Sahibə Qafarova Parlamentlərarası İttifaqın Assambleyasında COP29 barədə geniş məlumat verib
Sahibə Qafarova Parlamentlərarası İttifaqın Assambleyasında COP29 barədə geniş məlumat verib Sahibə Qafarova Parlamentlərarası İttifaqın Assambleyasında COP29 barədə geniş məlumat verib
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərində keçirilən Parlamentlərarası İttifaqın 149-cu Assambleyasında “Daha sülhsevər və dayanıqlı gələcək üçün elm, texnologiya və innovasiyadan (ETİ) istifadə” mövzusunda çıxışında cari ilin noyabr ayında Azərbaycanın paytaxtı Bakı şəhərində keçiriləcək COP29 tədbiri barədə geniş məlumat verib.
Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, tədbirə hazırlıq intensiv şəkildə həyata keçirilir. O, bildirib ki, texnologiya COP29 Azərbaycan Sədrliyinin baxışında mühüm yer tutur, çünki o, iqlim dəyişikliyinə qarşı qlobal cavabın vacib komponentidir. Texnologiya həm təsirli yumşaltma, həm də uyğunlaşma tədbirlərinin asanlaşdırılmasında həlledici rol oynayır.
Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan Sədrliyi artıq 14 təşəbbüs irəli sürüb. Bunlardan biri də "Yaşıl Rəqəmsal Fəaliyyət" təşəbbüsüdür. COP29 çərçivəsində tarixdə ilk dəfə Rəqəmsallaşma Günü keçiriləcək ki, bu da öz növbəsində iqlim böhranı ilə mübarizədə rəqəmsal texnologiyaların əvəzolunmaz roluna dair müzakirələrin səviyyəsinin artırılması üçün bir platforma rolunu oynamış olacaq. Elə həmin gün yüksək səviyyəli xüsusi dəyirmi masa təşkil olunacaq, müvafiq Bəyannamə təqdim olunacaq.
Milli Məclisin sədri bildirib ki, parlament müzakirələrində iqlim dəyişikliyi məsələsinin əhəmiyyətini nəzərə alaraq, Parlamentlərarası İttifaq Azərbaycan Milli Məclisi ilə birlikdə COP29 çərçivəsində parlament görüşü təşkil edəcək. Diqqətə çatdırılıb ki, tərəflər artıq tədbirə hazırlıq prosesinə yekun vurmaq üzrədirlər.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_36321ef2f70370d906b813873_o.jpg
В своём выступлении на 149-й Ассамблее Межпарламентского Союза «Использование науки, технологий и инноваций (СТИ) для более мирного и устойчивого будущего» в Женеве, Швейцарская Конфедерация спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова представила обширную информацию о предстоящем в Баку, столице Азербайджана в ноябре текущего года мероприятии COP29. Она отметила, что технология занимает важное место в видении председательства Азербайджана на COP29, поскольку является важным компонентом глобального ответа на изменение климата. Технология играет решающую роль как в эффективном смягчении последствий, так и в упрощении мероприятий по адаптации.
Было подчёркнуто то, что Азербайджанское председательство уже выдвинуло 14 инициатив, одной из которых является инициатива «Зелёная цифровая деятельность». В рамках COP29 впервые в истории будет проведён День цифровизации, который, в свою очередь, станет платформой для повышения уровня обсуждений о незаменимой роли цифровых технологий в борьбе с климатическим кризисом. В тот же день будет организован специальный круглый стол на высоком уровне, и будет представлена соответствующая Декларация.
Как заметила спикер Милли Меджлиса, с учётом важности вопроса изменения климата в парламентских обсуждениях, Межпарламентский Союз совместно с Милли Меджлисом Азербайджана организует парламентскую встречу в рамках COP29. Стороны уже завершают процесс подготовки к мероприятию.