https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_26489ec7472889fbdc2685938_o.jpg
8-9 dekabr tarixlərində Bakı Beynəlxalq Dəniz Vağzalında Azerbaijan Fashion Week öz qapılarını yenidən açaraq, paytaxtı dəbin və yaradıcılığın mərkəzinə çevirəcək. 17-ci mövsüm istedadlı dizaynerləri, cəsarətli ideyaları və mədəniyyətlərarası dialoqu bir araya gətirəcək. Podiumlarda təkcə kolleksiyalar deyil, həm də Azərbaycanın və dünyanın dəb fəlsəfəsini əks etdirən cəsarətli manifestlər nümayiş etdiriləcək.
Tədbir Mədəniyyət Nazirliyi yanında Yaradıcı Sənayelərin İnkişafı Mərkəzinin dəstəyi ilə həyata keçirilir. 17-ci mövsümün baş informasiya tərəfdaşı isə 80 ildən artıqdır ki fəaliyyət göstərən, dəb, mədəniyyət və məşhurlar haqqında yazan dünyaca məşhur Hello! jurnalı olacaq.
Azerbaijan Fashion Week dəbin, incəsənətin və inovasiaların ahəngini əks etdirən platformadır. Layihənin məqsədləri olduqca iddialıdır:
- Gənc dizaynerləri dəstəkləmək və "Made in Azerbaijan" brendlərini beynəlxalq arenada təşviq etmək.
- Yenidən emal olunmuş materiallar, ekoloji kolleksiyalar və şüurlu istehlak vasitəsilə davamlı inkişaf məsələlərinə diqqət çəkmək.
- Mədəni irsi qorumaq və müasir dizayn kontekstində onu yenidən qiymətləndirmək.
Bu mövsüm beynəlxalq blogerlərin, jurnalistlərin, dəb sənayesi nümayəndələrinin, "buyer"lərin və dizaynerlərin iştirakı nəzərdə tutulub. Azərbaycan, Cənubi Koreya, Gürcüstan, Rusiya, Qazaxıstan, Türkiyə və Özbəkistandan olan tanınmış dizaynerlər öz kolleksiyalarını təqdim edəcəklər. Hər bir dəfilə ənənə və innovasiyaların dialoquna çevriləcək: şərq motivləri, cəsarətli kəsimlər və incəlik ən tələbkar tamaşaçıların belə zövqünü oxşayacaq.
17-ci mövsümün rəsmi siması və səfiri Paris Yüksək Moda Həftəsi və Milan Fashion Week-in iştirakçısı, top-model Viya Lemann olacaq. Onun karyerası və yaradıcılığı Azerbaijan Fashion Week-in dəyərlərini – üslub, zəriflik və kreativliyi mükəmməl şəkildə təcəssüm etdirir.
Bu mövsüm təkcə dəb sahəsi deyil, həm də qlobal mövzulara həsr olunub. Lahiyəmiz COP 29 çərçivəsində başlanan dialoqu davam etdirərək, ekologiya, davamlı istehsal və mədəni müxtəliflik məsələlərini hər bir dəfilədə işıqlandırır. Bu baxımdan 17-ci mövsüm çərçivəsində həmçinin "Up-Cycle Jeans" adlı müsabiqə qaliblərinin kolleksiyaları nümayiş olunacaq. Bu müsabiqə 2024-cü ilin may ayında ekoloji təmiz dəbi təşviq etmək məqsədilə keçirilmişdi və gənc istedadlara təkrar emal olunmuş materiallardan hazırladıqları işlərini təqdim etmək imkanı yaratmışdı. Qaliblər 17-ci mövsümün podiumunda öz kolleksiyalarını təqdim etmək və ilk kapsul kolleksiyalarını yaratmaq üçün dəstək də daxil olmaqla dəyərli mükafatlar qazanmışdırlar.
Dəbin sənətlə və fəlsəfə ilə sintezi, keçmişlə gələcək arasında körpü rolu – bütün bunlar Azerbaijan Fashion Week-in 17-ci mövsümündə öz əksini tapacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_26489ec7472889fbdc2685938_o.jpg
On December 8-9 at the Baku International Sea Port Azerbaijan Fashion Week will once again open its doors, turning Baku into the epicenter of fashion and creativity. The 17th season promises to be a vibrant event, bringing together talented designers, ambitious ideas, and intercultural dialogue. The runway will showcase not just collections but bold manifestos reflecting the unique philosophy of Azerbaijani and global fashion.
The event is supported by the Center for the Development of Cultural and Creative Industries YARADICI, with the famous Hello! magazine as the official media partner for the 17th season. For over 80 years Hello! has been a leading international brand reporting on celebrities, cultural milestones, and iconic fashion events.
Azerbaijan Fashion Week is more than just a series of shows. It is a platform where fashion becomes art and a voice for change. The goals of the project are ambitious:
- To support young designers and promote the "Made in Azerbaijan" brand on an international stage.
- To highlight sustainable development through fashion by encouraging the use of recycled materials, eco-friendly collections and conscious consumption.
- To preserve cultural traditions while reimagining them through modern design.
This season promises a rich program with the participation of international bloggers, journalists, industry professionals, buyers and designers. Renowned designers from Azerbaijan, South Korea, Georgia, Russia, Kazakhstan, Turkey, and Uzbekistan will present their collections. Each show will serve as a dialogue between tradition and innovation: Eastern motifs, daring silhouettes, and refined craftsmanship that will captivate even the most discerning audiences.
The official face and ambassador of the 17th season of AFW 2024 is Via Lemann, a top model who has graced the runways of Paris Haute Couture Week and Milan Fashion Week. Her career and creativity perfectly embody the values of Azerbaijan Fashion Week: style, elegance, and innovation.
The 17th season is not only dedicated to fashion but also to global themes. AFW continues the dialogue initiated at COP 29, addressing issues of ecology, sustainable production, and cultural diversity, themes reflected in every show.
In this context, on December 9, the runway will host the collections of the winners of the "Up-Cycle Jeans" competition, held in May 2024. This competition, aimed at promoting eco-conscious fashion, offered young talents a unique opportunity to showcase their creations made from recycled materials. The winners received valuable prizes, including the chance to present their collections on the runway of the 17th season of Azerbaijan Fashion Week and support in developing their first capsule collections.
Fashion as art, fashion as philosophy, fashion as a bridge between past and future – all of this will find its expression in the 17th season of Azerbaijan Fashion Week.