https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_98767c51879633c26ab97afe4_o.jpg
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) tələbələri Bloomberg Qlobal Ticarət Yarışında (Bloomberg Global Trade Challenge 2024) uğur qazanıblar.
Bu il rekord sayda iştirakçının qatıldığı nüfuzlu beynəlxalq müsabiqədə 396 ali təhsil müəssisəsini təmsil edən 10.240 iştirakçı 2453 komandada qələbə uğrunda mübarizə aparıb. Ümumilikdə 46 ölkənin qatıldığı və 65.287 ticarət əməliyyatının həyata keçirildiyi qlobal müsabiqədə, Qafqaz regionundan yalnız Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) yarışa qatılıb.
Beynəlxalq müsabiqədə UNEC 14 komanda ilə dünyanın aparıcı universtetlərinin komandaları ilə yarışıb. Yarışda tələbələr Bloomberg Terminalında virtual portfellərini idarə edərək, real maliyyə bazarlarında ticarət apararaq, maksimum gəlir əldə etməyə çalışıblar. 6 həftəlik yarışda UNEC komandası 2453 komanda arasından 32-ci yerə layiq görülüb və regionda ikinci olub!
UNEC-in Bloomberg Maliyyə Laboratoriyasının direktoru Səidə Xəlilin rəhbərlik etdiyi qalib komandada Maliyyə və mühasibat fakultəsinin tələbələri - Asiman İsazadə (kapitanı), Zəhra Məmmədzadə və Rəna Məmmədzadə təmsil olunublar.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_98767c51879633c26ab97afe4_o.jpg
Students from the Azerbaijan State University of Economics (UNEC) have achieved notable success in the prestigious Bloomberg Global Trade Challenge.
This year’s competition saw a record number of participants: 10,240 individuals representing 396 universities across 46 countries competed in 2,453 teams. During the global competition, which involved 65,287 trade transactions, UNEC was the sole participant from the Caucasus region.
UNEC competed with 14 teams against leading universities worldwide. Participants managed virtual portfolios on the Bloomberg Terminal, trading in real-world financial markets to maximize returns. Over the six-week competition, UNEC’s team secured 32nd place out of 2,453 teams globally and ranked 2nd in the region!
The winning team, guided by Saida Khalil, Director of UNEC’s Bloomberg Finance Laboratory, consisted of students from the Faculty of Finance and Accounting: team captain Asiman Isazada, and team members Zahra Mammadzada and Rana Mammadzada.