https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_30de6f0613c0a02cc40a61ada_o.jpg
Yubiley tədbirində UNEC rektoru professor Ədalət Muradov kollec təhsilinin təkmilləşdirilməsilə bağlı bir sıra təkliflərlə çıxış edib:
1. UNEC nəzdində kollec statusunun konkretləşdirilməsinə ehtiyac var. UNEC nəzdinə verilən Maliyyə-İqtisad Kollecınin də publik hüquqi şəxs statusu almasını yüksək qiymətləndiririk. Bununla yanaşı, UNEC-in və onun nəzdində fəaliyyət göstərən kollecin də publik hüquqi şəxs statusunda fəaliyyət göstərməsi ən qısa vaxtda kollecin və UNEC-in Nizamanməsində dəqiqləşdirmə aparılmasını tələb edir.
2. Kolleclərin nəzdində fəaliyyət göstərdiyi universitetin struktur vahidinə çevrilməsi kollec əməkdaşlarının əmək haqqlarının universitet əmək haqqı səviyyəsinə qaldırmaqla yanaşı, həm də universitet potensialından geniş istifadə edilməklə kollec təhsilinə ciddi töhvə verilə bilər.
3. Univetsitetlərdə olduğu kimi, kolleclərdə də adambaşına maliyyələşdirməyə keçid faydalı olar.
4. Subbakalavr ixtisasları və təhsil proqramları ilə bakalavr təhsil proqramları arasında kredit transfer mexanizmi mövcud olsa da, subbakalavr və bakalavr ixtisas və tədris proqramlarına vahid yanaşmanın olması arzu olunandır.
5. Universitetin nəzdində fəaliyyət göstərən kolleclərdə həmin universitetlərdə mövcud olan bütün ixtisaslar üzrə subbakalavr səviyyəsində mütəxəssis hazırlığına sərbəstlik verilməsini məqsədəuyğun hesab edirik.
Növbəti illərdə UNEC nəzdində Maliyyə-İqtisad Kollecinin prioritetlərdən biri mümkün qısa vaxtda Xocalıda mövcud olmuş filialının fəaliyyətinin bərpasıdır!

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_30de6f0613c0a02cc40a61ada_o.jpg
On November 29, during the 90th-anniversary celebration of the Financial-Economic College operating under the Azerbaijan State University of Economics (UNEC), Rector Professor Adalat Muradov proposed several initiatives aimed at enhancing college education:
1. Clarification of the College's Status: There is a need to specify the status of the college under UNEC. While the Financial-Economic College has been granted the status of a public legal entity, it is essential for both UNEC and its affiliated college to operate as public legal entities. This necessitates prompt amendments to the charters of both institutions.
2. Integration into University Structure: Transforming colleges into structural units of universities can lead to increased salaries for college staff, aligning them with university pay scales. Additionally, leveraging university resources can significantly contribute to the advancement of college education.
3. Per Capita Financing: Implementing per capita financing in colleges, similar to universities, would be beneficial.
4. Unified Approach to Educational Programs: Despite existing credit transfer mechanisms between sub-bachelor and bachelor programs, it is desirable to establish a unified approach to curricula and educational programs at both levels.
5. Autonomy in Specialist Training: It is advisable to grant colleges operating under universities the autonomy to train specialists at the sub-bachelor level across all disciplines available at the respective universities.
One of the priorities for the Financial-Economic College under UNEC in the coming years is the swift restoration of its branch that previously operated in Khojaly.