https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_2ebc2798699bf29e2dbc2154b_o.jpg
Mastercard Rabitəbankla tərəfdaşlıq çərçivəsində Azərbaycanda ətraf mühitin dayanıqlılığı istiqamətində atılan addımları dəstəkləmək məqsədilə məqsədilə Karbon Kalkulyatorunu istifadəyə verib. Bu innovativ alət istehlakçılara öz təqribi karbon izlərini daha yaxşı anlamağa kömək edir. Artıq Rabitəbank vasitəsilə təqdim olunan Mastercard Karbon Kalkulyatoru azərbaycanlı istehlakçılara daha məlumatlı və ətraf mühitə həssas xərcləmə qərarları verməyə həvəsləndirir.
İsveçrənin “Doconomy” innovasiya startapı ilı birgə hazırlanmış Mastercard Karbon Kalkulyatoru istifadəçilərə müxtəlif kateqoriyalar üzrə alış-verişləri əsasında təxmini fərdi karbon emissiyalarının aydın təsvirini təqdim edir. Bu həll daha məlumatlı alış-veriş qərarlarını dəstəkləməklə qlobal və milli dayanıqlılıq məqsədlərinə töhfə verir.
"Mastercard Rabitəbankıa birgə daha dayanıqlı seçimlər etmək üçün ilhamlandıran, məlumatlandıran və bunu mümkün edən, həmçinin ətraf mühitə təsiri azaldan rəqəmsal həllər təqdim etmək öhdəliyinə sadiqdir. Rabitəbankın Karbon Kalkulyatorunu tətbiq etməsi müştərilərinə iqlim dəyişikliyini azaltmaq üçün qlobal səylərə qoşulmaq imkan verəcək," – deyə Mastercard-ın Türkiyə və Azərbaycan üzrə Baş Meneceri Avşar Gürdal bildirib.
"Rabitəbank olaraq biz müştərilərimizi planetimizə müsbət təsir edən məlumatlı qərarlar verməyə təşviq etməyin gücünə inanırıq. Azərbaycanda Mastercard Karbon Kalkulyatorunu istifadəyə verməklə cəmiyyətimizin ətraf mühitə təsirini idarə etməsinə və daha dayanıqlı bir gələcəyə töhfə verməsinə kömək edirik. Bu əməkdaşlıq Mastercard ilə birgə dayanıqlılığa və gələcək nəsillərin rifahının yüksəldilməsinə olan sadiqliyimizi nümayiş etdirir," - deyə Rabitəbank ASC-nin İdarə Heyətinin sədri Dr. Aydın Hüseynov qeyd edib.
Milli İlqim Hədəflərinə Dəstək
Mastercard Karbon Kalkulyatoru artıq 12 ölkədə, o cümlədən Bolqarıstan, Honq Konq, Macarıstan, İtaliya, Polşa, Portuqaliya, Rumıniya, Sinqapur, İspaniya, Tayvan, BƏƏ və Böyük Britaniyada yerləşən 33 müştəri ilə fəaliyyət göstərir.
Karbon Kalkulyatoru Mastercard-ın karbon emissiyalarını azaltmaq və qlobal iqlim tədbirlərini dəstəkləmək öhdəliyinin bir hissəsidir. Şirkət 2040-cı ilə qədər sıfır xalis tullantı hədəfinə çatmağı planlaşdırır və 2028-ci ilə qədər Mastercard şəbəkəsindəki bütün fiziki ödəniş kartlarının istehsalında ilkin olaraq PVC plastiklərindən mərhələli şəkildə imtinanı tələb edən “Dayanıqlı Kartlar Proqramı”nı hazırlayıb. Bu günə qədər 108 ölkədə 750-dən çox emitent 685 milyon kartın təkrar emal edilmiş və bioəsaslı materiallara keçidini təmin etmək üçün qeydiyyatdan keçib. Mastercard ətraf mühitin dayanıqlılığını biznesinin fəaliyyətinin mərkəzinə qoyaraq hər kəs üçün daha keffiyyətli həyat yaratmaq üçün ilhamlandıran, məlumatlandıran və bunu mümkün edən məlumat, bilgi və texnologiya üzrə etibarlı tərəfdaş olmağı hədəfləyir.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_2ebc2798699bf29e2dbc2154b_o.jpg
Mastercard в партнерстве с Rabitabank продвигает усилия по обеспечению экологической устойчивости в Азербайджане, представляя свой Carbon Calculator - инновационный инструмент, который помогает потребителям лучше понять свой предполагаемый углеродный след. Mastercard Carbon Calculator, теперь доступный через Rabitabank, дает пользователям четкое представление о предполагаемых индивидуальных выбросах углекислого газа на основе их покупок в различных категориях.
«Mastercard совместно с Rabitabank стремится предоставлять цифровые решения, которые вдохновляют, информируют и позволяют делать более рациональный выбор и снижать воздействие на окружающую среду. Принятие Rabitabank калькулятора Carbon Calculator поможет его клиентам принять участие в глобальных усилиях по смягчению последствий изменения климата», - сказал Avşar Gürdal, генеральный директор Mastercard в Турции и Азербайджане.
«В Rabitabank мы верим в то, что даем нашим клиентам возможность принимать взвешенные решения, которые положительно влияют на нашу планету. Запуская Mastercard Carbon Calculator в Азербайджане, мы помогаем нашему сообществу управлять своим воздействием на окружающую среду и вносить вклад в более устойчивое будущее, - прокомментировал д-р Айдын Гусейнов, председатель правления ОАО Rabitabank.
Поддержка национальных климатических целей
Углеродный калькулятор Mastercard уже доступен 33 клиентам в 12 странах, включая Болгарию, Гонконг, Венгрию, Италию, Польшу, Португалию, Румынию, Сингапур, Испанию, Тайвань, ОАЭ и Великобританию.
Калькулятор Carbon Calculator является частью более широких обязательств Mastercard по сокращению выбросов углекислого газа и поддержке глобальных действий по защите климата. Mastercard поставила перед собой цель достичь нулевого уровня выбросов к 2040 году и разработала программу Sustainable Cards Program, в рамках которой все физические платежные карты в сети Mastercard к 2028 году должны отказаться от использования ПВХ-пластика первого использования. На сегодняшний день более 750 эмитентов в 108 странах подписали соглашение о переходе 685 миллионов карт в нашей сети на использование переработанных и биологически чистых материалов. Mastercard стремится стать надежным партнером, предоставляющим данные, информацию и технологии, которые вдохновляют, информируют и способствуют улучшению качества жизни для всех.