https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_f39484ed17bb3ad37c61a5b40_o.jpg
Azərbaycanın bölgələrinə xüsusi diqqəti ilə seçilən ən sərfəli mobil operator “Nar” Gəncə şəhərində mobil rabitə laboratoriyası təsis edib. Laboratoriya Azərbaycan Texnologiya Universiteti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində universitetin nəzdində yaradılıb.
Mobil rabitə laboratoriyası ATU-nun texniki peşələr üzrə təhsil alan tələbələrin mobil rabitə texnologiyalarını təcrübədə öyrənmələrini təmin edəcək. Eləcə də, tələbələrin işini asanlaşdırmaq üçün laboratoriya noutbuk və digər zəruri avadanlıqlarla təchiz edilib.
Laboratoriyanın açılışı zamanı “Nar”ın (Azerfon MMC) baş icraçı direktoru Qunnar Panke bildirib: “Bu laboratoriya “Nar” olaraq, bölgələri diqqətdə saxlamağımızın növbəti nümunəsidir. Texnoloji tərəqqi ilə ayaqlaşan biznes olaraq, bölgələrdə azərbaycanlı rabitə mütəxəssislərini yetişdirmək “Nar”ın ölkənin rabitə sahəsinə yatırımıdır”.
Azərbaycan Texnologiya Universitetinin rektor vəzifəsini müvəqqəti icra edən dosent Yaşar Ömərov “Nar”a təşəkkürünü bildirib: “Universitetimiz qarşısına əsl mütəxəssislər hazırlamağı hədəf qoyub və bu hədəfə nail olmaq üçün “Nar”ın öz zəngin təcrübəsini bizimlə paylaşmağı çox vacibdir. Özəl bizneslərin bu dəstəyi sayəsində tələbələrimiz universitetimizi ixtisaslarının peşəkarları olaraq bitirəcəklər”.
Qeyd edək ki, ölkədə yerli İT mütəxəssislərini hazırlamaq məqsədilə, mobil operator “Nar” Azərbaycan Texniki Universiteti (Bakı) və Azərbaycan Texnologiya Universiteti (Gəncə) ilə tərəfdaşlıq edir. Bu tərəfdaşlıq sayəsində artıq hər iki univeristetdə “Nar” mobil rabitə laboratoriyası fəaliyyət göstərir.
Hazırda 2,2 milyon abunəçiyə yüksəkkeyfiyyətli rabitə xidmətləri göstərən “Nar” son 5 ildə Müştəri Loyallığı İndeksinə görə ölkədə lider mobil operatordur. Mobil operator müştəriyönümlülük strategiyasına sadiq qalaraq sərfəli qiymət qarşılığında üstün xidmət təqdim edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_f39484ed17bb3ad37c61a5b40_o.jpg
Nar, the most affordable mobile operator known for its focus on regional development in Azerbaijan, has established a mobile telecommunications laboratory in the city of Ganja. The lab was created in collaboration with Azerbaijan Technological University (ATU).
This facility will allow ATU students pursuing technical degrees to gain practical experience in mobile communication technologies. The lab is fully equipped with laptops and other essential tools to enhance students' hands-on learning.
During the opening ceremony, Nar’s CEO, Gunnar Pahnke, commented: "This laboratory is another demonstration of Nar’s commitment to supporting the regions. As a forward-thinking company, Nar’s investment in training local telecommunications specialists in the regions is part of our broader contribution to the growth of Azerbaijan’s telecommunications sector".
Associate Professor Yashar Omarov, temporarily acting as Rector of Azerbaijan University of Technology, expressed his appreciation to Nar, stating: "Our university is dedicated to producing true professionals, and Nar’s willingness to share its expertise plays a key role in helping us achieve this goal. Thanks to the support of private companies, our students will graduate as experts in their fields".
It’s worth noting that, in its effort to train local IT specialists, Nar has partnered with both Azerbaijan Technical University in Baku and Azerbaijan Technological University in Ganja. Through this partnership, Nar has established mobile telecommunications laboratories at both universities.
Nar currently provides high-quality communication services to 2.2 million subscribers. Nar has been the leading mobile operator in the country according to the Net Promoter Score for the last 5 years. The mobile operator adheres to a customer-centric strategy and provides excellent service at an affordable price.