https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_d2980b0bfc0705afb315fd559_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev Türkiyənin İzmir Yüksək Texnologiyalar İnstitutunun rektoru Yusuf Baranla görüşüb.
Görüş zamanı hər iki universitet arasında akademik əməkdaşlıq, birgə elmi tədqiqat və tələbə mübadiləsi imkanlarının genişləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
BDU rektoru Elçin Babayev İzmir Yüksək Texnologiyalar İnstitutu ilə birgə layihələrin hər iki ali təhsil müəssisəsinin tələbələri üçün yeni imkanlar açacağını, regionda təhsilin və elmin inkişafına mühüm töhfə verəcəyini deyib.
İzmir Yüksək Texnologiyalar İnstitutunun rektoru Yusuf Baran isə bildirib ki, BDU ilə uğurlu əməkdaşlıq Azərbaycan və Türkiyənin elmi inkişafında, beynəlxalq səviyyədə rəqabətədavamlı mütəxəssislər yetişdirilməsində mühüm önəm daşıyır.
Rektorlar molekulyar biologiya və genetika, kimya və kimya mühəndisliyi, informasiya texnologiyaları və tətbiqi riyaziyyat sahələrində magistratura və doktorantura pilləsi üzrə ikili diplom proqramlarının yaradılması, molekulyar biologiya sahəsində kadr heyətinin İzmir Yüksək Texnologiya İnstitutunun Genom redaktəsi və Molekulyar biologiya laboratoriyalarında təlim keçməsi, BDU-nun dövlət-özəl tərəfdaşlığı çərçivəsində həyata keçirdiyi layihələrə İzmir Yüksək Texnologiyalar İnstitutunun professor-müəllim heyətinin cəlb edilməsi, iki universitetin tədqiqat infrastrukturundan birgə istifadə ilə bağlı konkret fəaliyyət planlarının hazırlanması və icrasına dair ilkin razılıq əldə ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_d2980b0bfc0705afb315fd559_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев встретился с ректором Измирского института высоких технологий Турции Юсуфом Бараном.
В ходе встречи обсуждались вопросы расширения сотрудничества, совместных исследований и обмена студентами между двумя вузами.
Эльчин Бабаев отметил, что совместные проекты с Измирским институтом высоких технологий откроют новые возможности для студентов обоих вузов и внесут важный вклад в развитие образования и науки в регионе.
Юсуф Баран подчеркнул, что сотрудничество с БГУ имеет большое значение в научном развитии Азербайджана и Турции и подготовке конкурентоспособных на международном уровне специалистов.
Ректоры пришли к предварительному соглашению о создании программ двойного диплома в области молекулярной биологии и генетики, химии и химической инженерии, информационных технологий и прикладной математики, обучении кадров в области молекулярной биологии в лаборатории Измирского института высоких технологий. Стороны также договорились о привлечении профессоров и преподавателей Измирского института высоких технологий к проектам БГУ, подготовке и реализации планов, связанных с совместным использованием исследовательской инфраструктуры двух вузов.