https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_fd5f466f21ca5e7369d503e88_o.jpg
“AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov dekabrın 2-də ölkəmizdə səfərdə olan Qvineya-Bisau Respublikasının xarici işlər, beynəlxalq əməkdaşlıq və icma naziri Karlos Pinto Pereiranın rəhbərlik etdiyi, ətraf mühit, biomüxtəliflik və iqlim dəyişikliyi naziri Viriato Kassamanın da daxil olduğu nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Zаkir İbrahimov “AzerGold” QSC-nin fəaliyyət sahələri üzrə əldə etdiyi nailiyyətlər, Səhmdar Cəmiyyətin strateji planları və dağ-mədən sektorunda iqtisadi səmərəliliyin artırılması, eləcə də yerli və beynəlxalq qanunvericiliyin tələblərinə uyğun ətraf mühitin mühafizəsi, sosial məsuliyyət istiqamətində görülən işlər haqqında bəhs edib.
“AzerGold” QSC-nin xarici tərəfdaşlarla uğurlu əməkdaşlıq təcrübəsinin olduğunu bildirən Zakir İbrahimov fəaliyyətin gələcəkdə ölkə hüdudlarından kənarda da genişləndirilməsinin QSC-nin strateji planlarına daxil olduğunu qeyd edib. Sədr mineral resurslarla zəngin olan Afrika qitəsinin də maraq dairəsində olduğuna diqqət çəkib.
Qvineya-Bisau Respublikasının xarici işlər, beynəlxalq əməkdaşlıq və icma naziri Karlos Pinto Pereira ölkəsinin ikitərəfli münasibətlərin möhkəmdirilməsində maraqlı olduğunu diqqətə çatdırıb, dağ-mədən sahəsində mövcud imkanları və investorlar üçün yaradılan şəraitdən bəhs edib.
Ölkəsində dağ-mədən sahəsinin ilkin inkişaf mərhələsində olduğunu bildirən Qvineya-Bisau Respublikasının ətraf mühit, biomüxtəliflik və iqlim dəyişikliyi naziri Viriato Kassama isə “AzerGold” QSC-nin təcrübəsindən faydalanmaq niyyətində olduqlarını ifadə edib. Nazir ölkəsinin ən son geoloji xəritəsinin 1970-ci illərdə keçmiş SSRİ-dən olan mütəxəssislər tərəfindən hazırlandığını və müasir tədqiqat metodları ilə perspektivli sahələrin müəyyən edilməsinə böyük ehtiyac olduğunu qeyd edib.
Tərəflər “AzerGold” QSC-nin innovativ geoloji axtarış metodları və müasir tədqiqat üsullarından istifadə təcrübəsi nəzərə alınaraq, bu sahədə əməkdaşlığın qurulması ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Görüşün davamında “AzerGold” QSC tərəfindən Qvineya-Bisau ərazisində mövcud perspektivli sahələrin ilkin ehtiyatlarının qiymətləndirilməsi işlərinin aparılmasına dair ilkin razılıq əldə edilib. Bu məqsədlə Səhmdar Cəmiyyəti tərəfindən xəritəalma işləri, axtarış-qiymətləndirmə mərhələsi üzrə ölkə ərazisində qeyri-invaziv axtarış metodu hesab edilən hiperspektral peyk çəkilişləri həyata keçirilməli, məlumatların təhlili, o cümlədən ilkin geoloji kəşfiyyat işləri icra olunmalıdır.
Görüşdə Azərbaycan şirkətinin xüsusilə qızıl mədənlərinin istismarı üzrə təcrübəsi nəzərə alınaraq, gələcəkdə kəşf ediləcək qızıl mədənlərində hasilat işlərinin aparılmasına dair təşəbbüsləri də dəyərləndirməyə hazır olduğu diqqətə çatdırılıb.
Görüşün nəticəsi olaraq “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov və Qvineya-Bisau Respublikasının ətraf mühit, biomüxtəliflik və iqlim dəyişikliyi naziri Viriato Kassama arasında dağ-mədən sahəsində məlumat mübadiləsinə dair Məlumatların Gizli Saxlanılması (NDA – Non-disclosure agreement) sənədi imzalanıb.

Meeting with the delegation from the Republic of Guinea-Bissau at AzerGold CJSC
Meeting with the delegation from the Republic of Guinea-Bissau at AzerGold CJSC Meeting with the delegation from the Republic of Guinea-Bissau at AzerGold CJSC
On December 2, Zakir Ibrahimov, Chairman of the Executive Board of AzerGold CJSC, met with the delegation led by Carlos Pinto Pereira, Minister of Foreign Affairs, International Cooperation and Communities of the Republic of Guinea-Bissau, and with Viriato Cassama, Minister of Environment, Biodiversity and Climate Action of the Republic of Guinea-Bissau.
Z.Ibrahimov informed the delegation about the achievements of AzerGold CJSC, the strategic plans of the Company, and the activities for increasing economic efficiency in the mining sector, as well as environmental protection and social responsibility in accordance with the requirements of local and international legislation.
Mr Chairman noted AzerGold’s successful cooperation experience with foreign partners and said that the strategic plans of the Company included expansion of activities beyond the borders of Azerbaijan in future. He highlighted that Africa, which is rich in mineral resources, is also in the focus of attention.
Carlos Pinto Pereira, Minister of Foreign Affairs, International Cooperation and Communities of the Republic of Guinea-Bissau, mentioned that they were interested in strengthening bilaterial relations, and spoke about the current opportunities in the mining sector for investors.
The mining industry is at the initial stage of development, and we would be glad to benefit from the experience of AzerGold CJSC, said Viriato Cassama, Minister of Environment, Biodiversity and Climate Action of the Republic of Guinea-Bissau. Mr Minister said that the latest geological map of Guinea-Bissau was prepared by specialists from the former USSR in the 1970s and noted the importance of detecting promising areas by modern research methods.
Considering the experience of AzerGold CJSC on innovative geological research and development methods, the Parties exchanged views on establishing cooperation in this field. During the meeting, the Parties agreed on assessment of existing promising areas in the territory of Guinea-Bissau by AzerGold CJSC. To this end, AzerGold should realize mapping, hyperspectral satellite imaging – a non-invasive research method – through the territory of Guinea-Bissau, including data analysis, preliminary geological exploration work.
It was noted that the Azerbaijani company is ready to assess initiatives on exploitation of discovered gold mines in future, based on its experience in this sphere.
At the end of the meeting, a Non-Disclosure Agreement was signed between Zakir Ibrahimov, Chairman of the Executive Board of AzerGold CJSC, and Viriato Cassama, Minister of Environment, Biodiversity and Climate Action of the Republic of Guinea-Bissau.