Sahibə Qafarova Parlamentlərarası İttifaqın Assambleyasında COP29 barədə geniş məlumat verib
Sahibə Qafarova Parlamentlərarası İttifaqın Assambleyasında COP29 barədə geniş məlumat verib Sahibə Qafarova Parlamentlərarası İttifaqın Assambleyasında COP29 barədə geniş məlumat verib
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərində keçirilən Parlamentlərarası İttifaqın 149-cu Assambleyasında “Daha sülhsevər və dayanıqlı gələcək üçün elm, texnologiya və innovasiyadan (ETİ) istifadə” mövzusunda çıxışında cari ilin noyabr ayında Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərində keçiriləcək COP29 tədbiri barədə geniş məlumat verib.
Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, tədbirə hazırlıq intensiv şəkildə həyata keçirilir. O, bildirib ki, texnologiya COP29 Azərbaycan Sədrliyinin baxışında mühüm yer tutur, çünki o, iqlim dəyişikliyinə qarşı qlobal cavabın vacib komponentidir. Texnologiya həm təsirli yumşaltma, həm də uyğunlaşma tədbirlərinin asanlaşdırılmasında həlledici rol oynayır.
Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan Sədrliyi artıq 14 təşəbbüs irəli sürüb. Bunlardan biri də "Yaşıl Rəqəmsal Fəaliyyət" təşəbbüsüdür. COP29 çərçivəsində tarixdə ilk dəfə Rəqəmsallaşma Günü keçiriləcək ki, bu da öz növbəsində iqlim böhranı ilə mübarizədə rəqəmsal texnologiyaların əvəzolunmaz roluna dair müzakirələrin səviyyəsinin artırılması üçün bir platforma rolunu oynamış olacaq. Elə həmin gün yüksək səviyyəli xüsusi dəyirmi masa təşkil olunacaq, müvafiq Bəyannamə təqdim olunacaq.
Milli Məclisin sədri bildirib ki, parlament müzakirələrində iqlim dəyişikliyi məsələsinin əhəmiyyətini nəzərə alaraq, Parlamentlərarası İttifaq Azərbaycan Milli Məclisi ilə birlikdə COP29 çərçivəsində parlament görüşü təşkil edəcək. Diqqətə çatdırılıb ki, tərəflər artıq tədbirə hazırlıq prosesinə yekun vurmaq üzrədirlər.

https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_36321ef2f70370d906b813873_o.jpg
In her address at the 149th Assembly of the Inter-Parliamentary Union held in Geneva, Swiss Confederation and themed "Harnessing Science, Technology and Innovation (STI) for a More Peaceful and Sustainable Future", Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova presented extensive information about the COP29 event which is due to take place in Azerbaijan’s capital city of Baku in November this year. She said that technology occupied an important place in the COP29 Azerbaijani presidency owing to it being a significant component of the global response to climate change. Technology has a decisive role in achieving effective mitigation of the aftermath as well as in facilitating adaptation activities.
Our Presidency has put forward 14 initiatives, one of which is Green Digital Action initiative. The landmark first ever Digitalization Day will also be hosted at COP29, which will offer a platform to elevate the discourse on the indispensable role of digital technologies in confronting the climate crisis. A dedicated high-level roundtable and the associated Declaration will also be launched on this day.
"Taking into consideration importance of the issue of climate change in parliamentary deliberations, the IPU and the parliament of Azerbaijan will organize a Parliamentary Meeting in the framework of the COP29. Our teams are already finalising the preparations for this event," Sahiba Gafarova said in her speech.