https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_fd5f466f21ca5e7369d503e88_o.jpg
“AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov dekabrın 2-də ölkəmizdə səfərdə olan Qvineya-Bisau Respublikasının xarici işlər, beynəlxalq əməkdaşlıq və icma naziri Karlos Pinto Pereiranın rəhbərlik etdiyi, ətraf mühit, biomüxtəliflik və iqlim dəyişikliyi naziri Viriato Kassamanın da daxil olduğu nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Zаkir İbrahimov “AzerGold” QSC-nin fəaliyyət sahələri üzrə əldə etdiyi nailiyyətlər, Səhmdar Cəmiyyətin strateji planları və dağ-mədən sektorunda iqtisadi səmərəliliyin artırılması, eləcə də yerli və beynəlxalq qanunvericiliyin tələblərinə uyğun ətraf mühitin mühafizəsi, sosial məsuliyyət istiqamətində görülən işlər haqqında bəhs edib.
“AzerGold” QSC-nin xarici tərəfdaşlarla uğurlu əməkdaşlıq təcrübəsinin olduğunu bildirən Zakir İbrahimov fəaliyyətin gələcəkdə ölkə hüdudlarından kənarda da genişləndirilməsinin QSC-nin strateji planlarına daxil olduğunu qeyd edib. Sədr mineral resurslarla zəngin olan Afrika qitəsinin də maraq dairəsində olduğuna diqqət çəkib.
Qvineya-Bisau Respublikasının xarici işlər, beynəlxalq əməkdaşlıq və icma naziri Karlos Pinto Pereira ölkəsinin ikitərəfli münasibətlərin möhkəmdirilməsində maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb, dağ-mədən sahəsində mövcud imkanları və investorlar üçün yaradılan şəraitdən bəhs edib.
Ölkəsində dağ-mədən sahəsinin ilkin inkişaf mərhələsində olduğunu bildirən Qvineya-Bisau Respublikasının ətraf mühit, biomüxtəliflik və iqlim dəyişikliyi naziri Viriato Kassama isə “AzerGold” QSC-nin təcrübəsindən faydalanmaq niyyətində olduqlarını ifadə edib. Nazir ölkəsinin ən son geoloji xəritəsinin 1970-ci illərdə keçmiş SSRİ-dən olan mütəxəssislər tərəfindən hazırlandığını və müasir tədqiqat metodları ilə perspektivli sahələrin müəyyən edilməsinə böyük ehtiyac olduğunu qeyd edib.
Tərəflər “AzerGold” QSC-nin innovativ geoloji axtarış metodları və müasir tədqiqat üsullarından istifadə təcrübəsi nəzərə alınaraq, bu sahədə əməkdaşlığın qurulması ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Görüşün davamında “AzerGold” QSC tərəfindən Qvineya-Bisau ərazisində mövcud perspektivli sahələrin ilkin ehtiyatlarının qiymətləndirilməsi işlərinin aparılmasına dair ilkin razılıq əldə edilib. Bu məqsədlə Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən xəritəalma işləri, axtarış-qiymətləndirmə mərhələsi üzrə ölkə ərazisində qeyri-invaziv axtarış metodu hesab edilən hiperspektral peyk çəkilişləri həyata keçirilməli, məlumatların təhlili, o cümlədən ilkin geoloji kəşfiyyat işləri icra olunmalıdır.
Görüşdə Azərbaycan şirkətinin xüsusilə qızıl mədənlərinin istismarı üzrə təcrübəsi nəzərə alınaraq, gələcəkdə kəşf ediləcək qızıl mədənlərində hasilat işlərinin aparılmasına dair təşəbbüsləri də dəyərləndirməyə hazır olduğu diqqətə çatdırılıb.
Görüşün nəticəsi olaraq “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov və Qvineya-Bisau Respublikasının ətraf mühit, biomüxtəliflik və iqlim dəyişikliyi naziri Viriato Kassama arasında dağ-mədən sahəsində məlumat mübadiləsinə dair Məlumatların Gizli Saxlanılması (NDA – Non-disclosure agreement) sənədi imzalanıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_fd5f466f21ca5e7369d503e88_o.jpg
2 декабря Председатель Правления ЗАО “AzerGold” Закир Ибрагимов встретился с находящейся с визитом в нашей стране делегацией Республики Гвинея-Бисау во главе с министром иностранных дел, международного сотрудничества и сообщества Карлосом Пинто Перейрой, в которую входит министр окружающей среды, биоразнообразия и изменения климата Вириато Кассама.
Закир Ибрагимов рассказал о достижениях ЗАО “AzerGold” по сферам деятельности, стратегических планах акционерного общества и повышении экономической эффективности в горнодобывающем секторе, а также о работе, проводимой в области охраны окружающей среды, социальной ответственности в соответствии с требованиями местного и международного законодательства.
Отмечая, что ЗАО "AzerGold" имеет успешный опыт сотрудничества с зарубежными партнерами, Закир Ибрагимов подчеркнул, что дальнейшее расширение деятельности за пределы страны входит в стратегические планы ЗАО. Председатель отметил, что Африканский континент, богатый минеральными ресурсами, также представляет интерес.
Министр иностранных дел, международного сотрудничества и общин Республики Гвинея-Бисау Карлос Пинто Перейра отметил заинтересованность своей страны в укреплении двусторонних отношений, рассказал о возможностях своей страны в горнодобывающей сфере и созданных условиях для инвесторов.
Министр окружающей среды, биоразнообразия и изменения климата Республики Гвинея-Бисау Вириато Кассама, заявил, что горнодобывающая отрасль в его стране находится на начальной стадии развития, выразил намерение воспользоваться опытом ЗАО “AzerGold”. Министр отметил, что последняя геологическая карта страны была разработана в 1970-х годах специалистами из бывшего СССР, и существует большая потребность в определении перспективных участков современными методами исследования.
Стороны обменялись мнениями о налаживании сотрудничества в этой области с учетом опыта использования ЗАО "AzerGold" инновационных геологоразведочных методов и современных методов исследований. В ходе встречи была достигнута предварительная договоренность о проведении ЗАО "AzerGold" работ по оценке первичных ресурсов существующих перспективных участков на территории Гвинеи-Бисау. С этой целью акционерным обществом должны быть выполнены геологическое картирование, гиперспектральная спутниковая съемка, считающаяся неинвазивным методом поиска на территории страны на поисково-оценочном этапе, проведен анализ данных, в том числе первичные геологоразведочные работы.
На встрече было отмечено, что Азербайджанская компания, особенно учитывая опыт эксплуатации золотых рудников, готова оценить и инициативы по проведению работ по добыче на золотых месторождениях, которые будут открыты в будущем.
По итогам встречи между Председателем Правления ЗАО "AzerGold" Закиром Ибрагимовым и министром окружающей среды, биоразнообразия и изменения климата Республики Гвинея-Бисау Вириато Кассамой было подписано Соглашение о неразглашении (NDA – Non-disclosure agreement) в области обмена информацией в горнодобывающей отрасли.