https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_0e3ed5a34d7a089a7a69d2ce9_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkiyə Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Cahit Bağçını qəbul edib.
Parlamentin sədri Sahibə Qafarovanı bu vəzifəyə yenidən seçilməsi münasibətilə təbrik edən səfir, ötən dövrdə Milli Məclisin ölkələrimiz arasında münasibətlərin daha da dərinləşməsinə mühüm töhfələr verdiyini söyləyib.
Azərbaycan və Türkiyə arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin "Bir millət, iki dövlət" şüarına əsaslanaraq, uğurla inkişaf etdiyini deyən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova, ölkələrimizin və xalqlarımızın həm şad, həm də çətin günlərdə hər zaman birlikdə olduğunu vurğulayıb. Spiker qeyd edib ki, ölkə başçılarımızın dostluq və qardaşlıq münasibətləri bizim hər birimiz üçün örnək təşkil edir.
O qeyd edib ki, bu gün Azərbaycan və Türkiyə arasında mövcud olan qardaşlıq münasibətlərinə qısqanclıqla yanaşanlar var. Həmçinin, bəzi dairələr Azərbaycan və Türkiyəyə qarşı təzyiqlər göstərməyə, onların müstəqil, milli maraqlara söykənən siyasətlərinə təsir etməyə cəhd edirlər. Sahibə Qafarova bu cür cəhdlərin heç bir nəticə verməyəcəyini, dövlətlərimizin inkişaf yolunda inamla addımlamağa davam edəcəyini vurğulayıb.
Milli Məclisin sədri, bu vəzifəyə yenidən seçilməsindən sonra onu ilk olaraq, Numan Kurtulmuşun təbrik etdiyini, həmçinin, parlament seçkilərində TBMM-in müşahidə missiyasının ən böyük heyətlə təmsil olunduğunu xatırladaraq, bunları digər sahələrdə olduğu kimi, parlamentlərimiz arasında da əlaqələrin ən yüksək səviyyədə olmasının göstəricisi kimi qiymətləndirib.
Spiker TBMM sədri ilə bir neçə gün öncə keçirdiyi görüşü məmnunluqla xatırlayaraq, görüşdə gündəlikdə duran məsələlər haqqında səmərəli müzakirələrin aparıldığını bildirib. O, Azərbaycan-Türkiyə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun tam tərkibdə yenidən formalaşdığını bildirərək, qarşıdakı dövrdə də münasibətlərin daha da inkişafı üçün müvafiq səylərin davam etdiriləcəyini vurğulayıb.
Görüşdə Azərbaycan və Türkiyənin bir çox beynəlxalq təşkilatlarda olduğu kimi, Türk Dövlətləri Təşkilatında uğurla əməkdaşlıq etdiyi qeyd olunaraq, parlamentlərimizin də TürkPA çərçivəsində bu istiqamətdə fəaliyyətini davam etdirdiyi bildirilib.
Spiker Sahibə Qafarova Cahit Bağçının Türkiyə Respublikasının Azərbaycandakı səfiri kimi fəaliyyətini təqdir edərək, onun qanunverici orqanla da sıx təmaslar qurduğunu söyləyib.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_0e3ed5a34d7a089a7a69d2ce9_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has received the Ambassador of the Republic of Turkey in Azerbaijan Cahit Bağçı.
The Ambassador, who congratulated the Head of Parliament Sahiba Gafarova on her re-election to the position, noted that the Milli Majlis had made a significant contribution to further deepening relations between our countries during the past period.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova highlighted the successful development of the bonds of friendship and brotherhood between Azerbaijan and Turkey in accordance with the "One nation, two states" motto and emphasised our countries’ and peoples’ having always stood together in both joyful and difficult times. The Speaker remarked that the friendship and brotherhood of our heads of state serve as an example for each of us.
She then said that there are currently those who envy the existing fraternal relations between Azerbaijan and Turkey. Furthermore, some circles are attempting to exert pressure on Azerbaijan and Turkey in an attempt to influence their independent policies, which are based on national interests. Sahiba Gafarova stressed that such attempts will not yield results and that our states will continue to confidently progress along the path of development.
The Speaker of the Milli Majlis mentioned that Numan Kurtulmuş was the first to congratulate her on the re-election and that the observer mission from the Grand National Assembly of Turkey had the largest delegation at the parliamentary elections. According to Sahiba Gafarova, this indicates that, as in other areas, the ties between our parliaments are at the highest level.
The Speaker recalled with satisfaction the meeting with the Speaker of the Grand National Assembly of Turkey, underscoring the effective discussions held on the agenda during that meeting. She stated that the working group on interparliamentary relations between Azerbaijan and Turkey has been completely reformed. Relevant efforts will continue to further develop relations in the upcoming period.
What else was said at the meeting was that Azerbaijan and Turkey successfully cooperate in many international organisations, including the Organisation of Turkic States, and that our parliaments continue their activities in this regard within the framework of TurkPA.
As she spoke about Cahit Bağçı's activities as the Ambassador of the Republic of Turkey in Azerbaijan, Speaker Sahiba Gafarova stressed that he has also established close contacts with the country's legislative body.