https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_8393c420b9ca4f4842e0c5d39_o.jpg
“Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) QSC-nin prezidenti Samir Rzayev ilə Çinin Azərbaycandakı müvəqqəti işlər vəkili Din Tao arasında görüş keçirilib.
Görüş çərçivəsində Azərbaycan və Çin arasında aviadaşımaların inkişafı müzakirə edilib, həmçinin iki ölkə arasında sərnişin axınının artmasının müsbət dinamikası vurğulanıb.
Tədbirdə qeyd olunub ki, hazırda AZAL Bakı-Pekin-Bakı marşrutu üzrə həftədə iki dəfə uçuşlar həyata keçirir. Bununla yanaşı, 2025-ci ildən etibarən bu marşrut üzrə uçuşların tezliyinin həftədə üç dəfəyə çatdırılması planlaşdırılır ki, bu da sözügedən istiqamətdə artan tələbatın ödənməsinə zəmin yaradacaq.
Bundan əlavə, tərəflər AZAL-ın Çinə uçuş coğrafiyasının daha da genişləndirilməsi perspektivlərini, həmçinin Quançjou və Şanxay kimi böyük şəhərlərə aviareyslərin açılması imkanlarını müzakirə ediblər. Bu, həm ölkələr arasında əməkdaşlığı gücləndirəcək, həm də sərnişinlər üçün əlavə imkanlar açacaq.
Bakının Çin və Avropa arasında mühüm tranzit mərkəzi kimi roluna xüsusi diqqət yetirilib. Aviadaşımaların inkişafı həm turist axınının artmasına, həm də Azərbaycanın beynəlxalq sərnişin və yük daşımalarında tranzit rolunun gücləndirilməsinə töhfə verəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_8393c420b9ca4f4842e0c5d39_o.jpg
A meeting took place between Samir Rzayev, President of Azerbaijan Airlines CJSC (AZAL), and Ding Tao, the Chargé d'Affaires of China in Azerbaijan.
The discussion focused on the development of air traffic between Azerbaijan and China, highlighting the growth in passenger numbers between the two countries.
It was noted that AZAL currently operates two weekly flights en route Baku-Beijing-Baku. Starting in 2025, this frequency will increase to three flights per week to meet growing demand.
The meeting also explored opportunities to expand AZAL’s flight network in China, with potential routes to major cities such as Guangzhou and Shanghai under consideration. This would further strengthen bilateral cooperation and provide additional travel options for passengers.
The discussions emphasized Baku’s strategic role as a key transit hub between China and Europe. Enhancing air traffic is expected to boost tourism while reinforcing Azerbaijan’s position in global passenger and cargo transportation.