Almaniyanın Hannover şəhərində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DİDK) sədri Fuad Muradovun Azərbaycan icması ilə görüşü keçirilib.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayan tədbirdə ölkəmizin AFR-dəki səfirliyinin nümayəndələri, Almaniyanın 7 şəhərində yaşayan diaspor fəalları və türk icmasının üzvləri iştirak ediblər.
Görüşdə çıxış edən Komitə sədri DİDK-nın çoxşaxəli fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı hesabat təqdim edib, DİDK-nın koordinasiyalı şəkildə gördüyü işləri, həyata keçirilən ardıcıl layihələri nəzərə çatdırıb.
Almaniyada yaşayan soydaşlarımızın elm, mədəniyyət, incəsənət və idman sahələrinə müvəffəqiyyətlə inteqrasiya olunması yüksək qiymətləndirilib. Ötən il Almaniyadakı azərbaycanlı həkimlərin I Forumunun keçirildiyi, diaspor fəaliyyətinə daha fəal şəkildə qoşulmaları məqsədilə azərbaycanlı alimlərin ümumdünya şəbəkəsinin formalaşdırılmasının nəzərdə tutulduğu vurğulanıb.
Komitə sədri bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin tapşırığı əsasında xaricdəki soydaşlarımızın sənədləşmə problemlərinin həlli məqsədilə səyyar ASAN xidmətin xarici ölkələrdə də tətbiqinə start verilib. Bu prosesin Türkiyənin Samsun şəhərində 30 avqust–4 sentyabr 2022-ci il tarixlərində baş tutacağı, gələcəkdə digər ölkələrdə, o cümlədən Almaniyada da tətbiq ediləcəyi bildirilib.
Diaspor təşkilatlarının Almaniyada ictimai rəyə təsirinin gücləndirilməsi yollarından danışan Komitə sədri parlaq Zəfərimizdən sonra Cənubi Qafqaz bölgəsində yaranmış yeni reallıqların alman ictimaiyyətinə israrlı və dolğun şəkildə çatdırılmasının, soydaşlarımızın bir-birinə mənəvi dəstək göstərməsinin mühüm olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə Alman–Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin, “Bakı” Alman–Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin, Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının, Alman–Azərbaycan Ziyalılar Birliyinin, Hamburq–Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin təmsilçiləri və və başqaları çıxış edib. Onlar Qarabağda qazanılan böyük qələbəyə görə Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevə və şanlı Azərbaycan Ordusuna minnətdarlıqlarını bildirib, dövlətimizin xaricdə yaşayan soydaşlarımıza göstərdiyi diqqəti, Komitənin çevik fəaliyyətini müsbət qiymətləndirib və diaspor işinin keyfiyyət göstəricilərinin artırılması üçün təkliflərini səsləndiriblər.
Diaspor fəallarının əksəriyyəti Hannover şəhərində Azərbaycan Evinin və həftəsonu Azərbaycan məktəbinin açılmasını arzu etdiklərini dilə gətiribər.
Görüşdə maraqlı və faydalı fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, Hannover şəhərində fəaliyyət göstərən Alman–Azərbaycan Dostluq Cəmiyyəti bu yaxınlarda Azərbaycan Evinin və həftəsonu Azərbaycan məktəbinin açılması ilə əlaqədar Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinə müraciət edib.

В германском городе Ганновер состоялась встреча председателя Государственного комитета по работе с диаспорой (ГКРД) Фуада Мурадова с азербайджанской общиной.
В мероприятии, начавшемся с исполнения государственного гимна Азербайджана и почтения минутой молчания светлой памяти шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны, приняли участие представители посольства Азербайджана в ФРГ, активисты диаспоры, проживающие в 7 городах Германии, и члены турецкой общины.
Выступая на встрече, председатель комитета представил подробный отчет о направлениях многогранной деятельности ГКРД, отметил работу, в координированной форме проводимую комитетом, последовательно реализованные проекты.
Высокую оценку получила успешная интеграция проживающих в Германии наших соотечественников в сферы науки, культуры, искусства и спорта. Подчеркнуто, что в минувшем году был проведен I Форум азербайджанских врачей в Германии, что в целях их более активного включения в диаспорскую деятельность планируется сформировать всемирную сеть азербайджанских ученых.
Председатель комитета сообщил, что по поручению Президента Ильхама Алиева для решения проблем наших соотечественников за рубежом, связанных с документированием, началось применение выездной службы ASAN xidmət и в иностранных государствах. Было отмечено, что данный процесс состоится в турецком городе Самсун 30 aвгуста – 4 сентября 2022 года, а в дальнейшем будет осуществлен и в других странах, в том числе в Германии.
Коснувшись путей усиления влияния диаспорских организаций на общественное мнение в Германии, председатель комитета констатировал важность убедительного и полного доведения до немецкой общественности новых реалий, сложившихся в регионе Южного Кавказа после блестящей Победы, оказания нашими соотечественниками моральной поддержки друг другу.
На мероприятии выступили представители Общества германо-азербайджанской дружбы, Общества германо-азербайджанской дружбы “Баку”, Aльянса азербайджанцев Германии, Германо-азербайджанского объединения интеллигенции, Общества дружбы Гамбург-Азербайджан и другие. Oни выразили Победоносному главнокомандующему Ильхаму Алиеву и доблестной азербайджанской армии признательность за одержанную в Карабахе великую победу, позитивно оценили внимание, проявляемое нашим государством к проживающим за рубежом соотечественникам, активную деятельность комитета и внесли предложения для повышения показателей качества диаспорской работы.
Большинство активистов диаспоры высказало пожелание открытия Дома Азербайджана и азербайджанской воскресной школы в городе Ганновер.
На встрече был проведен интересный и полезный обмен мнениями.
Отметим, что функционирующее в городе Ганновер Германо-азербайджанское общество дружбы обратилось в Государственный комитет по работе с диаспорой в связи с открытием в скором времени Дома Азербайджана и азербайджанской воскресной школы.