https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_85547974c6bb8f990a8851eb1_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində Bakıda Azərbaycan parlamenti və Parlamentlərarası İttifaqın birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən Parlament Görüşündə iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Albaniya Parlamentinin sədri Elisa Spiropali ilə görüşüb.
Qonağı salamlayan spiker Sahibə Qafarova Parlament Görüşündə iştirakına və maraqlı çıxışına görə Albaniya Parlamentinin sədrinə təşəkkürünü bildirib.
Elisa Spiropali həm COP29, həm də Parlament Görüşünün yüksək səviyyədə təşkilinə görə təbriklərini çatdıraraq, qeyd edib ki, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının sessiyası kifayət qədər vacib və böyük tədbirdir. O, Azərbaycanın bu qlobal tədbirə uğurla evsahibliyi etdiyini qeyd edib. Qonağın fikrincə, Parlament Görüşünün keçirilməsi Milli Məclisin iqlim dəyişiklikləri ilə bağlı olan məsələlərin həllinə dəstəyinin ifadəsidir.
Söhbət zamanı qeyd edilib ki, iqlim dəyişikliyi zəmanəmizin ən aktual problemidir və bütün ölkələr bu problemdən əziyyət çəkirlər. Tərəflər inkişaf etmiş dövlətlərin kiçik ada dövlətlərinə dəstəyinin artırılmasının əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Albaniya Parlamentinin sədri Milli Məclisin sədri ilə cari ilin oktyabr ayında İsveçrənin Cenevrə şəhərində keçirdiyi görüşü məmnunluqla xatırlayıb, ölkələrimiz və xalqlarımız arasında dostluq münasibətlərinin inkişafından məmnunluq ifadə edib. Qeyd olunub ki, ölkələrimiz arasında mühüm layihələr həyata keçirilir.
Söhbət zamanı parlamentlərimiz arasında da əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi haqqında müzakirələr aparılıb. Parlamentlərimizin bir sıra beynəlxalq parlament təşkilatlarında birgə fəaliyyətindən və qarşılıqlı dəstəyindən məmnunluq bildirilib. Qarşılıqlı səfər və təmasların, parlament komitələri və dostluq qrupları arasında əlaqələrin genişləndirilməsinin qanunverici orqanlarımız arasında münasibətlərin daha da dərinləşdirilməsinə töhfə verəcəyi qeyd edilib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova qonağa regionda mövcud olan vəziyyət barədə məlumat verib. O, təəssüflə qeyd edib ki, Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etdikdən sonra bəzi dövlətlər tərəfindən ölkəmizə qarşı siyasi hücumlar və təzyiq cəhdləri olub. Lakin Azərbaycan öz inkişaf yoluna sadiqdir.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_85547974c6bb8f990a8851eb1_o.jpg
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met with the Speaker of the Albanian Parliament Elisa Spiropali, who is visiting Azerbaijan to participate in the Parliamentary Meeting organised by the Azerbaijani Parliament and the Inter-Parliamentary Union on the sidelines of the 29th session of the UN Framework Convention on Climate Change (COP29).
Greeting the guest, Speaker Sahiba Gafarova thanked the Speaker of the Albanian Parliament Elisa Spiropali for her participation in the COP29 event and for her insightful speech.
Elisa Spiropali offered her congratulations on the high organisational levels of both the COP29 and the Parliamentary Meeting, and then emphasised that the session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change is a highly important and large-scale event. She pointed out Azerbaijan’s successful hosting of this global forum. In the guest's view, the arrangement of the Parliamentary Meeting is a demonstration of the Milli Majlis' support for addressing climate change issues.
Climate change described during the conversation as one of the most pressing issues of our time. All countries are suffering from its consequences. The importance of increasing support from developed countries to small island states was underscored, too.
The Speaker of the Albanian Parliament fondly recalled her meeting with the Speaker of the Milli Majlis in Geneva, Switzerland, in October of this year, expressing her satisfaction with the progress of the friendly relations between our countries and peoples. The important projects being implemented between our countries were mentioned as well.
Further strengthening of the co-operation between the two legislatures was discussed. Satisfaction was expressed with their joint activities in several international parliamentary organisations and mutual support. Reciprocal visits and contacts as well as expansion of the ties between parliamentary committees and friendship groups will play an important role in further deepening the relationship between our legislative bodies.
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova briefed the guest on the current situation in the region. She expressed regret that, after the restoration of Azerbaijan's territorial integrity and sovereignty, some countries attempted to exert political pressure and launch political assaults on the country. However, Azerbaijan remains committed to its path of development.