https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_dc44bca5b605f9ddcd81281b7_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova noyabrın 16-da COP29 çərçivəsində Bakıda Azərbaycan parlamenti və Parlamentlərarası İttifaqın birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən Parlament Görüşündə iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Tacikistan Respublikası Ali Məclisinin Nümayəndələr Palatasının sədri Mahmadtoir Zokirzodanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonağı salamlayan spiker Sahibə Qafarova ölkəmizin evsahibliyi ilə keçirilən bu mühüm tədbirdə iştirakına görə qonağa təşəkkürünü bildirib.
Görüşdə iqlim dəyişikliyi ilə əlaqədar dünyanın üzləşdiyi problemlərin həlli üçün qlobal əməkdaşlığın əhəmiyyəti qeyd edilərək, Azərbaycan və Tacikistan tərəfindən bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, bu istiqamətdə parlamentlərin mühüm rolu qeyd edilib.
Mahmadtoir Zokirzoda COP29-un yüksək səviyyəli təşkilinə görə təbriklərini çatdırıb, COP29-un və Parlament Görüşünün əhəmiyyətini qeyd edib.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında müxtəlif sahələrdə əlaqələrin dinamik inkişaf etdiyi vurğulanıb. Spiker Sahibə Qafarova dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin, keçirilən görüşlərin ölkələrimiz və xalqlarımız arasında münasibətlərin dərinləşməsində mühüm rol oynadığını bildirib.
Görüşdə dövlətlərarası münasibətlərin möhkəmləndirilməsində parlamentlərarası əlaqələrin mühüm əhəmiyyəti də diqqətə çatdırılıb. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova özünün Tacikistana, qarşı tərəfin isə ölkəmizə səfərlərini məmnunluqla xatırlayaraq, bildirib ki, bu səfərlər münasibətlərimizin yüksək səviyyəsinin, qarşılıqlı dəstəyin göstəricisidir.
Söhbət zamanı hər iki ölkənin qanunvericilik orqanında fəaliyyət göstərən dostluq qrupları çərçivəsində əməkdaşlığın, deputatların qarşılıqlı səfərlərinin münasibətlərin dinamikasına müsbət təsirləri qeyd edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_dc44bca5b605f9ddcd81281b7_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 16-го ноября встретилась с делегацией во главе со спикером Палаты представителей Маджлиси Оли Республики Таджикистан Махмадтоиром Зокирзода, находящимся с визитом в нашей стране для участия в Парламентской Встрече, организованной Азербайджанским Парламентом и Межпарламентским Союзом в рамках проходящей в Баку COP29.
Приветствуя гостя, спикер Сагиба Гафарова поблагодарила его за участие в этом важном событии, организованном в Азербайджане.
В ходе встречи была подчёркнуто значение глобального сотрудничества для решения связанных с изменением климата проблем, и имел место обмен мнениями о мероприятиях, проводимых Азербайджаном и Таджикистаном в этом направлении. Также была отмечена существенная роль парламентов в этой области.
Махмадтоир Зокирзода озвучил поздравления с высоким уровнем организации COP29 и отметил важность как самого COP29, так и Парламентской Встрече.
В ходе беседы отмечалась динамика развития связей между нашими странами в различных сферах. Спикер Сагиба Гафарова упомянула значительную роль встречных визитов глав государств и проведённых встреч в углублении отношений между нашими странами и народами.
Также внимание было акцентировано на важности парламентских связей в смысле укрепления межгосударственных отношений. Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова с удовлетворением вспомнила свои визиты в Таджикистан и говорила о визитах официальных лиц Таджикистана в Азербайджан, подчеркнув, при этом, что эти поездки свидетельствуют о высоком уровне взаимоотношений и взаимной поддержки.
В беседе было сказано, что сотрудничество в рамках дружественных групп парламента и взаимные визиты депутатов оказывают положительное влияние на динамику отношений между двумя странами.