Milli Məclisdə Qərbi Azərbaycana Qayıdış üzrə Təşəbbüs Qrupu yaradılıb
Milli Məclisdə Qərbi Azərbaycana Qayıdış üzrə Təşəbbüs Qrupu yaradılıb Milli Məclisdə Qərbi Azərbaycana Qayıdış üzrə Təşəbbüs Qrupu yaradılıb
Bugünlərdə Qərbi Azərbaycan İcması Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovaya müraciət ünvanlayıb.
Müraciətdə deyilir ki, Qərbi Azərbaycan İcması fəal beynəlxalq fəaliyyət həyata keçirərək beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsindəki tədbirlərdə tərəf kimi iştirak edir və Qərbi Azərbaycandakı doğma yurd-yuvalarından didərgin düşmüş azərbaycanlıların Qərbi Azərbaycana qayıdış məsələsini davamlı olaraq qaldırır. Ölkəmizə qarşı qərəzli mövqedə olan dövlətlər və beynəlxalq təşkilatlar belə, bu məsələni insan hüquqları müstəvisində tutarlı arqument kimi qəbul etməli olurlar.
Məktubda Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisində Qərbi Azərbaycana qayıdış məsələləri üzrə qurumun yaradılması təklifi irəli sürülür. Bildirilir ki, parlamentdə belə bir qurumun yaradılması, ilk növbədə sözügedən məsələ ilə bağlı ölkədəki konsensusu nümayiş etdirəcək, həmçinin Qərbi Azərbaycan məsələsinin qanunvericilik aspektləri ilə yanaşı, parlament diplomatiyası xətti ilə də  effektiv şəkildə davam etdirilməsinə imkan verəcək.
Bütün bunları nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədri Sahibə Qafarovanın sərəncamına əsasən, Qərbi Azərbaycandan qovulmuş azərbaycanlıların doğma torpaqlarına qayıtmaq hüququnun gerçəkləşməsinə dəstək vermək məqsədilə parlamentdə deputat Əziz Ələkbərovun rəhbərliyi ilə Qərbi Azərbaycana Qayıdış üzrə Təşəbbüs Qrupu yaradılıb.
Sərəncamda Qərbi Azərbaycana Qayıdış üzrə Təşəbbüs Qrupunun vəzifə və səlahiyyətləri öz əksini tapıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_5d846619946cda97e7907ac9c_o.jpg
На днях Общество Западного Азербайджана направило спикеру Милли Меджлиса Сагибе Гафаровой обращение.
В обращении говорится, что Общество Западного Азербайджана активно осуществляет международную деятельность, участвуя в мероприятиях международных организаций в качестве стороны, и постоянно поднимает вопрос о возвращении азербайджанцев, вынужденно покинувших свои родные очаги в Западном Азербайджане. Даже государства и международные организации, занимающие предвзятую позицию по отношению к нашей стране, должны принять этот вопрос как веский аргумент в области прав человека.
В письме выдвинуто предложение о создании в Милли Меджлисе Азербайджанской Республики органа по вопросам возвращения в Западный Азербайджан. Указывается, что создание такого учреждения в парламенте прежде всего продемонстрирует консенсус в стране по рассматриваемому вопросу, а также позволит эффективно продолжать обсуждение проблемы Западного Азербайджана не только с законодательной точки зрения, но и в рамках парламентской дипломатии.
С учетом всего этого, на основании указа спикера Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Сагибы Гафаровой, с целью поддержки реализации прав вынужденно депортированных азербайджанцев на возвращение на свою родную землю, в парламенте создана Инициативная группа по возвращению в Западный Азербайджан под руководством депутата Азиза Алекперова.
В указе отражены обязанности и полномочия Инициативной группы по возвращению в Западный Азербайджан.