https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_902f5868deb13d6c31fe88f92_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova noyabrın 6-da Qlobal Tolerantlıq və Sülh Şurasının sədri Əhməd Məhəmməd Əlcərvan ilə görüşüb.
Qonağı Bakıda salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən Sahibə Qafarova, Dünya dini liderlərinin qlobal Bakı Sammitinin çox aktual məsələlərin müzakirə edildiyi mühüm bir platforma olduğunu söyləyib.
O, Qlobal Tolerantlıq və Sülh Şurasının dünyada sülh və tolerantlığı təşviq etdiyini, Azərbaycan xalqının da eyni dəyərləri bölüşdüyünü bildirib. Spiker diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanda multikulturalizmin, tolerantlığın və dinlərarası dialoqun təşviqi həmişə xalqımızın həyat tərzi və dövlət siyasəti olub. Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan nəinki regionda, bütün dünyada tolerantlıq, multikulturalizm, qarşılqlı anlaşma kimi humanist dəyərləri təbliğ edir.
Sahibə Qafarova ölkəmizin təşkilatçılığı ilə keçirilmiş və tolerantlıq, multikulturalizm, mədəniyyətlərarası dialoq, qarşılqlı anlaşma mövzularına həsr olunmuş tədbirləri xatırladıb. Onun sözlərinə görə, dünyada baş verən münaqişələrin səbəblərindən biri də tolerantlığın, qarşılıqlı anlaşmanın olmamasıdır.
Görüşdə qeyd olunub ki, Azərbaycanın COP29-un ev sahibi kimi seçilməsi təkcə ölkəmizin yaşıl enerji gündəliyinə qlobal dəstəyi deyil, həm də onun müxtəlif qrupları birləşdirmək, dialoqu təşviq etmək və onlar arasında anlaşmaya nail olmaq qabiliyyətini əks etdirir. Dünya dinləri, tolerantlıq anlayışı dövrümüzün ən aktual problemi olan iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə böyük potensiala və imkanlara malikdirlər. Sammitin “Dünya dinləri yaşıl planet uğrunda” şüarı da bu aktuallığı əks etdirir.
Spiker Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, COP29 çərçivəsində Milli Məclis və Parlamentlərarası İttifaqın birgə təşkilatçılığı ilə parlament konfransı keçiriləcək. Bu konfransın da aktual məsələlərin müzakirəsi baxımından mühüm bir fürsət olacağına əminlik ifadə edilib.
Qlobal Tolerantlıq və Sülh Şurasının sədri Əhməd Məhəmməd Əlcərvan Dini Liderlərin Qlobal Sammitinin yüksək səviyyədə təşkilinə və onun Azərbaycana səfərinə yaradılan şəraitə görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirib. O, Azərbaycanı çox sevdiyini, ölkəmizlə tanışlığın, xalqımızın mədəniyyətinin, multikultural dəyərlərinin qonaqlarda yüksək təəssürat yaratdığını deyib.
Qonaq Dünya dini liderlərinin qlobal Bakı Sammitinin sülh və tolerantlıq haqqında müzakirələr aparmaq üçün əlverişli bir imkan olduğunu qeyd edib. Qlobal Tolerantlıq və Sülh Şurasının sədri rəhbərlik etdiyi təşkilat haqqında məlumat verib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_902f5868deb13d6c31fe88f92_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 6-го ноября провела встречу с председателем Глобального Совета Толерантности и Мира Ахмедом Мухаммедом Аль-Джарваном.
Выразив радость возможности приветствовать гостя в Баку, Сагиба Гафарова заметила, что Глобальный Бакинский Саммит мировых религиозных лидеров является существенной площадкой для обсуждения весьма актуальных вопросов.
Она отметила, что Глобальный Совет Толерантности и Мира продвигает мир и толерантность по всему миру, а азербайджанский народ разделяет эти же ценности. Как подчеркнула спикер, пропаганда мультикультурализма, толерантности и межрелигиозного диалога всегда была образом жизни азербайджанского народа и основой государственной политики. Спикер Милли Меджлиса также заявила, что под руководством Президента Ильхама Алиева Азербайджан пропагандирует такие гуманистические ценности, как толерантность, мультикультурализм и взаимопонимание – и не только в регионе, но и во всём мире.
Сагиба Гафарова упомянула мероприятия, организованные нашей страной и посвящённые вопросам толерантности, мультикультурализма, межкультурного диалога и взаимопонимания. По её словам, одной из причин происходящих в мире конфликтов является отсутствие толерантности и взаимопонимания.
На встрече отмечалось, что избрание Азербайджана принимающей стороной COP29 не только отражает глобальную поддержку нашей страной повестки «зелёной энергии», но и говорит о её способность объединять различные группы, способствовать диалогу и достигать взаимопонимания между такими группами. Мировые религии и концепция толерантности обладают большим потенциалом и возможностями в борьбе с одной из наиболее актуальных проблем нашего времени – изменением климата. Лозунг саммита «Мировые религии за зелёную планету» тоже отражает эту актуальность.
Спикер Сагиба Гафарова обратила внимание на то, что Милли Меджлис и Межпарламентский Союз совместно организуют и проведут парламентскую конференцию в рамках COP29. Она выразила уверенность в превращении и этой конференции в значительную возможность обсуждения актуальных тем.
Председатель Глобального Совета Толерантности и Мира Ахмед Мухаммед Аль-Джарван выразил благодарность Президенту Ильхаму Алиеву за высокий уровень организации Глобального Саммита религиозных лидеров и за условия, созданные для его визита в Азербайджан. Он отметил, что очень любит Азербайджан и что на гостей произвело сильное впечатление знакомство с нашей страной, культурой и мультикультурными ценностями народа.
По словам гостя, Глобальный Бакинский Саммит мировых религиозных лидеров является отличной возможностью для обсуждения вопросов мира и толерантности. Затем председатель Глобального Совета Толерантности и Мира поведал о деятельности возглавляемой им организации.