https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_bfa27dd9567a0406737d2aed8_o.jpg
Azərbaycanda yaşıl texnologiyalara əsaslanan, karbonsuzlaşdırılmış materiallarla iki yeni data mərkəzi tikiləcək.
Data mərkəzləri Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyindəki “AzInTelecom” MMC-nin balansında olacaq. Abşeron və Hacıqabul rayonlarında tikiləcək əsas və ehtiyat data mərkəzlərində karbon emissiyalarını minimuma endirmək üçün bir sıra qabaqcıl texnologiya və metodlardan istifadə olunacaq. Ekoloji tarazlığın qorunması məqsədilə hər iki tikilidə enerji səmərəliliyi, sulardan səmərəli istifadə, tullantıların utilizasiyası və təbii soyutma sistemləri kimi innovativ yanaşmalar tətbiq ediləcək.
Artıq hər iki data mərkəzinin inşası üçün dayanıqlılıq və etibarlılıq üzrə beynəlxalq keyfiyyət standartlarını müəyyən edən “TIER 3 Design” sertifikatı alınıb. “AzInTelecom”, eyni zamanda bu data mərkəzləri üçün infrastrukturun ekoloji cəhətdən dayanıqlı olmasını müəyyən edən “LEED v4” beynəlxalq sertifikatı üçün tələb olunan ilkin “LEED” Hesabatı da əldə edib.
Tikinti zamanı torpaq eroziyasını və suyun çirklənməsini minimuma endirmək üçün ətraflı plan hazırlanıb. Bundan başqa tikinti zamanı toz və kimyəvi təsirlərin, dolayı yolla havanın çirklənməsinin qarşısını almaq da prioritet məsələlərdəndir. Data mərkəzlərində günəş enerjisindən istifadəni təmin etmək üçün günəş panelləri quraşdırılacaq ki, bu da dolayı yolla karbon emissiyasının minimuma endirilməsinə kömək edəcək.
2024-cü ildə BMT-nin Qlobal Sazişinə qoşulan “AzInTelecom” fəaliyyətini ekoloji idarəetmə prinsiplərinə uyğunlaşdırmağı, BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə və ekosistemə daha geniş dəstək verməyi özünə hədəf qoyub. Şirkət texnoloji inkişaf və ekoloji məsuliyyət arasında tarazlığı qorumağı hədəfləyir.
“AzInTelecom” MMC Azərbaycanın ən böyük “bulud” provayderi, Cənubi Qafqazda isə “TIER 3” sertifikatını alan ilk qurumdur. Şirkət hazırda 200-dən çox dövlət qurumu və özəl şirkətə “bulud” xidmətləri göstərir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_bfa27dd9567a0406737d2aed8_o.jpg
В Азербайджане будут построены два новых центра обработки данных с использованием «зеленых» технологий и декарбонизированных материалов.
Данные центры обработки данных будут находиться на балансе ООО «AzInTelecom» при Министерстве цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики. При строительстве основного и резервного дата-центров в Абшеронском и Гаджигабульском районах будут использованы передовые технологии и методы, позволяющие минимизировать выбросы углекислого газа. С целью сохранения экологического баланса в обоих зданиях будут применены такие инновационные решения, как энергоэффективность, рациональное использование водных ресурсов, переработка отходов и системы естественного охлаждения.
Для данных дата-центров уже получен сертификат «TIER 3 Design», который представляет собой международные стандарты качества, стабильности и надежности. Помимо этого, ООО «AzInTelecom» получило предварительный отчет «LEED», необходимый для международной сертификации «LEED v4», которая определяет экологическую устойчивость инфраструктуры центров обработки данных.
Разработан комплексный план, направленный на снижение эрозии почвы и загрязнения воды в процессе строительства. Помимо этого, особое внимание уделено предотвращению пылевого воздействия, химических выбросов и косвенного загрязнения воздуха во время строительных работ. Для обеспечения центров обработки данных возобновляемой энергией будут установлены солнечные батареи, что поможет снизить косвенные выбросы углекислого газа.
Присоединившись к Глобальному соглашению ООН в 2024 году, компания «AzInTelecom» нацелена осуществлять свою деятельность в соответствии с принципами экологического управления с намерением внести более значимый вклад в достижение Целей устойчивого развития ООН и сохранение экосистемы. Компания ориентирована на поддержание баланса между технологическим прогрессом и экологической ответственностью.
ООО «AzInTelecom» является крупнейшим облачным провайдером в Азербайджане и первой организацией на Южном Кавказе, получившей сертификат «TIER 3». В настоящее время компания предоставляет облачные услуги более чем 200 организациям.