Noyabrın 15-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə səfərdə olan Tanzaniya Birləşmiş Respublikası Milli Assambleyasının spikeri, Parlamentlərarası İttifaqın prezidenti Tulia Akson ilə görüşüb.
BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Parlamentlərarası İttifaq(PAİ) və Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin birgə təşkilatçılığı ilə keçiriləcək Parlament Görüşündə iştirak etmək üçün ölkəmizə səfər edən qonaqla görüşdə Azərbaycan və PAİ arasında əməkdaşlıq, Bakıda keçirilən COP29-un əhəmiyyəti barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Qonaq COP29-un yüksək səviyyədə təşkilinə görə məmnunluğunu bildirib. O, qeyd edib ki, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin qonaqlarla ayrıca görüşməsi, onları dinləməsi və göstərilən diqqət yüksək qiymətləndirilir. PAİ prezidenti göstərilən qonaqpərvərliyə görə Azərbaycanın dövlət başçısına təşəkkürünü iifadə edib. Qonaq xüsusilə kiçik ada dövlətlərinin səsinin COP29-da eşidilməsinə şərait yaradıldığı üçün Azərbaycan tərəfinə minnətdarlığını bildirib.
Görüşdə Azərbaycanın kiçik ada dövlətlərinə göstərdiyi yardımlar, həmçinin ölkəmizin Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi dövründə irəli sürdüyü təşəbbüslər haqqında da danışılıb. Qeyd edilib ki, kiçik ada dövlətləri iqlim dəyişikliyinə ən həssas olan ölkələrdir. Bu baxımdan COP29 çərçivəsində İqlim Dəyişikliyi üzrə İnkişaf etməkdə olan Kiçik Adalar Dövlətlərinin Liderlər Zirvəsinin keçirilməsi, Prezident İlham Əliyevin sammitdə iştirakı, oradakı əhatəli nitqi və bu dövlətlərə verdiyi dəstək mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Söhbət zamanı Sahibə Qafarova qonağa noyabrın 16-17-də Milli Məclisin Parlamentlərarası İttifaq ilə birlikdə COP29 çərçivəsində təşkil edəcəyi Parlament Görüşü haqqında da məlumat verib. Qeyd olunub ki, iclasda müxtəlif ölkələrin parlamentlərindən və beynəxlaq təşkilatlardan 330-dək nümayəndə iştirak edəcək.
Qonaq Azərbaycanın COP29 sədrliyinin uğurlu olacağına, bu çərçivədə görülən işlərin öz bəhrəsini verəcəyinə inamını ifadə edib.
Görüşdə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi ilə Tanzaniya Birləşmiş Respublikası Milli Assambleyası arasında əlaqələrin inkişaf perspektivləri və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər barədə də müzakirələr aparılıb.

15-го ноября спикер Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Сагиба Гафарова встретилась со спикером Национального собрания Объединённой Республики Танзания, президентом Межпарламентского Союза Тулией Эксон, находящейся с визитом в нашей стране.
В ходе беседы с гостьей, прибывшей в Азербайджан для участия в Парламентской Встрече, организованной совместно Межпарламентским Союзом и Милли Меджлисом Азербайджана в рамках COP29, были затронуты сотрудничество между Азербайджаном и Межпарламентским Союзом и значение проходящей в Баку 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29).
Гостья выразила удовлетворение высоким уровнем организации COP29. Она отметила, что проведение отдельных встреч Президента Азербайджана господина Ильхама Алиева с участниками конференции, его внимание к мнениям и высказываниям гостей получают высокую оценку. Глава Межпарламентского Союза выразила благодарность главе государства за проявленное гостеприимство. Особую признательность гостья выразила азербайджанской стороне за создание условий, благодаря которым голоса малых островных государств были услышаны на COP29.
На встрече также обсуждалась помощь, оказываемая Азербайджаном малым островным государствам, и инициативы, выдвинутые нашей страной в период председательства в Движении Неприсоединения. Было сказано, что малые островные государства наиболее уязвимы к изменению климата. В этом контексте важны проведение в рамках COP29 Саммита лидеров малых островных развивающихся государств по вопросам изменения климата, а также участие Президента Ильхама Алиева в саммите, его содержательная речь и поддержка, оказанная этим странам.
В ходе беседы Сагиба Гафарова проинформировала гостью о Парламентской Встрече, которую Милли Меджлис совместно с Межпарламентским Союзом проведёт 16-17 ноября в рамках COP29. Было отмечено, что в заседании примут участие около 330 представителей парламентов различных стран и международных организаций.
Гостья выразила уверенность в успешном председательстве Азербайджана в COP29 и в том также, что работа, проводимая в рамках этого мероприятия, принесёт свои плоды.
Собеседницы также говорили о перспективах развития связей между Милли Меджлисом Азербайджанской Республики и Национальной Ассамблеей Объединённой Республики Танзания, и о прочих вопросах, представляющих обоюдный интерес.