https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_7141ef474c80736384b257c58_o.jpg
Sərfəli təklifləri və davamlı layihələri ilə tanınan “Nar” Azərbaycanda rabitə peşəkarlarını yetişdirmək məqsədilə telekommunikasiya sahəsində təhsil alan tələbələr üçün mütəmadi keçirilən “Mobil Rabitənin Əsasları” davam etdirir.
Növbəti təlim Gəncə şəhərində yerləşən Azərbaycan Texnologiya Universitetində (ATU) keçirilib. Təlim çərçivəsində tələbələr mobil texnologiyaların inkişafı, GSM şəbəkəsinin quruluşu, Əşyaların İnterneti (IoT), 5G texnologiyaları, mobil rabitə strukturu, simsiz ötürmə şəbəkələri və tezliklərin idarə edilməsi kimi mövzularla tanış olublar. İnteraktiv formatda keçirilən təlimdə tələbələr qruplar halında keçilən mövzular ətrafında müzakirə aparıblar. Təlim Azərbaycan Texnologiya Universitetində təsis edilmiş “Nar” Laboratoriyasında baş tutub.
Qeyd edək ki, “Nar” Azərbaycan Texniki Universiteti (AzTU) və Azərbaycan Texnologiya Universiteti (ATU) ilə əməkdaşlıq edərək telekommunikasiya ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrin həm nəzəri, həm də praktiki bilik əldə etmələri üçün mühüm imkanlar yaradır. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində hər iki universitetdə yaradılan “Nar” mobil rabitə laboratoriyaları tələbələrə mobil texnologiyalarla işləmək və real şəbəkədə təcrübə qazanmaq fürsəti verir.
“Nar”ın həyata keçirdiyi təhsilyönümlü sosial layihələr haqqında ətraflı məlumatı operatorun rəsmi saytından əldə edə bilərsiniz.

https://innews.az/uploads/news/2024-11/_innews_7141ef474c80736384b257c58_o.jpg
Известный своими доступными тарифами и образовательными инициативами Nar продолжает регулярные тренинги по теме «Основы мобильной связи» для студентов, обучающихся в области телекоммуникаций, с целью подготовки профессионалов в сфере связи в Азербайджане.
Очередной тренинг прошёл в Азербайджанском Технологическом Университете (АТУ) в городе Гянджа. Во время тренинга студенты ознакомились с такими темами, как развитие мобильных технологий, архитектура сетей GSM, Интернет вещей (IoT), технологии 5G, структура мобильной связи, беспроводные сети передачи данных и управление частотами. Тренинг, проведённый в интерактивном формате, включал обсуждение затронутых тем в группах. Сессия проходила в лаборатории Nar, созданной в Азербайджанском Технологическом Университете.
Следует отметить, что Nar сотрудничает с Азербайджанским Техническим Университетом (АзТУ) и Азербайджанским Технологическим Университетом (АТУ), предоставляя студентам, обучающимся по специальности «телекоммуникации», значительные возможности для получения как теоретических знаний, так и практических навыков. В рамках этого сотрудничества Nar создал лаборатории мобильной связи в обоих университетах, что дает студентам возможность набираться опыта в работе с мобильными технологиями и реальными сетями.
Более подробную информацию об образовательных социальных проектах Nar можно найти на официальном сайте nar.az.