https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_89996b5cc4e32488a305ba7c5_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Yeni Azərbaycan Partiyasının (YAP) Yasamal rayon təşkilatının birgə təşəbbüsü ilə “Ümummilli Lider Heydər Əliyev mühazirələri” layihəsi çərçivəsində Türk Ağsaqqalları Birliyinin sədri, Azərbaycan Tibb Universitetinin Urologiya kafedrasının müdiri, 1-ci dərəcəli “Vətənə xidmətə görə”, “Şöhrət” və “Şərəf” ordenli, Əməkdar elm xadimi, AMEA-nın müxbir üzvü, tibb elmləri doktoru, professor Sudeif İmamverdiyev ilə BDU tələbələrinin görüşü keçirilib.
YAP Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurulması və inkişafının Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu qeyd edib. Ulu Öndərin zəngin irsinin, azərbaycançılıq ideologiyasının tələbə-gənclərə aşılanması onların milli ruhda formalaşması üçün vacib addımlardan biridir. YAP tərəfindən bu istiqamətdə çoxşaxəli tədbirlər görülür, ölkənin ali təhsilinin flaqmanı olan BDU da bu işə öz layiqli töhfəsini verir.
BDU rektorunun elm və təhsil üzrə müşaviri Aydın Kazımzadə Ulu Öndərin məzunu olması ilə fəxr etdiyi və ölkənin ən qədim ali təhsil müəssisəsi olan Bakı Dövlət Universitetində bu cür görüşlərin keçirilməsinin rəmzi mənası ilə yanaşı, xüsusi mənəvi yükünün olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, fəaliyyəti ilə ölkədə yüksəkixtisaslı kadrların hazırlığı məktəbinin əsasını qoymuş Universitet hazırda bu missiyanı layiqli şəkildə davam etdirir. Hələ Ümummilli Liderin respublikamıza birinci dəfə rəhbərlik etdiyi dövrlərdən BDU-ya göstərilən xüsusi diqqət və qayğı bu gün onun siyasi varisi, Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir.
Türk Ağsaqqalları Birliyinin sədri Sudeif İmamverdiyev məruzəsində Ümumilli Lider Heydər Əliyevin fəaliyyətində təhsil siyasətinin rolundan bəhs edib. O bildirib ki, Ulu Öndərin milli mənafeyimizə əsaslanan təhsil siyasəti ölkəmizin davamlı və dayanıqlı inkişafına xidmət edib: “Ulu Öndər 1969-1982-ci illərdə kadrların milliləşdirilməsi istiqamətində sistemli tədbirlər görməyə başladı. Dövlət qurumlarında azərbaycanlı kadrlar irəli çəkildi, azərbaycanlı gənclər keçmiş SSRİ-nin nüfuzlu ali məktəblərində təhsil almağa göndərildi, ana dilimizə diqqət artırıldı, çoxlu təhsil müəssisələri açıldı, iqtisadiyyatımız inkişaf etdi. Bütün bunlar müstəqil dövlətin təməl daşları idi. 1990-cı ildə xalqın təkidli tələbi ilə Ulu Öndərin Naxçıvana dönməsi və 80 mindən çox azərbaycanlının onu qarşılaması xalqın sevgi, hörmət və rəğbətinin göstəricisi sayılırdı. Ulu Öndər 1993-cü ildə siyasi uçurumda olan Azərbaycanı bu bəladan xilas etdi, ölkədə iqtisadi-siyasi sabitlik yaratdı. Ümummilli Liderin Azərbaycan xalqına ən böyük ərmağanı isə özündən sonra Prezident İlham Əliyev kimi siyasi varisini yetişdirməsidir. O siyasi varis ki, ata vəsiyyətini yerinə yetirərək, 30 illik erməni işğalına son qoydu, suverenliyimizi bərpa edərək, tarixi qələbəni Azərbaycana yaşatdı”.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_89996b5cc4e32488a305ba7c5_o.jpg
В Бакинском государственном университете состоялась встреча с председателем Союза тюркских старейшин, заведующим кафедрой Азербайджанского медицинского университета, кавалером орденов «За заслуги перед родиной» 1-ой степени, «Шохрат» и «Шараф», заслуженным ученым, членом-корреспондентом НАНА Судеифом Имамвердиевым. Мероприятие проведено по совместной инициативе БГУ и Ясамальской районной организации Партии Ени Азербайджан (ПЕА) в рамках проекта «Лекции общенационального лидера Гейдара Алиева».
После выступлений председателя Ясамальской районной организации ПЕА Бахтияра Набиева и советника ректора БГУ по науке и образованию Айдына Кязымзаде слово было представлено председателю Союза тюркских старейшин Судеифу Имамвердиеву.
В своем докладе он коснулся роли образовательной политики в деятельности общенационального лидера Гейдара Алиева. Гость заявил, что образовательная политика великого вождя служит непрерывному и устойчивому развитию страны: «В 1969-1982 годах великий вождь начал принимать системные меры в направлении национализации кадров. Азербайджанские кадры продвигались по службе в государственных учреждениях, азербайджанская молодежь направлялась учиться в престижные вузы бывшего СССР, уделялось внимание родному языку, открывались многие учебные заведения, развивалась наша экономика. Все это было краеугольными камнями фундамента будущего независимого государства. Возвращение великого вождя в 1990 году в Нахчыван, где его встречали более 80 тысяч азербайджанцев, является показателем народной любви, уважения и симпатии. В 1993 году великий лидер спас Азербайджан, находившийся в политической пропасти, и создал в стране экономическую и политическую стабильность. Величайшим подарком национального лидера азербайджанскому народу является то, что он оставил после себя достойного политического преемника - Президента Ильхама Алиева. Он, как политический наследник, выполнил завещание своего отца, положив конец 30-летней армянской оккупации, восстановил суверенитет и принес историческую победу Азербайджану», - подытожил оратор.