https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_902f5868deb13d6c31fe88f92_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova noyabrın 6-da Qlobal Tolerantlıq və Sülh Şurasının sədri Əhməd Məhəmməd Əlcərvan ilə görüşüb.
Qonağı Bakıda salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən Sahibə Qafarova, Dünya dini liderlərinin qlobal Bakı Sammitinin çox aktual məsələlərin müzakirə edildiyi mühüm bir platforma olduğunu söyləyib.
O, Qlobal Tolerantlıq və Sülh Şurasının dünyada sülh və tolerantlığı təşviq etdiyini, Azərbaycan xalqının da eyni dəyərləri bölüşdüyünü bildirib. Spiker diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanda multikulturalizmin, tolerantlığın və dinlərarası dialoqun təşviqi həmişə xalqımızın həyat tərzi və dövlət siyasəti olub. Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan nəinki regionda, bütün dünyada tolerantlıq, multikulturalizm, qarşılqlı anlaşma kimi humanist dəyərləri təbliğ edir.
Sahibə Qafarova ölkəmizin təşkilatçılığı ilə keçirilmiş və tolerantlıq, multikulturalizm, mədəniyyətlərarası dialoq, qarşılqlı anlaşma mövzularına həsr olunmuş tədbirləri xatırladıb. Onun sözlərinə görə, dünyada baş verən münaqişələrin səbəblərindən biri də tolerantlığın, qarşılıqlı anlaşmanın olmamasıdır.
Görüşdə qeyd olunub ki, Azərbaycanın COP29-un ev sahibi kimi seçilməsi təkcə ölkəmizin yaşıl enerji gündəliyinə qlobal dəstəyi deyil, həm də onun müxtəlif qrupları birləşdirmək, dialoqu təşviq etmək və onlar arasında anlaşmaya nail olmaq qabiliyyətini əks etdirir. Dünya dinləri, tolerantlıq anlayışı dövrümüzün ən aktual problemi olan iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə böyük potensiala və imkanlara malikdirlər. Sammitin “Dünya dinləri yaşıl planet uğrunda” şüarı da bu aktuallığı əks etdirir.
Spiker Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, COP29 çərçivəsində Milli Məclis və Parlamentlərarası İttifaqın birgə təşkilatçılığı ilə parlament konfransı keçiriləcək. Bu konfransın da aktual məsələlərin müzakirəsi baxımından mühüm bir fürsət olacağına əminlik ifadə edilib.
Qlobal Tolerantlıq və Sülh Şurasının sədri Əhməd Məhəmməd Əlcərvan Dini Liderlərin Qlobal Sammitinin yüksək səviyyədə təşkilinə və onun Azərbaycana səfərinə yaradılan şəraitə görə Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirib. O, Azərbaycanı çox sevdiyini, ölkəmizlə tanışlığın, xalqımızın mədəniyyətinin, multikultural dəyərlərinin qonaqlarda yüksək təəssürat yaratdığını deyib.
Qonaq Dünya dini liderlərinin qlobal Bakı Sammitinin sülh və tolerantlıq haqqında müzakirələr aparmaq üçün əlverişli bir imkan olduğunu qeyd edib. Qlobal Tolerantlıq və Sülh Şurasının sədri rəhbərlik etdiyi təşkilat haqqında məlumat verib.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_902f5868deb13d6c31fe88f92_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting with Chairman of the Global Council for Tolerance and Peace Ahmad bin Mohammad Al-Jarwan on 6 November.
Expressing her pleasure at the opportunity to welcome the guest to Baku, Sahiba Gafarova said that the Global Baku Summit of World Religious Leaders serves as an important platform for discussing highly relevant issues.
She went further to say that the Global Council for Tolerance and Peace promotes peace and tolerance worldwide, and that the Azerbaijani people share these same values. As the Speaker highlighted, fostering multiculturalism, tolerance, and interfaith dialogue has always been a way of life for the Azerbaijani people and a core part of state policy. The Speaker of the National Assembly also stated that, acting under the leadership of President Ilham Aliyev, Azerbaijan advances and propagates humanistic values such as tolerance, multiculturalism, and mutual understanding, and not merely regionally but globally as well.
Sahiba Gafarova then mentioned the events that our country had organised to address the topics of tolerance, multiculturalism, inter-cultural dialogue and mutual understanding. The absence of tolerance and mutual understanding adds up to one of the causes of conflicts occurring in the world, in her opinion.
It was remarked in the course of the meeting that Azerbaijan’s election as the COP29 host not only reflected the global backing of the green energy agenda by our country but also spelled its ability to unite diverse groups, promote dialogue and secure mutual understanding amongst such groups. World religions and the concept of tolerance command a great potential and opportunities inasmuch as combatting climate change as one of the acutest problems of our time is concerned. The Summit’s ‘World Religions for the Green Planet’ slogan is informed with this urgency as well.
Speaker Sahiba Gafarova accentuated the intention of the Milli Majlis and the Inter-Parliamentary Union to combine to organise and hold a parliamentary conference on the sidelines of the COP29. She said she was certain that that conference, too, was going to afford a remarkable opportunity to discuss the relevant topicality.
Chairman of the Global Council for Tolerance and Peace Ahmad bin Mohammad Al-Jarwan thanked President Ilham Aliyev for the high organisational standards set by the Global Summit of Religious Leaders and for the conditions provided for his visit to Azerbaijan. He said that he loved Azerbaijan very much and that the guests had been profoundly impressed by their acquaintance with our country, its culture and the multicultural values of our nation.
According to the guest, the Global Baku Summit of World Religious Leaders is an excellent opportunity to discuss the peace and tolerance issues. Then, the Chairman of the Global Council for Tolerance and Peace told about the activities of the organisation he is helming.