https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_311a433b93967d735d93c0a11_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Qırğızıstanın Azərbaycandakı səfiri Maksat Mamıtkanov ilə görüşüb.
Görüşdə xalqlarımızın ortaq tarixinin, mədəniyyətinin, dil və dininin ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafında möhkəm əsas rolunu oynadığı bildirilib. Qeyd olunub ki, müstəqillik əldə etdikdən sonra ölkələrimiz arasındakı əlaqələr dostluq və qarşılıqlı anlaşma prinsipləri əsasında davamlı inkişaf edib.
Söhbət zamanı ikitərəfli münasibətlərin inkişafında dövlət başçıları səviyyəsində qarşılıqlı səfərlərin və görüşlərin müstəsna rolu qeyd edilərək vurğulanıb ki, prezidentlərimiz arasında qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan münasibətlər, fəal siyasi dialoq iki ölkə arasında əlaqələrin dinamikasına çox mühüm təsir edir.
Görüşdə qeyd olunub ki, bu gün qanunvericilik orqanlarımız arasında səmərəli əməkdaşlıq qurulub. Parlament sədrlərinin və üzvlərinin qarşılıqlı səfərləri, deputatlarımızın müxtəlif beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində daimi təmasları bu əməkdaşlığın inkişafına töhfə verir.
COP29-a hazırlığın yüksək sürətlə davam etdiyinin qeyd olunduğu görüşdə səfir Maksat Mamıtkanov qardaş ölkə kimi, Azərbaycanın əldə etdiyi bütün nailiyyətlərə sevindiklərini bildirib.
Diplomat, Milli Məclisə seçkilərin uğurla keçirilməsi və Sahibə Qafarovanın yenidən parlamentin sədri seçilməsi münasibətilə təbriklərini çatdırıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_311a433b93967d735d93c0a11_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с послом Кыргызстана в Азербайджане Максатом Мамыткановым.
В ходе встречи отмечалось, что общие история, культура, язык и религия наших народов заложили прочную основу развитию отношений между двумя странами. С обретения независимости, отношения между нашими странами поступательно развиваются согласно принципам дружбы и взаимопонимания.
В беседе было подчёркнуто исключительное значение взаимных визитов и встреч глав государств в развитии двусторонних отношений, и было сказано, что отношения, опирающиеся на взаимоуважение и доверие между нашими президентами, а также активный политический диалог существенно влияют на динамику связей между двумя странами.
Сегодня налажено эффективное сотрудничество между двумя законодательными органами. Встречные визиты председателей парламентов и их членов, а также постоянные контакты наших депутатов в рамках различных международных и региональных организаций способствуют развитию этого сотрудничества.
Посол Максат Мамытканов заявил на встрече, на которой упоминалась ускоренная подготовка к COP29, что Кыргызстан как братская страна радуется всем достижениям Азербайджана.
Дипломат озвучил поздравления с успешным проведением выборов в Милли Меджлис и переизбранием Сагибы Гафаровой на пост главы парламента.