https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_4553a24209e33113ea78c4607_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) 105 illik yubileyi çərçivəsində Biologiya fakültəsinin “105 yaşlı Bakı Dövlət Universitetinin 90 yaşlı Biologiya fakültəsi” adlı təqdimatı keçirilib.
Rektor Elçin Babayev Ümummilli Lider Heydər Əliyevin məzunu olduğu Universitetdə təhsil almağın hər bir tələbə üçün fəxr olduğunu və belə təqdimatların BDU-nun fakütələrinin zəngin tarixinin öyrənilməsinə xidmət etdiyini bildirib. O diqqətə çatdırıb ki, Biologiya fakültəsi BDU-nun ən köklü fakültələrindən biridir. Son illər fakültədə bir sıra islahatlar həyata keçirilib, ISESCO-nun Biotibbi materiallar kafedrası yaradılıb, ikili diplom proqramları istiqamətində uğurlar qazanılıb. Rektor fakültədə biologiyanın müxtəlif istiqamətlərinin, o cümlədən biotexnologiya, biomühəndislik sahələrinin inkişafı üçün geniş imkanlarının olduğunu vuröulayıb, beynəlxalq əlaqələrin daha da gücləndirilməsinin vacibliyini bildirib.
Biologiya fakültəsinin dekanı, professor Afət Məmmədova 90 yaşlı fakültənin fəaliyyət göstərdiyi illər ərzində biologiya elmi üzrə salnamə yaratdığını, Azərbaycan və dünyanın müxtəlif ölkələri üçün minlərlə peşəkar kadr hazırladığını bildirib. Hazırda fakültədə 6 kafedra, 13 tədris laboratoriyası fəaliyyət göstərir. Bakalavriat səviyyəsində 6 ixtisas, magistratura səviyyəsində 2 ixtisas və 20 ixtisaslaşma üzrə kadr hazırlığı həyata keçirilir, 1200-dən artıq tələbə təhsil alır. Fakültədə magistratura səviyyəsində ikili diplom proqramları Qazaxıstanın L.N.Qumilyov adına Milli Avrasiya Universiteti ilə (tədris rus dilində) və İsrailin Yerusəlim İbrani Universiteti (tədris ingilis dilində) ilə “Biotexnologiya” ixtisası üzrə həyata keçirilir.
BDU-nun Genetika kafedrasının professoru Məcnun Babayev ötən əsrin 30-cu illərindən biologiya üzrə mühüm mərkəzə çevrilən Biologiya fakültəsinin Universitetin fəaliyyətində oynadığı önəmli roldan danışıb, xatirələrini bölüşüb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_4553a24209e33113ea78c4607_o.jpg
В рамках празднования 105-летнего юбилея Бакинского государственного университета (БГУ) прошла презентация под названием «90-летний биологический факультет 105-летнего Бакинского государственного университета».
На мероприятии ректор Эльчин Бабаев, отметив, что такие презентации служат изучению богатой истории факультетов БГУ, подчеркнул, что биологический факультет – один из самых основательных факультетов БГУ. За последние годы на факультете реализован ряд реформ, создана кафедра биомедицинских материалов ИСЕСКО, достигнуты успехи в направлении программ двойного диплома. Ректор подчеркнул, что факультет имеет широкие возможности для развития различных направлений биологии, в том числе биотехнологии, биоинженерии, и подчеркнул важность дальнейшего укрепления международных связей.
На мероприятии декан факультета, профессор Афет Мамедова отметила, что факультет за время деятельности создал летопись биологической науки и подготовил тысячи профессиональных кадров для Азербайджана и разных стран мира. На факультете имеется 6 кафедр и 13 учебных лабораторий. Подготовка кадров осуществляется по 6 специальностям бакалавриата, 2 специальностям и 20 специализациям магистратуры, всего на факультете обучаются более 1200 студентов. Программы двойного диплома на уровне магистратуры реализуются на факультете с Евразийским национальным университетом имени Л.Н. Гумилева Казахстана и с Еврейским университетом в Иерусалиме.
Профессор кафедры генетики Меджнун Бабаев рассказал о важной роли профессорско-преподавательского состава в деятельности вуза и поделился воспоминаниями.
Далее мероприятие продолжилось художественной частью, подготовленной преподавателями и студентами факультета.