Sahibə Qafarova Fuad Oktayın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Sahibə Qafarova Fuad Oktayın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb Sahibə Qafarova Fuad Oktayın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova dekabrın 6-da "Parlamentarizm: ənənələr və perspektivlər" mövzusunda beynəlxalq parlament konfransında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə Böyük Millət Məclisinin Xarici əlaqələr komitəsinin sədri Fuad Oktayın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova sabah keçiriləcək konfransın əhəmiyyətinə toxunaraq, deyib ki, tədbir ölkələrimizin siyasi həyatında parlamentlərimizin rolu, qarşılıqlı əməkdaşlığının daha da gücləndirilməsi məsələlərinə həsr olunub. Eyni zamanda, bu tədbir Azərbaycan və Türkiyə parlamentlərinin işbirliyi, birgə fəaliyyəti məsələlərinə də diqqət yetirməyə imkan verəcək.
Spiker Sahibə Qafarova dost və qardaş ölkələr olan Azərbaycan və Türkiyənin bütün sahələrdə uğurlu əməkdaşlığından məmnunluğunu bildirib. O, Ulu Öndər Heydər Əliyevin "Bir millət, iki dövlət" şüarının ölkələrimiz və xalqlarımız arasında qardaşlığın ifadəsi olduğunu söyləyib.
Görüşdə vurğulanıb ki, ölkələrimiz bütün məsələlərdə həmrəylik və qarşılıqlı dəstək nümayiş etdirirlər. Əlaqələrimizin dövlət başçılarımızın siyasi iradəsi və birgə səyləri sayəsində bu gün özünün ən yüksək səviyyəsinə - müttəfiqlik səviyyəsinə yüksəldiyi qeyd edilib. Vurğulanıb ki, Şuşa Bəyannaməsinin imzalanması münasibətlərin daha da genişləndirilməsinə təkan verib. Xüsusilə vurğulanıb ki, iki qardaş ölkə olaraq, Azərbaycan və Türkiyə güclü regional əməkdaşlıq mühiti də yaradır. Azərbaycan-Türkiyə birliyi regional sabitlik, təhlükəsizlik üçün olduqca mühüm amildir. Bu çərçivədə ölkələrimizin təşəbbüsü ilə yaradılan üçtərəfli əməkdaşlıq platformalarının əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Tədbirə dəvətə və göstərilən yüksək səviyyəli qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən Fuad Oktay növbədənkənar parlament seçkilərinin uğurla təşkili və yenidən Milli Məclisin sədri seçilməsi münasibətilə Sahibə Qafarovanı təbrik edib. O, Azərbaycanın bütün suveren ərazilərində keçirilən bu seçkilərin demokratiya və şəffaflıq şəraitində baş tutduğunu xatırladıb və Türkiyədən böyük bir heyətin seçkiləri müşahidə etdiyini diqqətə çatdırıb.
Fuad Oktay Azərbaycanın əldə etdiyi bütün nailiyyətlərin qardaş ölkə olaraq Türkiyəni sevindirdiyini, bu gün işğaldan azad olunmuş ərazilərdə Azərbaycan bayrağının dalğalanmasının qürurverici olduğunu diqqətə çatdırıb.
Söhbət zamanı ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli əməkdaşlıq əlaqələrinin parlamentlər müstəvisində də uğurla davam etdirildiyi bildirilib. Parlament sədrləri, o cümlədən dostluq qrupları arasında sıx təmasların bu münasibətlərə mühüm töhfələr verdiyi vurğulanıb. Bildirilib ki, Azərbaycan Milli Məclisi ilə Türkiyə Böyük Millət Məclisi arasında ötən il imzalanmış Əməkdaşlıq haqqında Saziş münasibətlərin daha da genişlənməsinə xidmət edir.
Söhbət zamanı parlamentlərimizin ikitərəfli əməkdaşlıqla yanaşı, üçtərəfli əməkdaşlıq formatının da mövcud olduğu qeyd edilib. Xatırladılıb ki, bunlardan biri də Azərbaycan-Türkiyə-Gürcüstan formatıdır və bu günlərdə Ankarada hər üç parlamentin xarici əlaqələr komitələrinin növbəti görüşü keçirilib. Belə əməkdaşlığın regionda sülhə, sabitliyə və dialoqa töhfə verdiyi bildirilib.
Tərəflər beynəlxalq parlament platformalarında qarşılıqlı dəstək və birgə fəaliyyətin də vacibliyini xüsusilə qeyd ediblər. Bəzi dairələr tərəfindən ölkələrimizə qarşı ikili standartlar, təzyiq, şantaj, böhtan kampaniyaları aparıldığı bir şəraitdə parlamentarilərimizin qarşılıqlı fəaliyyətinin daha böyük önəmə malik olduğu vurğulanıb.
Söhbət zamanı TBMM-in komitə sədri Fuad Oktay Avropa Şurası Parlament Assambleyasının Azərbaycan nümayəndə heyətinin səlahiyyətlərinin ratifikasiya olunmaması barədə qəbul etdiyi qətnaməni tənqid edərək, deyib ki, AŞPA-nın bu qərəzli və haqsız qərarı təşkilatın özünün nüfuzuna və etibarlılığına xələl yetirir. O, qeyd edib ki, AŞPA bu səhvini düzəltməlidir və Türkiyə tərəfi də hər dəfə bu məsələ ilə bağlı xəbərdarlığını qarşı tərəfin diqqətinə çatdırır.
Görüşdə ötən ay Azərbaycanın ev sahibliyi ilə yüksək səviyyədə keçirilən COP29 barədə də fikirlər ifadə edilib. Qeyd edilib ki, bəzi dövlətlərin boykot çağırışlarına baxmayaraq, COP29-a yüksək beynəlxalq maraq olub və çoxlu sayda ölkə və hökumət başçılarının tədbirdə iştirakı Azərbaycanın beynəlxalq münasibətlər sistemində fəal rolunu və nüfuzunu göstərir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_1315801b02dec09b2ff4ee6a3_o.jpg
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 6-го декабря встретилась с делегацией во главе с председателем Комитета внешних связей Великого Национального Собрания Турции Фуатом Октаем, прибывшей в нашу страну для участия в международной парламентской конференции «Парламентаризм: традиции и перспективы».
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова, обращаясь к значению завтрашней конференции, отметила, что мероприятие это посвящено вопросам роли наших парламентов в политической жизни стран и укреплению взаимного сотрудничества. Кроме того, конференция позволит уделить внимание вопросам сотрудничества и совместной деятельности парламентов Азербайджана и Турции.
Спикер Сагиба Гафарова выразила удовлетворение успешным сотрудничеством Азербайджана и Турции во всех сферах. Она отметила, что девиз великого лидера Гейдара Алиева «Одна нация, два государства» является выражением братства между нашими странами и народами.
На встрече подчёркивалось, что наши страны демонстрируют единство и взаимную поддержку по всем вопросам. Благодаря политической воле глав государств и совместным усилиям, наши отношения сегодня достигли наивысшего уровня – союзничества. Подписание Шушинской декларации дало импульс дальнейшему расширению отношений. Особенно отмечалось то, что Азербайджан и Турция как две братские страны также создают сильную атмосферу регионального сотрудничества. Союз Азербайджана и Турции является важным фактором для региональной стабильности и безопасности. В этой связи была подчёркнута важность созданных по инициативе наших стран трёхсторонних платформ сотрудничества.
Выразив благодарность за приглашение и щедрое гостеприимство, Фуат Октай поздравил Сагибу Гафарову с успешной организацией внеочередных парламентских выборов и повторным избранием её спикером Милли Меджлиса. Он напомнил, что выборы, проведённые на всех суверенных территориях Азербайджана, прошли в условиях демократии и прозрачности, и сообщил, что из Турции в качестве наблюдателей прибыла большая делегация.
Как отметил Фуат Октай, что все достижения Азербайджана радуют братскую Турцию. Сегодня вызывает гордость реальность, в которой азербайджанский флаг развивается на избавленных от оккупации территориях.
В ходе беседы было сказано, что высокоуровневые отношения сотрудничества между нашими странами успешно продолжаются и в парламентском измерении. Тесные контакты между главами парламентов, а также между группами дружбы внесли важный вклад в развитие этих отношений. Соглашение о сотрудничестве, подписанное между Милли Меджлисом Азербайджана и Великом Национальным Собранием Турции в прошлом году, способствует дальнейшему расширению наших отношений.
Наряду с двусторонним сотрудничеством между нашими парламентами существует также формат трёхстороннего сотрудничества. Одним из таких форматов является Азербайджан-Турция-Грузия; недавно в Анкаре состоялась очередная встреча комитетов по внешним связям всех трёх парламентов. Собеседники подчеркнули, что подобное сотрудничество вносит вклад в мир, стабильность и диалог в регионе.
Стороны особо отметили важность взаимной поддержки и совместной деятельности на международных парламентских платформах. Ещё большую значимость приобретает взаимодействие наших парламентариев в условиях, когда некоторыми кругами против наших стран ведётся основанная на двойных стандартах кампания давления, шантажа и клеветы.
Во время беседы председатель комитета ВНСТ Фуат Октай, критикуя резолюцию, принятую Парламентской ассамблеей Совета Европы об отказе от подтверждения полномочий азербайджанской делегации, сказал, что это предвзятое и несправедливое решение подрывает репутацию и надёжность самой организации. Как он заявил, ПАСЕ должна исправить свою ошибку, а Турция каждый раз доводит свою обеспокоенность этим вопросом до внимания противной стороны.
Были высказаны мнения о проведенной в Азербайджане в прошлом месяце на высоком уровне конференции COP29. Невзирая на призывы некоторых стран к бойкоту, COP29 вызвала большой международный интерес, а участие множества стран и глав государств в ней свидетельствует об активной роли и авторитете Азербайджана в системе международных отношений.