Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Albaniya Parlamentinin sədri Elisa Spiropali ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Albaniya Parlamentinin sədri Elisa Spiropali ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Albaniya Parlamentinin sədri Elisa Spiropali ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İsveçrə Konfederasiyasına işgüzar səfəri çərçivəsində Albaniya Respublikası Parlamentinin sədri Elisa Spiropali ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Albaniyanın dost və tərəfdaş ölkələr olduqları qeyd edilib. Tərəflər iqtisadi, ticari, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi istiqamətində  yaxşı imkanların olduğunu vurğulayıblar. Bu istiqamətdə parlamentlərin də ölkələr arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinə töhfələr vermək niyyəti ifadə edilib.
Söhbət zamanı parlamentlərimizin bir sıra beynəlxalq parlament təşkilatlarında birgə fəaliyyətindən və qarşılıqlı dəstəyindən məmnunluq bildirilib. Parlament komitələri və dostluq qrupları arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin qanunverici orqanlarımız arasında münasibətlərin daha da dərinləşdirilməsinə töhfə verəcəyi qeyd edilib.
Görüşdə bu ilin noyabr ayında Azərbaycanın paytaxtı Bakıda COP-29 çərçivəsində keçiriləcək Parlament Konfransı ilə bağlı da məlumat verilib, qanunverici orqanların iqlim dəyişmələri ilə mübarizədə çoxtərəfli platformalarda birgə fəaliyyətinin əhəmiyyəti qeyd edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_575ded2bf77932a732c2d601f_o.jpg
Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova met with the Speaker of the Parliament of the Republic of Albania Elisa Spiropali during her working trip to the Swiss Confederation.
It was said at the meeting that Azerbaijan and Albania are friendly and partner countries. The sides emphasised the existence of fine opportunities for further expansion of cooperation in economic, trade, tourism and other spheres. The parliaments' intention to contribute to the expansion of co-operation between the countries was also expressed.
Satisfaction with the joint activities of our parliaments in a number of international parliamentary organisations and mutual support was voiced in the course of the talk. It was said that the expansion of the ties between parliamentary committees and the friendship groups would contribute to deepening relations between our legislatures.
Information was also provided on the Parliamentary Conference to be held in November this year in the capital of Azerbaijan, Baku, within the framework of COP-29. The importance of joint activities of legislative bodies on multilateral platforms in the fight against climate change was emphasised.