https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_b00f6b171bc2268321ff38109_o.jpg
Noyabrın 16-da Bakıda BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə 29-cu Konfransı (COP29) çərçivəsində Parlamentlərarası İttifaq və Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin birgə təşkilatçılığı ilə Parlament Görüşü işə başlayıb.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qonaqları salamlayıb. O, tədbirdə milli parlamentləri, parlamentlərarası təşkilatları, habelə müxtəlif təsisatları təmsil edən 90-a yaxın nümayəndə heyətinin iştirak etdiyini bildirib. Qeyd olunub ki, bu, zəmanəmizin ən aktual problemi olan iqlim dəyişikliyi məsələsinin həllindəki qətiyyətimizin və fədakarlığımızın göstəricisidir.
COP29 çərçivəsində Parlament Görüşünün təşkil olunması fikrinin Parlamentlərarası İttifaqın Baş Katibi Martin Çunqonq tərəfindən irəli sürüldüyünü bildirən Milli Məclisin sədri, dəyərli təşəbbüsə görə ona təşəkkür edib və qeyd edib ki, bu tədbir Azərbaycanın keçən ilin dekabrında yekdilliklə COP29-a ev sahibliyi edən ölkə kimi seçilməsindən sonra mümkün olmuşdur.
Spiker qeyd edib ki, iqlim dəyişikliyinin təsirləri dünyanın bütün ölkələrinə sirayət edir və bu baxımdan, ölkəmiz də istisna deyil. Son illərdə Azərbaycan həddindən artıq istilər, su qıtlığı, Xəzər dənizinin dayazlaşması və daşqınlar kimi problemlərlə üzləşib. Bu çağırışın əhəmiyyətini anlayan və qabaqcadan dəyərləndirən Azərbaycan, hələ COP29-a ev sahibi seçilməzdən xeyli əvvəl, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə iqlimlə bağlı fəaliyyətləri öz milli planlarının mərkəzinə yerləşdirib. Azərbaycan könüllü öhdəliklər götürərək, yaşıl gündəliyi milli inkişaf proqramlarına daxil edib, bərpa olunan enerji ilə bağlı layihələr həyata keçirərək və yaşıl enerji zonaları yaradaraq, gələcək inkişaf yolunda əzm və qətiyyət nümayiş etdirib.
Eyni zamanda bildirilib ki, Azərbaycanın COP29-a ev sahibi qismində seçilməsi, dünya ictimaiyyətinin ölkəmizin körpü qurucusu kimi çıxış etmək, icmaları və ölkələri ortaq bir məram ətrafında birləşdirmək bacarığına və təcrübəsinə olan inamının nəticəsidir. Qonaqların diqqətinə çatdırılıb ki, digər ölkələrlə müqayisədə hazırlıqlar üçün daha az vaxt - yalnız 11 ay olmasına baxmayaraq, COP29 Azərbaycan Sədrliyi bütün maraqlı tərəfləri cəlb etmək, onların ehtiyaclarını dinləmək və gözləntilərini anlamaq istiqamətində böyük işlər görüb.
Təəssüf hissi ilə qeyd olunub ki, bu hazırlıqlar zamanı ölkəmiz bəzi dövlətlər və media platformaları tərəfindən qərəzli və əsassız ittihamlarla, ikili standartlarla, dezinformasiya kampaniyaları ilə üzləşib. Bu fəaliyyətlərdə az sayda milli parlamentlər və parlamentlərarası təşkilatlar da rol oynayıblar. Parlamentin spikeri bildirib ki, bəziləri ümumi çağırışlar qarşısında dialoqun, əməkdaşlığın və həmrəyliyin gücünü unudurlar. Digər tərəfdən, onlar hələ də başa düşmürlər ki, mühüm əhəmiyyətə malik olan iqlim dəyişikliyi məsələsi, onların dar maraqlarını və siyasi motivli ambisiyalarını nümayiş etdirmək üçün platforma rolunu oynaya bilməz.
Spiker çıxışında qeyd edib ki, bu xoşagəlməz hallara baxmayaraq, COP29 uğurla işinə başlayıb və bütün maraqlı tərəflərin iştirakı ilə öz işini davam etdirir. O deyib ki, bugünkü Parlament Görüşü, Dünya Liderlərinin İqlim Fəaliyyəti Sammitindən və bir sıra digər mühüm tədbirlərdən və görüşlərdən sonra keçirilir. Fəaliyyət Gündəliyi və COP29 Sədrliyi tərəfindən irəli sürülən 14 təşəbbüs inklüziv prosesin nəticəsi olmaqla yanaşı, hərtərəfli yanaşma nümayiş etdirir və qlobal iqlim fəaliyyətində hamını bir araya gətirir.
Diqqətə çatdırılıb ki, davam edən müzakirələr nəticəsində artıq bəzi mühüm nəticələr də əldə olunub.
Çıxışında “Qlobal iqlim səylərində parlamentlərimizin, bizim rolumuz nədir?” suallarını səsləndirən Sahibə Qafarova vurğulayıb ki, bu suallar ritorik suallar deyil və onların cavabları mövcuddur.
Spiker Sahibə Qafarova deyib ki, biz deputatlar xalqlarımızın nümayəndələri kimi onlarla gündəlik ünsiyyətdə oluruq. Biz iqlim dəyişikliyinin onların üzərində dağıdıcı təsirlərinin ilk şahidləriyik. Bu mənada, parlamentlər onların ehtiyaclarını və perspektivlərini ön plana çıxarmaqla bu prosesi öz üzərinə götürür və onu daha əhatəli edir.
Parlamentlərimiz hökumətlərimizə iqlimlə bağlı fəaliyyətin inkişafında dəstək olmaq üçün qanunvericilik, büdcə və ya nəzarət vasitəsilə lazım olan alətlərə malikdirlər. Əminəm ki, parlamentlərimizin əksəriyyəti artıq emissiyaların azaldılması, enerji keçidi və yaşıl inkişafla bağlı qanunlar qəbul ediblər.
Sahibə Qafarova deyib ki, iqlim dəyişikliyi bəşəriyyətin istənilən milli sərhədləri aşan və kollektiv səylər tələb edən ən böyük problemidir. Dünyanın hər yerindən çoxlu parlamentarilərin bu gün burada bizə qoşulmasını görmək mənə böyük qürur və sevinc verir. Bu, ümumi məqsəd uğrunda birliyimizi və prosesdə güclü iştirakımızı göstərir.
Biliklərimizin, təcrübəmizin və qabaqcıl praktikalarımızın paylaşılması sahəsində parlament əməkdaşlığımız xüsusi əhəmiyyət kəsb edir və hamımız üçün faydalıdır. Bu mənada, Parlamentlərarası İttifaqın rolunu da yüksək dəyərləndirmək lazımdır. Dialoq və həmrəylik fikrinə sadiq qalaraq, bu təşkilat bizi əhəmiyyətli təşəbbüslər, o cümlədən iqlim tədbirləri ətrafında səfərbər edir və səsimizin eşidilməsini təmin edir. Lakin iqlim böhranı getdikcə pisləşdikcə, iqlim dəyişikliyinin mənfi təsirlərinin aradan qaldırılması işi daha da çətinləşir. Çünki getdikcə vaxtımız daralır. Aydındır ki, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə daha çox diqqət və fəaliyyət tələb edir, bu da öz növbəsində bizim iştirakımızı gücləndirməyimizə ehtiyac olduğunu göstərir.
Qeyd olunub ki, biz qanunvericiliyimizi daha da təkmilləşdirməli, hökumətlərimizi öz səylərini daha yaxşı səfərbər etməyə təşviq etməli və öhdəliklərini yerinə yetirmək üçün onlara təsir göstərməliyik. Vətəndaş cəmiyyəti ilə əməkdaşlığın artırılması onların narahatlıqlarını daha yaxşı anlamağa kömək edəcək.
Milli Məclisin sədri deyib ki, bizim iki günlük tədbirimiz və ümumi mövqeyimizi əks etdirən yekun sənəd, iqlim maliyyələşdirilməsi, təsirlərin azaldılması və uyğunlaşması, şəffaflıq, milli səviyyədə müəyyən edilmiş töhfələr kimi ən aktual problemləri və vacib məsələləri ön plana çəkir. Bu məsələlər, eyni zamanda COP29 Azərbaycan Sədrliyinin prioritetləridir və bugünkü qlobal iqlim gündəmini əks etdirir.
Aydındır ki, yenidən təkər icad etməyə ehtiyac yoxdur. Əksinə, uğur, ümumi istəkləri və verilən sözləri konkret addımlara çevirməkdən asılıdır. COP29 qlobal iqlim fəaliyyəti üçün mühüm məqamdır. Hərəkət etmək məsuliyyəti hamımızın üzərinə düşür. İndi qlobal həmrəylik və birlik nümayiş etdirmək vaxtıdır.
Çıxışının sonunda Milli Məclisin sədri əminliyini ifadə edib ki, ölkələrimiz daha güclü tərəfdaşlıq, dəstək və öhdəliklərlə yaşıl dünya, daha yaxşı və davamlı gələcək naminə həmrəyliklə irəliləyəcək.
Sonra tədbirdə çıxış edən Tanzaniya Birləşmiş Respublikası Milli Assambleyasının sədri, PAİ prezidenti Tulia Akson, Azərbaycan Respublikasının ekologiya və təbii sərvətlər naziri, COP29-un prezidenti Muxtar Babayev, PAİ-nin Baş katibi Martin Çunqonq, BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının icra katibi Saymon Stil, Özbəkistan Respublikası Ali Məclisi Senatının sədri Tənzilə Narbayeva bütün dünyanı narahat edən iqlim dəyişmələri problemi, iqlim dəyişmələrinə qarşı mübarizə, bu sahədə parlamentlərin rolu barədə fikirlərini bildiriblər. Qonaqlar COP29-un yüksək səviyyədə təşkilinə görə Azərbaycan tərəfinə təşəkkür ediblər, bu tədbir çərçivəsində görüləcək işlərin öz bəhrəsini verəcəyinə əminliklərini ifadə ediblər.
Sonra tədbir iştirakçılarına iqlim dəyişmələrinin real təsirlərinə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilib, mövzu ətrafında çıxışlar dinlənilib.
Daha sonra Parlament Görüşü sessiyalarda öz işini davam etdirib. Sessiyalarda “İqlim öhdəliklərinin reallığa çevrilməsi üçün təsirlərin azaldılması ilə bağlı iddialı tədbirlərin artırılmasında və milli səviyyədə müəyyən edilmiş töhfələrin həyata keçirilməsində parlamentlərin rolu”, “İqlim maliyyələşdirilməsinin qlobal arxitekturasının inkişafı”, “İqlim dəyişmələrinə qarşı dayanıqlılığın artırılması” və digər mövzularda müzakirələr aparılıb.
Müzakirələrdə çıxış edən bir sıra ölkələrin parlament rəhbərləri, deputatlar, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri COP29-un iqlim dəyişmələrinə qarşı mübarizədə əhəmiyyəti barədə danışıblar, tədbirin yüksək səviyyədə təşkilinə görə Azərbaycan tərəfinə təşəkkürlərini bildiriblər.
Parlament Görüşündə Milli Məclis sədrinin birinci müavini Əli Əhmədov, sədr müavinləri Ziyafət Əsgərov, Musa Qasımlı, Rafael Hüseynov, parlamentin komitə sədrləri, deputatlar, müxtəlif ölkələrin və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_b00f6b171bc2268321ff38109_o.jpg
The Parliamentary Network organised jointly by the Inter-Parliamentary Union and the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan began on the margins of the 29th UN Climate Change Conference (the COP29) in Baku on 16 November.
The event started with an opening a speech by Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova who welcomed the guests. She mentioned the participation of the gathering by approximately 90 delegations representing national parliaments, inter-parliamentary organisations and various other bodies. Besides, it was emphasised that this reflected a shared firm commitment and dedication to addressing one of the most pressing issues of our time – climate change.
The Speaker of the Milli Majlis added that the idea of holding the Parliamentary Meeting within the framework of the COP29 had been proposed by Secretary General of the Inter-Parliamentary Union Martin Chungong, and expressed her gratitude to him for this valuable initiative. As she also noted, this event was possible because Azerbaijan had been chosen unanimously as the host country for the COP29 last December.
According to the Speaker, the consequences of climate change have affected all countries with ours being no exception in this regard. In recent years, Azerbaijan has faced challenges such as extreme heat, water shortages, the shrinking of the Caspian Sea and floods. Recognising and anticipating the significance of these challenges, Azerbaijan placed climate-related activities at the centre of its national plans implemented under the leadership of President Ilham Aliyev long before being chosen as the host country for the COP29. Azerbaijan demonstrates determination and focus on the path to sustainable development by assuming voluntary commitments, integrating the green agenda into national development programmes, implementing renewable energy projects and creating green energy zones,.
It was said also that Azerbaijan’s selection as the COP29 host country is a testament to the global community's trust in her ability and experience in building bridges and uniting communities and countries around common goals. The guests were informed that, despite the limited preparation time of merely 11 months compared to other countries, the Azerbaijani presidency of the COP29 has made tremendous efforts to engage all stakeholders, consider their needs and understand their expectations.
It was then said with regret that our country had met with biased and unfounded accusations, double standards and disinformation campaigns launched by some states and media platforms during the preparation for the event. A small number of national parliaments and inter-parliamentary organisations had also participated in that activity. The Speaker of the Parliament stressed that some forget the power of dialogue, co-operation and solidarity in the face of shared challenges. On the other hand, they still fail to understand that the issue of climate change, which holds immense importance, cannot be used as a tool to promote their narrow interests and politically motivated ambitions.
As was further stated, the COP29 had begun its work successfully despite those adverse incidents and continued with the participation of all the stakeholders. According to the Speaker, today’s Parliamentary Meeting follows the Summit of World Leaders on Climate Action and a series of other significant events and meetings. The action agenda and the 14 initiatives put forward by the COP29 Presidency are not only the result of an inclusive process, but also demonstrate a comprehensive approach, uniting everyone in the format of global climate efforts.
The current discussions have already yielded a number of significant outcomes.
In her speech, addressing the question of ‘What is the role of our parliaments, of ourselves, in global climate efforts’, Sahiba Gafarova emphasised that such questions are not rhetorical and have answers.
According to Speaker Sahiba Gafarova, we as MPs are the representatives of our people and constantly keep in touch with them. We are the first witnesses of the devastating impact of climate change on their lives. In this context, parliaments take on the responsibility of highlighting the needs and perspectives of the people, making this process an all-encompassing one.
Our parliaments possess the necessary tools, such as legislation, budgets and oversight, to support the development of climate action in their countries. Undoubtedly, most of our parliaments have already passed laws related to emission reductions, energy transition, and green development.
Sahiba Gafarova remarked that climate change is the largest issue that transcends national borders and requires joint efforts from all of humanity. ‘It is a great honour and joy for me to see so many parliamentarians from around the world here today, as it demonstrates our shared goal and energetic participation in the process,’ said Sahiba Gafarova.
Our co-operation in the exchange of knowledge, experience and best practices is of particular importance and benefits all of us. The role played by the Inter-Parliamentary Union deserves utmost recognition in this regard. Staying true to the ideals of dialogue and solidarity, this organisation rallies us to important initiatives, including climate change mitigation measures, and ensures that our voices are heard. However, addressing the negative consequences of climate change is becoming increasingly difficult as the climate crisis deepens. Time is passing, and it is becoming clear that the fight against climate change requires ever more attention and effort, which, in turn, highlights how important it is to strengthen our participation in this process.
We ought to continue improving our legislations, encourage governments to mobilise their efforts more effectively and bear on them to fulfil their commitments. Strengthening co-operation with civil society will help us better understand their concerns.
According to the Speaker of the Milli Majlis, the two-day event and the final document, reflecting our common position, address the most pressing issues and raise crucial questions such as climate financing, mitigation, adaptation, transparency, and nationally determined contributions. These topics are also priorities for Azerbaijan’s presidency at the COP29 and reflect the current global climate agenda.
There is clearly no need to invent the bicycle. Quite on the contrary, success depends on how we turn common aspirations and promises into concrete actions. The COP29 provides a significant opportunity for global climate action. The responsibility for these actions lies with each of us. It is time to demonstrate global solidarity and unity.
Closing her speech, the Speaker of the Milli Majlis expressed a confidence that our countries would move forth towards a greener world, a better and more sustainable future in the spirit of solidarity and with stronger partnerships, support and commitments.
The subsequent speakers at the event included Speaker of the National Assembly of the United Republic of Tanzania and President of the IPU Tulia Ackson; Minister of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan and President of the COP29 Mukhtar Babayev; Secretary General of the IPU Martin Chungong; Executive Secretary of the UN Framework Convention on Climate Change Simon Stiell; and Speaker of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan Tanzila Narbayeva. They all spoke on the issue of climate change, the countering of climate change and the role of parliaments in this field. The guests thanked the Azerbaijani side for the high organisational level of the COP29, also saying confidently that the work carried out within the framework of this event would yield positive results.
That was followed by a video clip played to the audience to demonstrate the real consequences of climate change. There were speeches and comments revolving round the topic at hand.
The sessions of the Parliamentary Meeting then commenced, being focused on such issues as ‘The Role of Parliaments in Implementing Climate Commitments through Enhancing Ambitious Measures to Reduce Impacts and Implementing Nationally Determined Contributions,’ ‘Development of Global Climate Financing Architecture,’ ‘Increasing Resilience to Climate Change’ and others.
During the discussions, several Heads and Members of Parliament as well as delegates of international organisations spoke about the importance of the COP29 in the struggle against climate change and thanked the Azerbaijani side for having arranged the event at such a high level.
First Deputy Speaker of the Milli Majlis Ali Ahmadov, Deputy Speakers Ziyafet Asgarov, Musa Gasimli and Rafael Huseynov, Chairs of Parliamentary Committee, MPs and delegates of various countries and international organisations took part in the Parliamentary Meeting.