Milli Məclisdə Qərbi Azərbaycana Qayıdış üzrə Təşəbbüs Qrupu yaradılıb
Milli Məclisdə Qərbi Azərbaycana Qayıdış üzrə Təşəbbüs Qrupu yaradılıb Milli Məclisdə Qərbi Azərbaycana Qayıdış üzrə Təşəbbüs Qrupu yaradılıb
Bugünlərdə Qərbi Azərbaycan İcması Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovaya müraciət ünvanlayıb.
Müraciətdə deyilir ki, Qərbi Azərbaycan İcması fəal beynəlxalq fəaliyyət həyata keçirərək beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsindəki tədbirlərdə tərəf kimi iştirak edir və Qərbi Azərbaycandakı doğma yurd-yuvalarından didərgin düşmüş azərbaycanlıların Qərbi Azərbaycana qayıdış məsələsini davamlı olaraq qaldırır. Ölkəmizə qarşı qərəzli mövqedə olan dövlətlər və beynəlxalq təşkilatlar belə, bu məsələni insan hüquqları müstəvisində tutarlı arqument kimi qəbul etməli olurlar.
Məktubda Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisində Qərbi Azərbaycana qayıdış məsələləri üzrə qurumun yaradılması təklifi irəli sürülür. Bildirilir ki, parlamentdə belə bir qurumun yaradılması, ilk növbədə sözügedən məsələ ilə bağlı ölkədəki konsensusu nümayiş etdirəcək, həmçinin Qərbi Azərbaycan məsələsinin qanunvericilik aspektləri ilə yanaşı, parlament diplomatiyası xətti ilə də  effektiv şəkildə davam etdirilməsinə imkan verəcək.
Bütün bunları nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədri Sahibə Qafarovanın sərəncamına əsasən, Qərbi Azərbaycandan qovulmuş azərbaycanlıların doğma torpaqlarına qayıtmaq hüququnun gerçəkləşməsinə dəstək vermək məqsədilə parlamentdə deputat Əziz Ələkbərovun rəhbərliyi ilə Qərbi Azərbaycana Qayıdış üzrə Təşəbbüs Qrupu yaradılıb.
Sərəncamda Qərbi Azərbaycana Qayıdış üzrə Təşəbbüs Qrupunun vəzifə və səlahiyyətləri öz əksini tapıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_5d846619946cda97e7907ac9c_o.jpg
Recently, the Community of Western Azerbaijan sent an appeal to the Speaker of the Milli Majlis, Sahiba Gafarova.
The appeal states that the Society of Western Azerbaijan actively engages in international activities, participating in the events of international organisations as a party, and consistently raises the issue of the return of Azerbaijanis displaced from their homes in Western Azerbaijan. Even states and international organizations that hold a biased stance towards our country should accept this issue as a substantial argument in the field of human rights.
The letter puts forward a proposal to establish an institution within the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan for issues related to the return to Western Azerbaijan. It is indicated that the creation of such an institution in the parliament will primarily demonstrate consensus in the country regarding the issue at hand and will also allow for effective ongoing discussions about the problem of Western Azerbaijan not only from a legislative perspective but also within the framework of parliamentary diplomacy.
Taking all that into account, pursuant to the decree of the Speaker of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, Sahiba Gafarova, an Initiative Group for the Return to Western Azerbaijan has been established in parliament, led by MP Aziz Alakbarov, to support the realization of the rights of forcibly deported Azerbaijanis to return to their homeland.
The decree outlines the duties and powers of the Initiative Group for the Return to Western Azerbaijan.