https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_b036af3829fc1136c701be51f_o.jpg
"Ulu öndər Heydər Əliyevin böyük siyasətə qayıdışı məhz parlamentdə başlamışdır. Ulu Öndər parlamentə rəhbərlik etdiyi dörd aya yaxın müddət ərzində Azərbaycan parlamentarizmi tarixinin keyfiyyətcə yeni mərhələsinin əsasını qoydu".
Bu fikri Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova bu gün Milli MJəclisdə keçirilən "Parlamentarizm: ənənələr və perspektivlər" mövzusunda beynəlxalq parlament konfransında çıxışı zamanı deyib.
Spiker bildirib ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin həm bu müddətdə, həm də sonradan prezidentlik dövründə qəbul etdiyi qərarlar, irəli sürdüyü təşəbbüslər müstəqil dövlətimizin hüquqi bazasının yaradılıb inkişaf etdirilməsində, parlamentin real hakimiyyət orqanına çevrilməsində əvəzsiz rol oynayıb. Onun sözlərinə görə, Ümummilli Lider Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycanın memarı və qurucusu olduğu kimi, müasir parlamentimizin də banisidir. Və bu parlament öz fəaliyyətində ötən dövrlərdə formalaşmış ənənələrə əsaslanır, müstəqillik və dövlətçilik amallarını təcəssüm etdirir.
Spiker Sahibə Qafarova qeyd edib ki, bu gün Milli Məclis Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin ölkəmizə böyük uğurlar və qələbələr qazandıran milli inkişaf strategiyasının həyata keçirilməsi prosesinə öz qanunvericilik fəaliyyəti ilə töhfə verir.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_b036af3829fc1136c701be51f_o.jpg
«Возвращение Великого лидера Гейдара Алиева в политику началось именно в парламенте. Великий лидер заложил основу качественно новому этапу истории азербайджанского парламентаризма за те четыре месяца, что он руководил парламентом».
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова изложила эту мысль в своей речи на проходящей сегодня в Милли Меджлисе международной парламентской конференции «Парламентаризм: традиции и перспективы».
По словам спикера, принятые Великим лидером Гейдаром Алиевым в тот период и в последующий президентский срок решения, а также выдвинутые им инициативы сыграли незаменимую роль в создании и развитии правовой базы нашего независимого государства, в превращении парламента в реальный орган власти. По её словам, Общенациональный лидер Гейдар Алиев, будучи архитектором и созидателем независимого Азербайджана, также является основателем нашего современного парламента. Этот парламент в своей деятельности опирается на традиции, сложившиеся в прошлые годы, и отражает идеалы независимости и государственности.
Спикер Сагиба Гафарова отметила, что сегодня Милли Меджлис вносит свой вклад в реализацию национальной стратегии развития, принёсшей нашей стране большие успехи и победы, и инициированной Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым своей законотворческой деятельностью.