Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Albaniya Parlamentinin sədri Elisa Spiropali ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Albaniya Parlamentinin sədri Elisa Spiropali ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Albaniya Parlamentinin sədri Elisa Spiropali ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova İsveçrə Konfederasiyasına işgüzar səfəri çərçivəsində Albaniya Respublikası Parlamentinin sədri Elisa Spiropali ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Albaniyanın dost və tərəfdaş ölkələr olduqları qeyd edilib. Tərəflər iqtisadi, ticari, turizm və digər sahələrdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi istiqamətində  yaxşı imkanların olduğunu vurğulayıblar. Bu istiqamətdə parlamentlərin də ölkələr arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinə töhfələr vermək niyyəti ifadə edilib.
Söhbət zamanı parlamentlərimizin bir sıra beynəlxalq parlament təşkilatlarında birgə fəaliyyətindən və qarşılıqlı dəstəyindən məmnunluq bildirilib. Parlament komitələri və dostluq qrupları arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin qanunverici orqanlarımız arasında münasibətlərin daha da dərinləşdirilməsinə töhfə verəcəyi qeyd edilib.
Görüşdə bu ilin noyabr ayında Azərbaycanın paytaxtı Bakıda COP-29 çərçivəsində keçiriləcək Parlament Konfransı ilə bağlı da məlumat verilib, qanunverici orqanların iqlim dəyişmələri ilə mübarizədə çoxtərəfli platformalarda birgə fəaliyyətinin əhəmiyyəti qeyd edilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_575ded2bf77932a732c2d601f_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Парламента Республики Албания Элисой Спиропали в ходе своей рабочей поездки в Швейцарскую Конфедерацию.
На встрече отмечалось, что Азербайджан и Албания являются дружественными и партнёрскими странами. Стороны подчеркнули наличие хороших возможностей для дальнейшего расширения сотрудничества в экономической, торговой, туристической и других сферах. Также было выражено намерение парламентов внести вклад в расширение сотрудничества между странами.
В ходе беседы было засвидетельствовано удовлетворение совместной деятельностью наших парламентов в ряде международных парламентских организаций и взаимной поддержкой. Говорилось о том, что расширение связей между парламентскими комитетами и группами дружбы будет способствовать углублению отношений между нашими законодательными органами.
Также была представлена информация о Парламентской конференции, которая состоится в ноябре этого года в столице Азербайджана, Баку, в рамках COP-29. Подчёркивалось значение совместной деятельности законодательных органов на многосторонних платформах в борьбе с изменением климата.