https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_ee5345536e5febcb1567b511c_o.jpg
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (IFC) “Bank Respublika”nı dəstəkləyərək Azərbaycanda yaşıl layihələrin maliyyələşdirilməsi üçün böyük həcmli kredit ayırıb.
İmzalan sazişə əsasən, beynəlxalq maliyyə institutu “Bank Respublika”ya 4 illik müddətə 20 milyon ABŞ dolları məbləğində yaşıl kredit təqdim edəcək. Kredit vəsaitləri ekoloji cəhətdən təmiz texnologiyalar və istehsal üsullarını tətbiq edən mikro, kiçik və orta müəssisələrə, eləcə də aşağı gəlirli ailə bizneslərinə dəstək məqsədilə yönəldiləcək.
Bu, yeni iş yerlərinin yaradılmasına, sosial dayanıqlılığın artırılmasına və yaşıl texnologiyaların daha geniş əhali təbəqələrinə əlçatanlığının təmin edilməsinə imkan yaradacaq. Belə təşəbbüslərin dəstəklənməsi, dayanıqlı iqtisadi artıma kömək edəcək və bölgələrin inkişafını stimullaşdıraraq onları qlobal ekoloji transformasiya proseslərinə inteqrasiya edəcək.
Qeyd edək ki, bu “Bank Respublika”nın COP29 çərçivəsində beynəlxalq maliyyə təşkilatları ilə bağladığı 3-cü yaşıl kredit sazişi olub. Bank daha öncə COP29 çərçivəsində Niderland İnkişaf Bankı ilə və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı ilə böyük həcmli və mühüm kredit sazişi bağlamışdır.
“Özəl biznes, xüsusilə kiçik biznes Azərbaycan iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi və qeyri-neft sektorunda iş yerlərinin yaradılması üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bizim məqsədimiz maliyyə sektorunun bu müəssisələri dəstəkləmək qabiliyyətini artırarkən, eyni zamanda iqlimə davamlılığı təşviq etməkdir. Hesab edirik ki, IFC-nin” Bank Respublika”-ya ayırdığı vəsaitlər iqlim maliyyələşdirmə məhsullarının effektivliyini nümayiş etdirəcək və maliyyə institutlarının bunları daha geniş tətbiq etməsinə stimullaşdırıcı rol oynayacaq”– deyə IFC-nin Avropa, Latın Amerikas və Karib dənizi üzrə regional vitse-prezidenti Alfonso Garcia Mora bildirib.
“Bank Respublika olaraq ölkəmizdə uğurla davam edən COP29 çərçivəsində çoxillik tərəfdaşımızla bu müqaviləni imzalamaqdan olduqca məmnunuq və hesab edirik ki, bu saziş əlaqələrimizin möhkəmləndirilməsi və birgə ekoloji təşəbbüslərin həyata keçirilməsi istiqamətində mühüm addım olacaq. IFC kimi nüfuzlu beynəlxalq maliyyə təşkilatı ilə əməkdaşlıq yalnız “Bank Respublika”nın etibarlı maliyyə təşkilatı kimi etibarını təsdiqləmir, həm də mikro, kiçik və orta müəssisələrin maliyyələşdirilməsi üçün yeni imkanlar açır. Əminik ki, bu saziş ölkəmizdə ekoloji cəhətdən məsuliyyətli layihələrin maliyyələşdirilməsi üçün geniş imkanlar yaradacaq və qlobal miqyasda ekoloji problemlərin həllinə töhfə verəcək” – deyə «Bank Respublika»nın İdarə Heyətinin sədri Tariyel İsmayılov bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_ee5345536e5febcb1567b511c_o.jpg
During the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), the International Finance Corporation (IFC) supported Bank Respublika by providing a substantial loan to finance green projects in Azerbaijan.
Under the agreement, the international financial institution will provide the Bank with a loan in Azerbaijani manats (AZN), equivalent to 20 million USD, with a term of four years. The loan funds will support micro, small, and medium-sized enterprises (MSMEs) and low-income family businesses implementing environmentally friendly technologies and production methods.
This initiative will help create new jobs, enhance social resilience, and make green technologies more accessible to a broader population. Supporting such initiatives will contribute to sustainable economic growth and stimulate regional development, facilitating their integration into global environmental transformation efforts.
It should be noted that this is the third green loan agreement signed by "Bank Respublika" with international financial organizations within the framework of COP29. Previously, the bank signed significant and large-scale loan agreements with the Dutch Development Bank and the European Bank for Reconstruction and Development as part of COP29.
“Private businesses, especially smaller ones, are vital for diversifying Azerbaijan's economy and creating non-oil sector jobs. We aim to enhance the financial sector’s ability to support these enterprises while promoting climate resilience. IFC's investment in Bank Respublika will demonstrate the viability of climate finance products, encouraging broader adoption among financial institutions,” said Alfonso Garcia Mora, IFC's Regional Vice President for Europe, Latin America, and the Caribbean.
"We are delighted to sign this agreement with our long-standing partner during COP29, which is successfully being held in our country. We view this as an important step in strengthening our partnership and advancing joint environmental initiatives. Collaboration with such an influential international financial organization as IFC not only confirms the trust in Bank Respublika as a reliable financial institution but also opens new opportunities for financing micro, small, and medium-sized enterprises. We believe this agreement will create wide opportunities for funding environmentally responsible projects in our country and will help address environmental issues on a global scale," noted Tariyel Ismayilov, Chairman of the Management Board of Bank Respublika.