https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_40548488ec75b3a7115496268_o.jpg
Pakistan İslam Respublikasının Baş nazirinin gənclər proqramı üzrə nümayəndəsi Fahad Şahbaz və Lahor Universitetinin xüsusi layihələr və əməliyyatlar direktoru Abuzər Qaffari Bakı Dövlət Universitetində (BDU) olub.
BDU rektoru Elçin Babayev qonaqlara Universitetin tarixi və fəaliyyəti barədə məlumat verib. O bildirib ki, 105 illik tarixə malik BDU Azərbaycanın ən böyük və qədim universitetidir. BDU-nun 16 fakültəsi, bir kolleci, bir liseyi, Qazax filialı fəaliyyət göstərir. Təhsil-elm-tədqiqat-innovasiya mərkəzlərindən birinə çevrilməkdə olan BDU-da elmin bütün sahələri üzrə kadr hazırlığı həyata keçirilir.
Lahor Universitetinin xüsusi layihələr və əməliyyatlar direktoru Abuzər Qaffari müəllim-tələbə mübadiləsi üzrə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını vurğulayıb. Qeyd edib ki, əsası 1999-cü ildə qoyulan Lahor Universiteti QS dünya universitetlərinin reytinqində 951-1000, “Times Higher Education” reytinqində isə 801-1000-ci pillədə qərarlaşıb. Universitetin 11 fakültəsində 35 mindən artıq tələbə təhsil alır. Universitetdə 5 elmi-tədqiqat mərkəzi və 3 texnopark fəaliyyət göstərir.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_40548488ec75b3a7115496268_o.jpg
Представитель премьер-министра Исламской Республики Пакистан по молодежной программе Фахад Шахбаз и директор по специальным проектам и операциям Лахорского университета Абузар Гаффари посетили Бакинский государственный университет (БГУ).
Ректор БГУ Эльчин Бабаев рассказал гостям об истории и деятельности университета. Он сообщил, что вуз, который становится одним из образовательно-научно-исследовательских-инновационных центров, проводит подготовку кадров во всех областях науки.
Абузар Гаффари - директор по специальным проектам и операциям Лахорского университета, подчеркнул заинтересованность в обмене преподавателями и студентами. Гость отметил, что Лахорский университет, основанный в 1999 году, занимает 951-1000 место в рейтинге вузов мира QS и 801-1000 место в рейтинге Times Higher Education. На 11 факультетах университета обучаются более 35 тысяч студентов. В вузе действуют 5 научно-исследовательских центров и 3 технологических парка.