https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_4393032f558f0667ec6ed6be0_o.jpg
- AİB-in Qlobal Mexanizmi və Azərbaycan arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinə dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
- Əməkdaşlıq AİB tərəfindən Bakının metropoliten şəbəkəsinin təkmilləşdirilməsi, və müasirləşdirilməsi layihəsinin hazırlanması və qiymətləndirilməsi üçün hərtərəfli texniki yardımın göstərilməsini və əməkdaşlıq çərçivəsinin yaradılmasını əhatə edir.
- Razılaşma AİB-in Qlobal Mexanizminin Avropa İttifaqının prioritetlərinə uyğun olaraq şəhər mobilliyinin yaxşılaşdırılmasına və istixana effektli qaz tullantılarının azaldılmasına yetirdiyi xüsusi diqqəti əks etdirir.
Azərbaycan, paytaxtı Bakı şəhərindəki metro sistemini müasirləşdirməyi və genişləndirməyi planlaşdırır. Avropa İnvestisiya Bankının Qlobal Mexanizmi (“AİB Qlobal”) layihənin hazırlanmasında Azərbaycana dəstək göstərəcək. Bu, Aİ-nin dünyada daha səmərəli və dayanıqlı şəhər nəqliyyatına verdiyi əhəmiyyəti ön plana çıxarır.
AİB-in Qlobal Mexanizmi və Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi Bakıda keçirilən BMT-nin İqlim Dəyişmələri Konfransı COP29 çərçivəsində Anlaşma Memorandumu imzaladılar. Anlaşma Memorandumuna əsasən, hər iki tərəf Bakının metropoliten şəbəkəsinin təkmilləşdirilməsi, genişləndirilməsi və müasirləşdirilməsi layihəsinin hazırlanması və tam qiymətləndirilməsi üçün birlikdə işləyəcəklər.
1967-ci ildə Azərbaycan Sovet İttifaqının tərkibində olarkən fəaliyyətə başlayan Bakının metropoliten şəbəkəsi bir gündə təxminən 620-630 min nəfəri daşıyır. Bu, Azərbaycanın yeganə metro sistemidir və nəzərdə tutulan yenilənmə və genişləndirmə işləri sərnişin sayını artırmaq və əhalisi təxminən 2,4 milyon olan Bakıda nəqliyyatın sıxlığını azaltmaq məqsədi daşıyır.
“Bu Anlaşma Memorandumu daha yaşıl və daha dayanıqlı bir Bakı üçün ortaq gələcəyə baxışımızda mühüm bir addımı ifadə edir”, – deyə AİB-in vitse-prezidenti Tereza Çervinska bildirib. O, AİB-in Azərbaycandakı fəaliyyətlərinə nəzarət edir və bu əməkdaşlıqla bağlı müzakirələri yekunlaşdırıb. O əlavə edib: “AİB istixana effektli qaz tullantılarının azaldılması və şəhərdə ictimai nəqliyyatın keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasını təmin edəcək investisiya layihəsinin hazırlanması və təkmilləşdirilməsi istiqamətində Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə dəstək göstərəcək”.
Dünyanın ən böyük beynəlxalq ictimai bankı və qlobal miqyasda iqlim tədbirləri layihələrini maliyyələşdirən aparıcı qurumlardan biri olan AİB-in Qlobal Mexanizmi BMT-nin Paris Sazişinin məqsədlərinə uyğun olan investisiyaları dəstəkləmək öhdəliyinə sadiqdir. Bakının metropoliten sisteminin yenilənməsi üzrə planlaşdırılan layihənin şəhər mobilliyinin əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdırılmasına, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə və çirklənmənin qarşısının alınmasına yönəlmiş daha geniş səyləri gücləndirəcəyi gözlənilir.
Avropa Komissiyasının Qonşuluq və Genişlənmə Danışıqları üzrə baş direktoru Qert Yan Kupman bildirib: “Bakı metropoliteninin genişlənməsi şəhərdə ətraf mühitə, eləcə də sakinlərin həyatına müsbət təsir göstərəcək, çünki Bakıda hərəkət etmək daha asan və sürətli olacaq. AİB və Azərbaycanı bu Anlaşma Memorandumunun imzalanması münasibətilə təbrik etmək istəyirəm və bu mühüm investisiyanın həyata keçirilməsini səbirsizliklə gözləyirəm.”
“Bakı Şəhərdaxili Mobillik Proqramı çərçivəsində mikromobillik vasitələrinin təşviqi və infrastrukturun qurulması istiqamətində işlər görülür. Mikromobillik zolaqları uzadılaraq təxminən 32 kilometrə çatdırılıb və şəbəkənin əhatə dairəsinin daha da genişləndirilməsi gözlənilir. Bakı metrosunun inkişafı Bakı Şəhərdaxili Mobillik Proqramının əsas komponentlərindən biridir. Bu layihəyə 9 yeni stansiyasının inşası və metro nəqliyyatının əlçatanlığının və keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması məqsədilə mövcud infrastrukturun gücləndirilməsi daxildir. Bu təkmilləşdirmə işlərinin məqsədi şəxsi avtomobil istifadəsindən ictimai nəqliyyata keçidi təşviq edərək, vətəndaşların səyahət vaxtlarının azalmasına və şəhərin ətraf mühitinə müsbət təsirə nail olmağa kömək etməkdir”, - deyə Azərbaycan Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev bildirib.
Anlaşma Memorandumu Avropa İttifaqının (Aİ) “Global Gateway” təşəbbüsü ilə uzlaşır. Bu təşəbbüs yüksək standartlara cavab verən şəffaf layihələri təşviq etməklə dayanıqlı infrastruktur sahəsində qlobal investisiya boşluğunu aradan qaldırmağı hədəfləyir. O, həmçinin, Aİ-nin “daha ağıllı, daha yaşıl şəhərlər üçün dayanıqlı infrastruktur və həllərə” yönələn “İqtisadi və İnvestisiya Planı” çərçivəsində Azərbaycan üçün öncül təşəbbüslərdən birini dəstəkləyir.
AİB COP29-da
AİB-in COP29-dakı fəaliyyətlərinə dair icmalı ilə veb-saytımızda tanış ola bilərsiniz. AİB, mavi zonanın paralel tədbir sahəsində pavilyona malikdir və müxtəlif mövzularda tədbirlər keçirir. Gündəliyin tam mətni ilə burada tanış ola bilərsiniz. Siz sessiyaları canlı şəkildə və ya daha sonra sizə rahat bir vaxtda izləyə bilərsiniz. Bundan əlavə, AIB çoxtərəfli inkişaf bankları qrupu ilə ortaq pavilyona malikdir. Gündəliyin tam mətni ilə burada tanış ola bilərsiniz.
Arayış
Avropa İnvestisiya Bankı (AİB) Avropa İttifaqının (Aİ) üzv dövlətlərinə məxsus olan, uzunmüddətli kreditlər verən qurumdur. O, Aİ-nin siyasət məqsədlərinə töhfə vermək məqsədilə, səmərəli investisiyalar üçün uzunmüddətli maliyyələşmə təmin edir.
AİB Qrupu on ildən artıq müddət ərzində mühüm irəliləyişlər əldə etməklə və əhəmiyyətli investisiyalar etməklə, özünü İqlim Bankına çevirməkdədir. Bu proses aşağıdakı əlamətdar mərhələlərlə səciyyələnmişdir: 2007-ci ildə dünyanın ilk yaşıl istiqrazlarının buraxılması, 2015-ci ildə Parisdəki COP21-in nəticəsi olaraq ilk İqlim Strategiyamızın təqdim olunması, 2019-cu ildə yeni Enerji Kreditləşdirmə Siyasəti (mədən yanacaqları ilə bağlı enerji layihələrinə dəstəyin dayandırılması) və 2020-ci ildə İqlim Bankı üzrə Yol Xəritəsinin təqdim olunması. AİB Qrupunun 2024-2027-ci illər üzrə Strateji Yol Xəritəsindəki səkkiz əsas prioritetdən biri İqlim Bankı kimi rolumuzu möhkəmləndirməkdir.
- 2023-cü ildə AİB Qrupunun yaşıl maliyyələşdirməsinin həcmi təxminən 50 milyard avroya çatıb. Bu, 2019-cu ildə Avropa ölkələrinin AİB-dən İqlim Bankı kimi rolunu gücləndirməsini xahiş etdiyi zamankı məbləğdən iki dəfədən artıq yüksəkdir.
- 2021-ci ildə AİB maliyyə fəaliyyətlərini Paris Sazişi ilə uyğunlaşdıran ilk çoxtərəfli inkişaf bankı oldu.
- Özünün İqlim Bankı üzrə Yol Xəritəsi ilə, AİB Qrupu 2021-2030-cu illəri əhatə edən olduqca mühüm onillik ərzində iqlim tədbirləri və ətraf mühitin dayanıqlılığına 1 trilyon avroluq investisiyanın dəstəklənməsi istiqamətində uğurla irəliləyir.
- AİB 2025-ci ilə qədər AİB-in illik kreditləşmə həcminin 50%-dən çoxunu iqlim tədbirləri və ətraf mühitin dayanıqlılığına yönəltməyi öhdəsinə götürüb. AİB keçən il bu hədəfi aşıb və müvafiq göstərici 60% olub.
- AİB tərəfindən buraxılan İqlim üzrə Məlumatlılıq İstiqrazları (CAB) və Dayanıqlılıq üzrə Məlumatlılıq İstiqrazlarının (SAB) ümumi həcmi 2024-cü ilin avqust ayında 100 milyard avro həddini keçdi. Bununla, AİB çoxtərəfli inkişaf bankları arasında, yaşıl istiqrazlar və dayanıqlılıq istiqrazlarının (əldə olunacaq vəsaitlər xüsusi istifadə təyinatına malikdir) ən böyük emitenti oldu. Geniş investor bazasının ehtiyaclarını qarşılamaq üçün, AİB bu istiqrazları 23 valyutada buraxmaqla, bazarda rekord əldə edib.
AİB-in Qlobal Mexanizmi AİB Qrupunun Avropa İttifaqının hüdudlarından kənarda fəaliyyətlər üçün ixtisaslaşdırılmış qurumudur və Aİ-nin “Global Gateway” strategiyasının əsas tərəfdaşlarından biridir. Biz 2027-ci ilin sonuna qədər “Global Gateway” strategiyasının ümumi hədəfinin təxminən üçdə birini təşkil edən, ən azı 100 milyard avroluq investisiyanı dəstəkləməyi hədəfləyirik. AİB-in Qlobal Mexanizmi, “Team Europe” təşəbbüsü çərçivəsində digər inkişaf maliyyələşdirilməsi qurumları və vətəndaş cəmiyyəti ilə birlikdə güclü, məqsədyönlü tərəfdaşlıqları təşviq edir. AİB-in Qlobal Mexanizmi dünyanın müxtəlif bölgələrindəki ofislərimiz, o cümlədən Azərbaycanı da əhatə edən AİB-in Cənubi Qafqaz üzrə Regional Nümayəndəliyi vasitəsilə AİB Qrupunu yerli icmalara, şirkətlərə və təşkilatlara daha da yaxınlaşdırır.

COP29: EIB Global to support Azerbaijan in planning Baku metro upgrade COP29: EIB Global to support Azerbaijan in planning Baku metro upgrade
- EIB Global and Azerbaijan sign Memorandum of Understanding to strengthen collaboration.
- Cooperation includes comprehensive technical assistance by the EIB and setting up a cooperation framework for the preparation and appraisal of the project to upgrade, expand and modernize Baku’s metro network.
- Accord reflects EIB Global’s focus on improving urban mobility and reducing greenhouse gas emissions in line with EU priorities.
Azerbaijan is planning to upgrade and expand the metro system in its capital, Baku. The European Investment Bank’s global arm (EIB Global) will support Azerbaijan in preparation of the project, highlighting the EU’s commitment to more efficient and sustainable urban transport worldwide.
EIB Global and Ministry of Digital Development and Transport of Azerbaijan signed a Memorandum of Understanding (MoU) today, during the COP29 United Nations Climate Change Conference in Baku. Under the terms of the MoU, both sides will work together for advancing with the preparation and full appraisal of the project to upgrade, expand and modernize Baku’s metro network.
Baku’s metro network, which dates to 1967 when Azerbaijan was part of the Soviet Union, transports around 620,000-630,000 people a day. It is Azerbaijan’s only metro, and the planned revamp and enlargement are meant to increase the number of riders and reduce car congestion in Baku, which has a population of almost 2.4 million.
“Within the framework of the Baku Urban Mobility Program, work is being done to promote micromobility means and build infrastructure. The micromobility lanes have been extended to about 32 kilometres and the network coverage is expected to increase. The development of the Baku Metro is also a key component of the Baku Urban Mobility Program. This project includes the construction of nine new stations and the enhancement of existing infrastructure to improve the accessibility and quality of metro transportation. These improvements aim to encourage a shift from private car usage to public transport, helping to reduce travel times for citizens and positively impact the city’s environment,” said Azerbaijani Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev.
“This MoU marks a key step in our shared vision for a greener, more sustainable Baku,” said EIB Vice-President Teresa Czerwińska, who oversees EIB operations in Azerbaijan and has finalised the discussions for this cooperation. “The EIB will support the Ministry of Digital Development and Transport in preparing and developing an investment project that will decrease greenhouse gas emissions and improve the quality of public transport in the city.”
As the world’s largest international public bank and a leading financier of climate-action projects around the world, EIB Global is committed to supporting investments that align with the goals of the UN Paris Agreement. The planned project for the update of Baku metro system is expected to bring significant improvements in urban mobility and reinforce broader efforts to fight climate change and prevent pollution.
The MoU is aligned with the European Union (EU)’s Global Gateway initiative, which addresses a global investment gap in sustainable infrastructure by promoting high-standard, transparent projects. It also supports one of the flagship initiatives for Azerbaijan under the EU’s Economic and Investment Plan focusing on “sustainable infrastructure and solutions for smarter, greener cities.”
EIB at COP29
Find an overview of EIB activities at COP29 on our website. The EIB has a pavilion in the side event area of the blue zone and is running a series of events on numerous topics. You will find the full agenda here. You are welcome to join to watch the sessions either live or later at your convenience. In addition, the EIB shares a pavilion with the group of multilateral development banks. You will find the full agenda here.
The European Investment Bank (EIB) is the long-term lending institution of the European Union owned by its Member States. It makes long-term finance available for sound investment in order to contribute towards EU policy goals.
The EIB Group has been transforming itself into the Climate Bank through more than a decade of progress and substantial investment, tied to several milestones: the world’s first green bonds in 2007, our first Climate Strategy in 2015 in the wake of COP21 in Paris, our new Energy Lending Policy in 2019 (ending support for fossil fuel energy projects), and then in 2020 the Climate Bank Roadmap. Consolidating our role as the Climate Bank is one of the eight key priorities in the EIB Group’s 2024-2027 Strategic Roadmap.
- In 2023, EIB Group green finance reached nearly €50 billion, more than double the amount of green finance provided in 2019, when European countries asked the EIB to strengthen its role as the Climate Bank.
- In 2021, the EIB became the first MDB to align our financial activities with the Paris Agreement.
- With its Climate Bank Roadmap the EIB Group is on track to support €1 trillion of investment in climate action and environmental sustainability through the critical decade, 2021-2030.
- The EIB has committed to increase investment in climate action and environmental sustainability to more than 50% of annual EIB lending by 2025 — last year that was exceeded with 60%.
- In August 2024, the EIB passed the EUR €100 billion mark of CAB and SAB issuance. This makes the EIB the world’s largest issuer of green bonds as well as assured sustainable bonds with dedicated use of proceeds among multilateral development banks. To meet the needs of a broad investor base, the EIB has issued these bonds in 23 currencies, a market record.
EIB Global is the EIB Group’s specialised arm dedicated to operations outside the European Union, and a key partner of the EU’s Global Gateway strategy. We aim to support at least €100 billion of investment by the end of 2027, around one-third of the overall target of Global Gateway. Within Team Europe, EIB Global fosters strong, focused partnerships alongside fellow development finance institutions and civil society. EIB Global brings the EIB Group closer to local communities, companies and institutions through our offices across the world, including the EIB Regional Representation for the South Caucasus covering Azerbaijan.