https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_ee5345536e5febcb1567b511c_o.jpg
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (IFC) “Bank Respublika”nı dəstəkləyərək Azərbaycanda yaşıl layihələrin maliyyələşdirilməsi üçün böyük həcmli kredit ayırıb.
İmzalan sazişə əsasən, beynəlxalq maliyyə institutu “Bank Respublika”ya 4 illik müddətə 20 milyon ABŞ dolları məbləğində yaşıl kredit təqdim edəcək. Kredit vəsaitləri ekoloji cəhətdən təmiz texnologiyalar və istehsal üsullarını tətbiq edən mikro, kiçik və orta müəssisələrə, eləcə də aşağı gəlirli ailə bizneslərinə dəstək məqsədilə yönəldiləcək.
Bu, yeni iş yerlərinin yaradılmasına, sosial dayanıqlılığın artırılmasına və yaşıl texnologiyaların daha geniş əhali təbəqələrinə əlçatanlığının təmin edilməsinə imkan yaradacaq. Belə təşəbbüslərin dəstəklənməsi, dayanıqlı iqtisadi artıma kömək edəcək və bölgələrin inkişafını stimullaşdıraraq onları qlobal ekoloji transformasiya proseslərinə inteqrasiya edəcək.
Qeyd edək ki, bu “Bank Respublika”nın COP29 çərçivəsində beynəlxalq maliyyə təşkilatları ilə bağladığı 3-cü yaşıl kredit sazişi olub. Bank daha öncə COP29 çərçivəsində Niderland İnkişaf Bankı ilə və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı ilə böyük həcmli və mühüm kredit sazişi bağlamışdır.
“Özəl biznes, xüsusilə kiçik biznes Azərbaycan iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi və qeyri-neft sektorunda iş yerlərinin yaradılması üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bizim məqsədimiz maliyyə sektorunun bu müəssisələri dəstəkləmək qabiliyyətini artırarkən, eyni zamanda iqlimə davamlılığı təşviq etməkdir. Hesab edirik ki, IFC-nin” Bank Respublika”-ya ayırdığı vəsaitlər iqlim maliyyələşdirmə məhsullarının effektivliyini nümayiş etdirəcək və maliyyə institutlarının bunları daha geniş tətbiq etməsinə stimullaşdırıcı rol oynayacaq”– deyə IFC-nin Avropa, Latın Amerikas və Karib dənizi üzrə regional vitse-prezidenti Alfonso Garcia Mora bildirib.
“Bank Respublika olaraq ölkəmizdə uğurla davam edən COP29 çərçivəsində çoxillik tərəfdaşımızla bu müqaviləni imzalamaqdan olduqca məmnunuq və hesab edirik ki, bu saziş əlaqələrimizin möhkəmləndirilməsi və birgə ekoloji təşəbbüslərin həyata keçirilməsi istiqamətində mühüm addım olacaq. IFC kimi nüfuzlu beynəlxalq maliyyə təşkilatı ilə əməkdaşlıq yalnız “Bank Respublika”nın etibarlı maliyyə təşkilatı kimi etibarını təsdiqləmir, həm də mikro, kiçik və orta müəssisələrin maliyyələşdirilməsi üçün yeni imkanlar açır. Əminik ki, bu saziş ölkəmizdə ekoloji cəhətdən məsuliyyətli layihələrin maliyyələşdirilməsi üçün geniş imkanlar yaradacaq və qlobal miqyasda ekoloji problemlərin həllinə töhfə verəcək” – deyə «Bank Respublika»nın İdarə Heyətinin sədri Tariyel İsmayılov bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_ee5345536e5febcb1567b511c_o.jpg
Банк Республика в рамках COP29 подписал соглашение о сотрудничестве с тремя международными финансовыми организациями
В рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) Международная Финансовая Корпорация (IFC) поддержала Банк Республика и выделила крупный кредит для финансирования зеленых проектов в Азербайджане.
Согласно договору, международный финансовый институт выделит Банку кредит в азербайджанских манатах (AZN) на сумму 20 миллионов долларов США сроком на 4 года. Кредитные средства будут направлены на поддержку микро, малых и средних предприятий (ММСП), семейным бизнесам с низким уровнем дохода, которые внедряют экологически чистые технологии и методы производства.
Это позволит создать новые рабочие места, повысить социальную устойчивость и обеспечить доступность зеленых технологий для более широких слоев населения. Поддержка таких инициатив поспособствует устойчивому экономическому росту и стимулирует развитие регионов, обеспечивая их интеграции в процессы глобальной экологической трансформации.
Отметим, что это стало третьим соглашением о "зеленом" кредите, заключенным Банк Республика с международными финансовыми организациями в рамках COP29. Ранее банк заключил крупные и значимые кредитные соглашения с Нидерландским банком развития и Европейским банком реконструкции и развития.
«Частный бизнес, особенно малый, жизненно важен для диверсификации экономики Азербайджана и создания рабочих мест в ненефтяном секторе. Мы стремимся повысить способность финансового сектора поддерживать эти предприятия, одновременно способствуя устойчивости к изменению климата. Инвестиции IFC в Банк Республика продемонстрируют жизнеспособность продуктов климатического финансирования, способствуя более широкому их принятию финансовыми институтами», - отметил Alfonso Garcia Mora, региональный вице-президент IFC по Европе, Латинской Америке и Карибскому бассейну.
«Мы очень рады подписанию этого соглашения с нашим давным партнёром в рамках COP29, который успешно проходит в нашей стране и считаем это важным шагом в укреплении наших отношений и реализации совместных экологических инициатив. Сотрудничество с такой влиятельной международной финансовой организацией как IFC не только подтверждает доверие к Банку Республика как к надёжной финансовой организации, но и открывает новые перспективы для финансирования микро, малых и средних предприятий. Мы верим, что данное соглашение создаст широкие возможности для финансирования экологически ответственных проектов в нашей стране и будет способствовать решению экологических проблем на глобальном уровне.» - отметил Тариэль Исмайлов, Председатель Правления «Банка Республика.