https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_b96b95ed03215cc12ce7347d1_o.jpg
Avropa İttifaqının (Aİ) Azərbaycandakı Nümayəndəliyi Avropa İttifaqına üzv dövlətlərin səfirliklərinin ilə artıq birgə beşinci dəfə keçirilən “FantazEU” Mədəni İrs Festivalı çərçivəsində ilk Avropa milli geyimlərinin sərgisini təşkil edəcək.
Sərginin məqsədi Azərbaycan tamaşaçısını əsrlərdən bizə gəlib çatmış Avropa ənənəvi geyimlər dünyası ilə tanış etməkdir. Bolqarıstan, Çexiya, Almaniya, Latviya, Litva, Polşa, Rumıniya və Slovakiya səfirlikləri müxtəlif tarixi dövrlərə aid adət-ənənələrini əks etdirən, Aİ ölkələrinin müxtəlifliyini və mədəni təcrübəsini nümayiş etdirən milli geyimlərini təqdim ediblər.
“Milli geyim millətin tarixinin əksidir. Sosial-iqtisadi, mədəni-tarixi, təbii-coğrafi amillərin təsiri altında formalaşır. Məhz buna görə də milli geyim müxtəlif ölkələrin mədəniyyətini öyrənmək üçün mənbəyə çevrilir. Ümid edirik ki, sərgi Azərbaycan ziyarətçilərimizə Aİ-yə üzv ölkələrin milli mədəniyyəti və folkloru haqqında daha çox məlumat əldə etməyə kömək edəcək”, - deyə Aİ-nin səfiri Peter Mixalko bildirib.
27-30 noyabr tarixlərində saat 11.00-dan 17.00-dək Zeynalabdin Tağıyev adına Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində (Hacı Zeynalabdin Tağıyev küçəsi 4) Avropa milli geyimlərinin sərgisi tamaşaçılar üçün pulsuz açıq olacaq.
FantazEU Mədəni İrs Festivalının proqramına həmçinin incəsənət sərgiləri, incəsənət vorkşopu, Aİ ölkələrindən onlayn şəhər turları və s. daxildir. Bütün yenilənmiş məlumatı Aİ Azərbaycanadaki Nümayəndəliyinin Facebook səhifəsindən əldə etmək olar. https://www.facebook.com/EUDelegationtoAzerbaijan/.
“Arts Council Azerbaijan” Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi tərəfindən maliyyələşdirilən müqavilə əsasında bu Festivala təşkilati dəstək göstərir.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_b96b95ed03215cc12ce7347d1_o.jpg
The European Union (EU) Delegation to Azerbaijan in partnership with the Embassies of the EU Member States will organise the first exhibition of the European national costumes within the fifth edition of the “FantazEU” Cultural Heritage Festival.
The exhibition is aimed at introducing the Azerbaijani audience to the world of the European traditional costumes that came to us through the centuries. The Embassies of Bulgaria, Czechia, Germany, Latvia, Lithuania, Poland, Romania and Slovakia provided their national costumes which feature their traditions from different historical periods, demonstrate a diversity and cultural experience of EU nations.
“National costume is a reflection of the history of the nation. It is formed under the influence of social and economic, cultural and historical, natural and geographical factors. That is the reason why the national costume becomes a source for learning culture of different countries. We hope that the exhibition will help our Azerbaijani visitors to learn more about the national culture and folklore of the EU Member State countries,” said EU Ambassador Peter Michalko.
The exhibition of the European national costumes will be open to public free of charge at the National Museum of History of Azerbaijan named after Zeynalabdin Tagiyev (4 Haji Zeynalabdin Taghiyev Street) from 11.00-17.00 from 27-30 November.
The programme of the FantazEU Cultural Heritage Festival includes also organisation of arts exhibitions, live arts workshops, online city tours from EU countries, etc. The updated information about the events of the FantazEU Festival is available from the Facebook page of the EU Delegation to Azerbaijan https://www.facebook.com/EUDelegationtoAzerbaijan/.
The Arts Council of Azerbaijan is providing organisational support under a contract financed by the European Union Delegation to Azerbaijan.