https://innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_a0102541ed939ead7721f9e59_o.jpg
Azərbaycanın bank sektorunun əsas oyunçulardan biri, sizin yerli Avropa bankınız – AccessBank, 2024-cü ilin 3-cü rübün sonuna olan maliyyə nəticələrini açıqlayır. Hesabat dövründə Bankın müştərilərin maliyyə əlçatanlığının artırılmasına fokuslanmış artım dinamikası davam edib və əsas maliyyə göstəriciləri daha da möhkəmlənib. Nəticədə, 2024-cü ilin 3 rübü ərzində Bankın xalis mənfəəti 41.5 mln manat təşkil edib ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 41.4% yüksəkdir
Ətraflı məlumat əldə etmək üçün linkə keçid edin: https://bit.ly/3U3c6dq
Belə ki, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə:
- Faiz gəlirləri 16.5% artaraq, 165.4 milyon manata çatıb.
- Xalis faiz gəlirləri isə 19.1% artaraq 102.2 milyon manata qədər yüksəlib.
- Qeyri-faiz gəlirləri 13.7 milyon manat təşkil edir.
- Xalis əməliyyat mənfəəti isə 1.3 dəfə artaraq, 51.8 milyon manata çatıb.
Nəticədə, Bankın məcmu kapitalı 171.3 milyon manata yüksəlib ki, bu da Azərbaycan respublikası Mərkəzi Bankı tərəfindən müəyyən olunmuş minimum tələbdən 3.4 dəfə çoxdur.
Bütövlükdə, bank maliyyə əlçatanlığının təmin edilməsi strategiyasını davam etdirmiş və ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə cəmi kredit portfelini 13.0% (129.3 milyon) artıraraq 1,121.6 milyon manata yüksəltmişdir.
Portfelin artımı biznes sektoruna, xüsusən də, mikro seqmentə verilmiş kreditlər hesabına formalaşıb. Biznes sektoruna verilmiş kredit portfelinin artımı ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 16.2% (121.6 milyon) artaraq 874.3 mln manat təşkil edib.
Bankın aktivləri ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 5.1% artaraq, hesabat dövrünün sonunda 1.5 milyard manata çatır.
Bankın depozit portfeli ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2.3% artaraq 1049.2 milyon manat təşkil edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-10/_innews_a0102541ed939ead7721f9e59_o.jpg
One of the leading players in Azerbaijan’s banking sector, AccessBank, has announced its financial results for the third quarter of 2024. During this period, the bank continued its stable growth, focusing on enhancing financial accessibility for its clients, while further strengthening its key financial indicators. As a result, the bank's net profit for the first three quarters of 2024 reached 41.5 million AZN, reflecting a 41.4% increase compared to the same period last year.
For more detailed information, visit: https://bit.ly/3Y5oKdr
Key financial highlights compared to the previous year include:
- Interest income rose by 16.5% to 165.4 million manats.
- Net interest income grew by 19.1% to 102.2 million manats.
- Non-interest income amounted to 13.7 million manats.
- Net operating profit increased 1.3 times, reaching 51.8 million manats.
As a result, AccessBank's total regulatory capital amounted to 171.3 million manats, exceeding the minimum regulatory requirement set by the Central Bank of Azerbaijan by 3.4 times.
AccessBank continues to implement its strategy to increase financial access in the country, leading to a 13.0% increase in its loan portfolio (129.3 million manats) compared to the same period last year, totaling 1,121.6 billion manats.
The growth in the portfolio was primarily driven by microbusiness financing. Since the beginning of the year, the business loan portfolio has increased by 16.2% (121.8 million manats) compared to the same period last year, reaching 874.3 million manats.
AccessBank's assets grew by 5.1% compared to the same period last year, amounting to 1.5 billion manats by the end of the reporting period. The deposit portfolio increased by 2.3% compared to 2023, reaching 1049.2 billion manats.