https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_bd5a40b5085891c3b2cf23c86_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Azərbaycan Mətbuat Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə "İnformasiya müharibəsi: COP29 ərəfəsində Azərbaycana qarşı informasiya hücumlarının məqsəd və mahiyyəti” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Rəşad Məcid informasiya təhlükəsizliyinin milli təhlükəsizliyin bir halqası kimi mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu bildirib: “Xüsusilə də COP29 ərəfəsində Azərbaycana qarşı aparılan informasiya müharibəsinin daha çox şahidi oluruq. Yanlış xəbərlərin vaxtında yalanlanması, ifşası ümumi prosesə müsbət təsir göstərir, bunun qarşısının alınması baxımından medianın üzərinə mühüm məsuliyyət düşür".
BDU rektoru Elçin Babayev isə qeyd edib ki, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının Bakıda keçirilməsi ölkəmizə dünya dövlətlərinin, beynəlxalq təşkilatlarının etimadının bariz nümunəsidir. Bu gün Azərbaycan COP29 konfransının ən yüksək səviyyədə təşkili üçün bütün imkanlarını səfərbər edib. Lakin Azərbaycan dövlətinin əldə etdiyi uğurlar, beynəlxalq arenada nüfuzunun gündən-günə artması, qlobal təşəbbüslərin əsas iştirakçılarından birinə çevrilməsi, bədxah qonşularımız da daxil olmaqla, bir sıra xarici qüvvələri qıcıqlandırır: “Bəzi dövlətlər və beynəlxalq təşkilatlar bizim bu uğurları, xüsusilə də 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyimiz böyük Zəfəri, ərazi bütövlüyümüzün, suverenliyimizin bərpa olunmasını həzm edə bilmir. BMT-nin məlum 4 qətnaməsini beynəlxalq təşkilatların deyil, Azərbaycanın özünün təkbaşına icra etməsi bədnam qonşularımızın hamilərini narahat edir. Bunun nəticəsidir ki, beynəlxalq hüquq prizmasından heç bir təsir edə bilməyən bu dairələr ölkəmizə qarşı informasiya hücumlarına başlayır, dezinformasiyalar dövriyyəyə buraxır. Xüsusilə COP29 ərəfəsində aktivləşən müxtəlif siyasi dairələrdən edilən bu hücumlar, təhdidlər, çirkin kampaniyalar bizi qarşımızda duran hədəflərdən yayındırmaq, ölkəmizin artan nüfuzuna kölgə salmaq məqsədi daşıyır. Azərbaycanla bağlı qərəzli və həqiqətə uyğun olmayan məlumatların məqsədyönlü şəkildə yayılması ölkəmizə qarşı hibrid təhdidlərin təşkilini hədəf götürüb. İqlim dəyişmələri, ətraf mühitin mühafizəsi, ekoloji problemlər, hava çirklənməsi ilə bağlı olan bu beynəlxalq tədbiri bütün vasitələrlə siyasiləşdirməyə çalışırlar. Ölkəmizə qarşı hibrid təhdidlərlə, o cümlədən dezinformasiya xarakterli məlumatların yayılması, kiberhücumlar, sosial şəbəkələrdə qarayaxma kampaniyaları ilə mübarizə aparmağımız təhlükəsizlik baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir. Bütün bu hücumların, təhdidlərin qarşısının alınması istiqamətində əməli addımların atılması vacib edir. BDU ilə Mətbuat Şurasının birgə təşkil etdiyi bugünkü dəyirmi masa son günlər xüsusilə intensivləşən informasiya hücumlarının qarşısının alınması, zərərsizləşdirilməsi baxımından vacib bir tədbirdir”.
Milli Məclisin üzvü, Mətbuat Şurasının İdarə Heyətinin üzvü Vüqar Rəhimzadə ölkə mediasının COP29 ərəfəsində Azərbaycana qarşı təşkil edilən informasiya hücumlarına Vətən müharibəsində olduğu kimi, vahid platforma ətrafında birləşərək cavab verməli olduğunu diqqətə çatdırıb.
Medianın İnkişafı Agentliyinin icraçı direktorunun müavini Natiq Məmmədli deyib ki, ölkəmizə qarşı informasiya müharibəsi daim baş verir, buna görə də həm cəmiyyət, həm də mətbuat ayıq-sayıq olmalıdır: “Ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi bütün vacib tədbirlər ərəfəsində Azərbaycana qarşı oxşar kampaniyalar olur. 2024-cü il başlayandan bu hücumlar daha da intensivləşib. Ölkəmiz həm sosial şəbəkələr üzərindən dezinformasiya hücumlarının, həm də Qərb ölkələrinin "peşəkarlıqla" hazırladıqları informasiya manipulyasiyalarının hədəfindədir. Bütün bunların qarşısını almaq üçün ölkə mediasının iqtisadi müstəqilliyini gücləndirmək lazımdır. Azərbaycanın haqq səsini yalnız ölkəmizin güclü mediası dünyaya çatdıra bilər”.
Mətbuat Şurasının İdarə Heyətinin üzvü, “APA Holdinq”in prezidenti Vüsalə Mahirqızı isə informasiya manipulyasiyalarına məruz qalan insanlarla iş aparmağın zəruri olduğunu bildirib. O, media savadlılığı ilə bağlı orta məktəblərdə xüsusi dərslərin keçilməsinin, hələ gənc yaşlardan sosial mediada, internetdə düzgün mənbələrlə işləmək qaydalarının öyrədilməsinin vacib olduğunu deyib.
Mətbuat Şurasının İdarə Heyətinin üzvü, “Şərq” qəzetinin baş redaktoru Akif Aşırlı, BDU-nun Jurnalistika fakültəsinin dekanı, Şura sədrinin müavini Vüqar Əliyev, Milli mətbuat tarixi kafedrasının müdiri Cahangir Məmmədli, Multimedia və elektron kommunikasiya kafedrasının müdiri Qulu Məhərrəmli çıxışlarında qeyd ediblər ki, Azərbaycanın Vətən müharibəsində əldə etdiyi uğurdan, bu bölgədəki planların üzərindən xətt çəkilməsindən narahat olan qüvvələr COP29 tədbirinin Azərbaycanda keçirilməsindən narahatlıq keçirirlər. Diqqətin Azərbaycana yönəldiyi belə həssas dövrdə ölkəmizi ləkələməyə, beynəlxalq ictimaiyyətdə mənfi imic formalaşdırmağa çalışırlar. Bunun qarşısını almaq üçün cəmiyyətin və medianın dezinformasiyalara qarşı daha diqqətli olmaları və mübarizə aparmaları lazımdır.
Dəyirmi masanın sonunda tədbir iştirakçılarının adından xarici ölkələrə, müxtəlif beynəlxalq qurumlara birgə bəyanatın göndərilməsi barədə qərar qəbul olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_bd5a40b5085891c3b2cf23c86_o.jpg
Бакинский государственный университет (БГУ) и Совет прессы Азербайджана совместно организовали круглый стол на тему «Информационная война: цель и суть информационных атак на Азербайджан накануне COP29».
На мероприятии председатель Совета прессы Рашад Меджид заявил, что информационная безопасность, как звено национальной безопасности, имеет большое значение: «В преддверии COP29 мы все чаще являемся свидетелями информационной войны против Азербайджана. Своевременное раскрытие ложных новостей положительно влияет на весь процесс, и в этом отношении на медиа лежит важная ответственность».
Ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что проведение в Баку 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата является ярким примером доверия к нашей стране со стороны мировых государств и международных организаций. Азербайджан мобилизовал все свои возможности для организации конференции COP29 на самом высоком уровне. Однако успехи, достигнутые Азербайджаном, и день ото дня возрастающее его влияние на международной арене вызывают раздражение ряда иностранных сил, в том числе наших злонамеренных соседей: «Некоторые государства и международные организации не могут переварить наши успехи, особенно Победу, которую мы одержали в Отечественной войне, восстановление территориальной целостности и суверенитета страны. Выполнение известных 4 резолюций ООН не международными организациями, а самим Азербайджаном беспокоит опекунов наших печально известных соседей. В результате эти круги начали информационные атаки на нашу страну и распространяют дезинформацию. Эти атаки и грязные кампании, особенно активизированные накануне COP29, направлены на то, чтобы бросить тень на репутацию страны. Это мероприятие, связанное с изменением климата, охраной окружающей среды, экологическими проблемами, загрязнением воздуха, всеми способами пытаются политизировать. Борьба с гибридными угрозами против нашей страны, включая распространение дезинформации, кибератаки, кампании в социальных сетях, имеет большое значение с точки зрения безопасности. Важно принять меры для предотвращения этих атак. Данный круглый стол является важным мероприятием с точки зрения предотвращения и нейтрализации информационных атак», - резюмировал Эльчин Бабаев.
Депутат Милли Меджлиса, член правления Совета прессы Вугар Рагимзаде отметил, что СМИ страны должны отреагировать на атаки, организованные против Азербайджана накануне COP29, объединившись вокруг единой платформы, как это было в период Отечественной войны.
Заместитель исполнительного директора Агентства развития медиа Натиг Мамедли заявил, что информационная война против страны ведется постоянно, поэтому и общество, и СМИ должны быть бдительными: «Наша страна является объектом как дезинформационных атак в социальных сетях, так и информационных манипуляций западных стран. Чтобы их предотвратить, необходимо укреплять экономическую независимость медиа страны. Только сильные СМИ могут донести до мира истинный голос Азербайджана».
Член правления Совета прессы, президент APA Holding Вусала Махиргызы заявила, что необходимо вести работу с людьми, которые подвергаются информационным манипуляциям. Она сказала, что важно проводить занятия по медиаграмотности в общеобразовательных школах и обучать правилам работы с правдивыми источниками информации.
На мероприятии член правления Совета прессы Акиф Ашырлы, декан факультета журналистики БГУ, заместитель председателя Совета прессы Вугар Алиев, заведующий кафедрой истории национальной прессы Джахангир Мамедли, заведующий кафедрой мультимедиа и электронных коммуникаций Гулу Магеррамли также высказали свои мнения.
По итогам круглого стола решено направить совместное заявление зарубежным странам и различным международным организациям.