parliamentary co-operation and the possibilities for its further expansion were discussed at those meetings.
It was further noted that parliamentary elections were held in both countries in 2024. New compositions of working groups on inter-parliamentary co-operation were formed in the parliaments of Azerbaijan and Iran. Our legislative assemblies have effective relations within a number of international parliamentary organisations, including the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement, the Inter-Parliamentary Union, the Asian Parliamentary Assembly, the Parliamentary Union of the Organisation of Islamic Co-operation and the Parliamentary Assembly of the Economic Co-operation Organisation.
Then, the two speakers talked over issues related to the Parliamentary conference due to take place in Baku as part of COP-29 in November this year, and emphasised the importance of the joint activities of parliaments on multilateral platforms regarding climate change.