https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_85547974c6bb8f990a8851eb1_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Bakıda Azərbaycan parlamenti və Parlamentlərarası İttifaqın birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən Parlament Görüşündə iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Albaniya Parlamentinin sədri Elisa Spiropali ilə görüşüb.
Qonağı salamlayan spiker Sahibə Qafarova Parlament Görüşündə iştirakına və maraqlı çıxışına görə Albaniya Parlamentinin sədrinə təşəkkürünü bildirib.
Elisa Spiropali həm COP29, həm də Parlament Görüşünün yüksək səviyyədə təşkilinə görə təbriklərini çatdıraraq, qeyd edib ki, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının sessiyası kifayət qədər vacib və böyük tədbirdir. O, Azərbaycanın bu qlobal tədbirə uğurla evsahibliyi etdiyini qeyd edib. Qonağın fikrincə, Parlament Görüşünün keçirilməsi Milli Məclisin iqlim dəyişiklikləri ilə bağlı olan məsələlərin həllinə dəstəyinin ifadəsidir.
Söhbət zamanı qeyd edilib ki, iqlim dəyişikliyi zəmanəmizin ən aktual problemidir və bütün ölkələr bu problemdən əziyyət çəkirlər. Tərəflər inkişaf etmiş dövlətlərin kiçik ada dövlətlərinə dəstəyinin artırılmasının əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Albaniya Parlamentinin sədri Milli Məclisin sədri ilə cari ilin oktyabr ayında İsveçrənin Cenevrə şəhərində keçirdiyi görüşü məmnunluqla xatırlayıb, ölkələrimiz və xalqlarımız arasında dostluq münasibətlərinin inkişafından məmnunluq ifadə edib. Qeyd olunub ki, ölkələrimiz arasında mühüm layihələr həyata keçirilir.
Söhbət zamanı parlamentlərimiz arasında da əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi haqqında müzakirələr aparılıb. Parlamentlərimizin bir sıra beynəlxalq parlament təşkilatlarında birgə fəaliyyətindən və qarşılıqlı dəstəyindən məmnunluq bildirilib. Qarşılıqlı səfər və təmasların, parlament komitələri və dostluq qrupları arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin qanunverici orqanlarımız arasında münasibətlərin daha da dərinləşdirilməsinə töhfə verəcəyi qeyd edilib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qonağa regionda mövcud olan vəziyyət barədə məlumat verib. O, təəssüflə qeyd edib ki, Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etdikdən sonra bəzi dövlətlər tərəfindən ölkəmizə qarşı siyasi hücumlar və təzyiq cəhdləri olub. Lakin Azərbaycan öz inkişaf yoluna sadiqdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_85547974c6bb8f990a8851eb1_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Парламента Албании Элисой Спиропали, которая находится с визитом в нашей стране для участия в Парламентской Встрече, организованной Азербайджанским парламентом и Межпарламентским Союзом на полях 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29).
Приветствуя гостью, спикер Сагиба Гафарова поблагодарила спикера Парламента Албании за участие в мероприятии COP29 и за её интересное выступление.
Озвучив поздравления с высоким уровнем организации как COP29, так и Парламентской Встречи, Элиса Спиропали отметила, что сессия Конференции Сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата является крайне важным и масштабным событием. Как она подчеркнула, Азербайджан успешно проводит этот глобальный форум. По мнению гостьи, проведение Парламентской Встречи является выражением поддержки Милли Меджлиса решению вопросов изменения климата.
В ходе беседы отмечалось, что изменение климата является одной из самых актуальных проблем современности, и что все страны страдают от его последствий. Собеседницы указали на важность усиления поддержки развитыми государствами малых островных государств.
Спикер Парламента Албании с удовлетворением вспомнила о своей встрече со спикером Милли Меджлиса в Женеве, Швейцария в октябре текущего года, выразив также радость по поводу прогресса дружественных отношений между нашими странами и народами. Были упомянуты реализуемые между нашими странами важные проекты.
Также обсуждалось дальнейшее укрепление сотрудничества между двумя парламентами. Было засвидетельствовано удовлетворение совместной деятельностью в ряде международных парламентских организаций, и взаимной поддержкой. Встречные визиты и контакты, расширение связей между парламентскими комитетами и группами дружбы сыграют важную роль в ещё большем углублении отношений между нашими законодательными органами.
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова ознакомила гостью с текущей ситуацией в регионе. Она с сожалением отметила, что после восстановления территориальной целостности и суверенитета Азербайджана некоторые государства пытались оказывать политическое давление и совершать политические атаки на страну. Однако Азербайджан остаётся верным своему пути развития.