Bank Respublika üçüncü rübdə bütün göstəricilər üzrə artım nümayiş etdirib
Bank Respublika üçüncü rübdə bütün göstəricilər üzrə artım nümayiş etdirib Bank Respublika üçüncü rübdə bütün göstəricilər üzrə artım nümayiş etdirib
Bank Respublika biznesin bütün sahələri üzrə dinamik inkişaf nümayiş etdirib
Ölkənin ən böyük banklarından biri olan Bank Respublika, 2024-cü ilin üçüncü rübü üzrə maliyyə nəticələrini açıqlayıb. Hesabata əsasən, Bank dinamik inkişafını davam etdirərək, ölkənin bank sektorunun liderlərindən biri statusunu möhkəmləndirib.
Belə ki, Bank ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə bütün maliyyə göstəriciləri üzrə artım nümayiş etdirərək nəzərəçarpacaq müsbət nəticələr əldə edib:
- Bankın aktivləri 15% artaraq 2,2 milyard manat təşkil edib ki, bu da ölkə bankları arasında ən yüksək göstəricilərdən biridir.
- Bankın məcmu kapitalı 38% artaraq 206,7 milyon manat təşkil etmiş və minimum məcmu kapital normasını 3 dəfədən çox üstələmişdir.
- Bankın kredit portfeli 25% artaraq 1,4 milyard manata çatıb.
- Bankın depozit portfeli 12% artaraq 1,3 milyard manat təşkil edib.
- Bankın xalis faiz gəlirləri 30%-dən çox artaraq 109,43 milyon manata çatıb.
- Bankın xalis əməliyyat mənfəəti 46%-dən çox artaraq 52,1 milyon manata çatıb.
- Bankın xalis mənfəəti 53% artaraq 39,2 milyon manat təşkil edib.
- I dərəcəli kapitalın adekvatlıq əmsalı -  9,58% (norma 6%)
- Məcmu kapitalın adekvatlıq əmsalı -  13,66% (norma 12%)
- Leverec əmsalı - 6,68% (norma 5%)
Bank Respublika 1992-ci ildə yaradılıb və Azərbaycanın aparıcı beş bankından biridir. Bankın səhmdarları arasında Almaniyanın ən böyük maliyyə qurumlarından biri olan - Sparkassen International Development Trust (Sparkassen-Finanzgruppe maliyyə qrupunun üzvü) var.

Банк Республика продемонстрировал динамичное развитие во всех бизнес-направлениях.
Банк Республика, один из крупнейших банков страны, объявил финансовые результаты за третий квартал 2024 года. Согласно отчетности, банк продолжил динамичное развитие и усилил свои лидирующие позиции на рынке банковских услуг Азербайджана.
Так, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года Банк показал прирост по всем финансовым показателям и достиг значительных положительных результатов:
- Активы банка выросли более чем на 15% и составили 2,2 миллиарда манат, что является одним из самых высоких показателей среди банков страны.
- Совокупный капитал банка увеличился на 38% и составил 206,7 млн. манат, превышая регулятивную норму более чем в 4 раза.
- Кредитный портфель банка вырос на 25%, достигнув 1, 4 миллиарда манат.
- Депозитный портфель банка вырос на 12% и составил 1,3 миллиарда манат.
- Чистый процентный доход банка вырос более чем на 30%, достигнув 109,4 млн. манат
- Чистая операционная прибыль банка выросла более чем на 46%, достигнув 52,1 млн. манат
- Чистая прибыль банка увеличилась на 53% и составила 39,2 млн. манат.
- Коэффициент адекватности капитала I уровня - 9,58% (норма 6%)
- Коэффициент адекватности совокупного капитала - 13,66%, (норма 12%)
- Коэффициент левереджа - 6,68% (норма 5%)
Банк Республика создан в 1992 году и входит в пятерку ведущих банков Азербайджана. В числе акционеров банка представлен один из крупнейших финансовых институтов Германии - Sparkassen International Development Trust (член финансовой группы Sparkassen-Finanzgruppe).