https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_0e3ed5a34d7a089a7a69d2ce9_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkiyə Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Cahit Bağçını qəbul edib.
Parlamentin sədri Sahibə Qafarovanı bu vəzifəyə yenidən seçilməsi münasibətilə təbrik edən səfir, ötən dövrdə Milli Məclisin ölkələrimiz arasında münasibətlərin daha da dərinləşməsinə mühüm töhfələr verdiyini söyləyib.
Azərbaycan və Türkiyə arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin "Bir millət, iki dövlət" şüarına əsaslanaraq, uğurla inkişaf etdiyini deyən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova, ölkələrimizin və xalqlarımızın həm şad, həm də çətin günlərdə hər zaman birlikdə olduğunu vurğulayıb. Spiker qeyd edib ki, ölkə başçılarımızın dostluq və qardaşlıq münasibətləri bizim hər birimiz üçün örnək təşkil edir.
O qeyd edib ki, bu gün Azərbaycan və Türkiyə arasında mövcud olan qardaşlıq münasibətlərinə qısqanclıqla yanaşanlar var. Həmçinin, bəzi dairələr Azərbaycan və Türkiyəyə qarşı təzyiqlər göstərməyə, onların müstəqil, milli maraqlara söykənən siyasətlərinə təsir etməyə cəhd edirlər. Sahibə Qafarova bu cür cəhdlərin heç bir nəticə verməyəcəyini, dövlətlərimizin inkişaf yolunda inamla addımlamağa davam edəcəyini vurğulayıb.
Milli Məclisin sədri, bu vəzifəyə yenidən seçilməsindən sonra onu ilk olaraq, Numan Kurtulmuşun təbrik etdiyini, həmçinin, parlament seçkilərində TBMM-in müşahidə missiyasının ən böyük heyətlə təmsil olunduğunu xatırladaraq, bunları digər sahələrdə olduğu kimi, parlamentlərimiz arasında da əlaqələrin ən yüksək səviyyədə olmasının göstəricisi kimi qiymətləndirib.
Spiker TBMM sədri ilə bir neçə gün öncə keçirdiyi görüşü məmnunluqla xatırlayaraq, görüşdə gündəlikdə duran məsələlər haqqında səmərəli müzakirələrin aparıldığını bildirib. O, Azərbaycan-Türkiyə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun tam tərkibdə yenidən formalaşdığını bildirərək, qarşıdakı dövrdə də münasibətlərin daha da inkişafı üçün müvafiq səylərin davam etdiriləcəyini vurğulayıb.
Görüşdə Azərbaycan və Türkiyənin bir çox beynəlxalq təşkilatlarda olduğu kimi, Türk Dövlətləri Təşkilatında uğurla əməkdaşlıq etdiyi qeyd olunaraq, parlamentlərimizin də TürkPA çərçivəsində bu istiqamətdə fəaliyyətini davam etdirdiyi bildirilib.
Spiker Sahibə Qafarova Cahit Bağçının Türkiyə Respublikasının Azərbaycandakı səfiri kimi fəaliyyətini təqdir edərək, onun qanunverici orqanla da sıx təmaslar qurduğunu söyləyib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_0e3ed5a34d7a089a7a69d2ce9_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова приняла посла Турецкой Республики в Азербайджане Джахита Багчы.
Посол, поздравивший главу парламента Сагибу Гафарову с её переизбранием на должность, отметил, что за прошедший период Милли Меджлис внёс значительный вклад в дальнейшее углубление отношений между нашими странами.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова отметила успешное развитие уз дружбы и братства между Азербайджаном и Турцией согласно девизу «Один народ, два государства» и подчеркнула, что наши страны и народы всегда были вместе как в радостные, так и в трудные дни. Спикер отметила, что дружба и братство наших глав государств являются примером для каждого из нас.
Она отметила, что ныне есть те, кто завидует текущим братским отношениям между Азербайджаном и Турцией. Также, некоторые круги пытаются оказать давление на Азербайджан и Турцию, дабы повлиять на их независимую политику, основанную на национальных интересах. Сагиба Гафарова подчеркнула, что такие попытки не принесут результатов, и что наши государства продолжат уверенно идти по пути развития.
Спикер Милли Меджлиса упомянула, что первым поздравил её с переизбранием на эту должность Нуман Куртулмуш, а также что на парламентских выборах миссия наблюдателей от Великого Национального Собрания Турции была представлена самым большим составом. По словам Сагибы Гафаровой, это является показателем того, что, как и в других сферах, связи между нашими парламентами находятся на самом высоком уровне.
Спикер с удовлетворением вспомнила о встрече с председателем ВНСТ, отметив проведённые на той встрече эффективные обсуждения повестки дня. Как она сообщила, рабочая группа по межпарламентским связям Азербайджан-Турция была полностью реформирована. В предстоящий период будут продолжены соответствующие усилия для дальнейшего развития отношений.
На встрече было отмечено, что Азербайджан и Турция успешно сотрудничают во многих международных организациях, включая Организацию Тюркских Государств; наши парламенты продолжают свою деятельность в этом направлении в рамках ТюркПА.
Говоря о деятельности Джахита Багчы в роли посла Турецкой Республики в Азербайджане, спикер Сагиба Гафарова подчеркнула, что он также наладил тесные контакты и с законодательным органом страны.