https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_8393c420b9ca4f4842e0c5d39_o.jpg
“Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) QSC-nin prezidenti Samir Rzayev ilə Çinin Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Din Tao arasında görüş keçirilib.
Görüş çərçivəsində Azərbaycan və Çin arasında aviadaşımaların inkişafı müzakirə edilib, həmçinin iki ölkə arasında sərnişin axınının artmasının müsbət dinamikası vurğulanıb.
Tədbirdə qeyd olunub ki, hazırda AZAL Bakı-Pekin-Bakı marşrutu üzrə həftədə iki dəfə uçuşlar həyata keçirir. Bununla yanaşı, 2025-ci ildən etibarən bu marşrut üzrə uçuşların tezliyinin həftədə üç dəfəyə çatdırılması planlaşdırılır ki, bu da sözügedən istiqamətdə artan tələbatın ödənməsinə zəmin yaradacaq.
Bundan əlavə, tərəflər AZAL-ın Çinə uçuş coğrafiyasının daha da genişləndirilməsi perspektivlərini, həmçinin Quançjou və Şanxay kimi böyük şəhərlərə aviareyslərin açılması imkanlarını müzakirə ediblər. Bu, həm ölkələr arasında əməkdaşlığı gücləndirəcək, həm də sərnişinlər üçün əlavə imkanlar açacaq.
Bakının Çin və Avropa arasında mühüm tranzit mərkəzi kimi roluna xüsusi diqqət yetirilib. Aviadaşımaların inkişafı həm turist axınının artmasına, həm də Azərbaycanın beynəlxalq sərnişin və yük daşımalarında tranzit rolunun gücləndirilməsinə töhfə verəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_8393c420b9ca4f4842e0c5d39_o.jpg
Состоялась встреча президента ЗАО Azerbaijan Airlines (AZAL) Самира Рзаева с Временным поверенным в делах Китая в Азербайджане Дин Тао.
На встрече были обсуждены вопросы развития авиасообщения между Азербайджаном и Китаем, а также отмечена положительная динамика роста пассажирского потока между двумя странами.
В ходе мероприятия было подчеркнуто, что на данный момент AZAL осуществляет рейсы по маршруту Баку-Пекин-Баку два раза в неделю. Однако, начиная с 2025 года, планируется доведение частоты полетов на этом маршруте до трех раз в неделю, что позволит удовлетворить растущий спрос на этом направлении.
Кроме того, стороны обсудили перспективы дальнейшего расширения географии полетов AZAL в Китай. Рассматривается возможность открытия рейсов в такие крупные города, как Гуанчжоу и Шанхай. Это также укрепит сотрудничество между странами и создаст дополнительные возможности для пассажиров.
Особое внимание было уделено роли Баку как важного транзитного узла между Китаем и Европой. Развитие авиасообщения будет способствовать не только увеличению туристического потока, но и усилению транзитной роли Азербайджана в международных пассажирских и грузовых перевозках.