https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_8e59309d30e82788687aa7f6c_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova bu gün Milli MJəclisdə keçirilən "Parlamentarizm: ənənələr və perspektivlər" mövzusunda beynəlxalq parlament konfransında çıxışı zamanı bir sıra Qərb ölkələri və onların parlamentlərinin, o cümlədən, AŞPA və Avropa Parlamenti kimi qurumların Azərbaycana qarşı yalan ittihamlar üzərində qurulmuş böhtan və dezinformasiya kampaniyaları haqqında da məlumat verib. Spiker Sahibə Qafarova xatırladıb ki, 2020-ci ilin payızında 44 günlük Vətən müharibəsi və 2023-cü ilin sentyabrında anti-terror tədbirləri 30 illik işğala və haqsızlığa son qoydu, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini təmin etdi. Eyni zamanda, məhz ölkəmizin təşəbbüsü ilə Cənubi Qafqazda uzunmüddətli sülhün və sabitliyin yaradılmasıimkanlarına da yol açdı. Onun sözlərinə görə, bütün bu proseslər fonunda bir sıra Qərb ölkələri və onların parlamentləri, AŞPA və Avropa Parlamenti kimi qurumlar Azərbaycana qarşı yalan ittihamlar üzərində qurulmuş böhtan və dezinformasiya kampaniyaları aparır, ölkəmizin daxili işlərinə müdaxilə edirlər. Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, bunun yeganə səbəbi isə, Azərbaycanın kimlərinsə diktəsini rədd edərək, öz torpaqlarını işğaldan azad etməsi və milli maraqlara əsaslanan müstəqil siyasət həyata keçirməsidir.
Bu tip təxribatların BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının Bakıda keçirilmiş 29-cu sessiyası dövründə özünü aşkar şəkildə büruzə verdiyini deyən Milli Məclisin sədri bildirib ki, Azərbaycanın iqlim dəyişmələri kimi qlobal problemlə mübarizədə bütün dünyanın səylərini birləşdirməyə çalışdığı bir dövrdə, öz dar siyasi maraqlarını güdən dairələr bu qlobal tədbiri boykot çağırışı edir, ölkəmizə qarşı absurd iddialar səsləndirirdilər. Lakin onların bu təxribatları nəticəsiz qaldı.
Sahibə Qafarovanın sözlərinə görə, COP29 ən yüksək səviyyədə keçirildi və əhəmiyyətli nəticələrin əldə olunması ilə başa çatdı. COP29 çərçivəsində Parlament Toplantısı təşkil etməklə Milli Məclis bu mühüm prosesə öz töhfəsini verdi.
"Təəssüf ki, əsassız təzyiqlər, ikili standartlar, daxili işlərə müdaxilələr müasir dövrdə ölkələrimizin tez-tez qarşılaşdığı neqativ hallardır. Bu isə öz növbəsində qarşılıqlı dəstək və birgə fəaliyyətin vacibliyini bir daha ön plana çıxarır.
Biz parlament diplomatiyasının bütün mövcud imkanlarından faydalanmaqla, konstruktiv dialoq və əməkdaşlığı rəhbər tutmaqla qarşıya qoyduğumuz hədəflərə nail ola bilərik. Bugünkü parlament konfransımız da əslində bizlərin ortaq niyyətinin bariz ifadəsidir", - deyə Sahibə Qafarova bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_8e59309d30e82788687aa7f6c_o.jpg
Выступая сегодня на проводимой в Милли Меджлисе международной парламентской конференции «Парламентаризм: традиции и перспективы», спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова также информировала слушателей об основанных на ложных обвинениях клеветнических и дезинформационных кампаниях против Азербайджана, развязанных рядом западных стран и их парламентов, включая такие организации, как ПАСЕ и Европейский парламент.
Спикер Сагиба Гафарова напомнила, что 44-дневная Отечественная война осени 2020-го года и антитеррористические мероприятия сентября 2023-го года положили конец 30-летней оккупации и несправедливости, обеспечив территориальную целостность и суверенитет Азербайджана. В то же время, именно по инициативе нашей страны были предоставлены возможности для установления долгосрочных мира и стабильности в Южном Кавказе. По её словам, на фоне всех этих процессов ряд западных стран и их парламенты, такие как ПАСЕ и Европейский парламент, ведут клеветнические и дезинформационные кампании против Азербайджана и вмешиваются во внутренние дела нашей страны. Как подчеркнула спикер Милли Меджлиса, единственная причина этому – то, что Азербайджан, отвергнув чью-либо диктатуру, освободил свои земли от оккупации и проводит независимую политику, основанную на национальных интересах.
Спикер Милли Меджлиса отметила, что такого рода провокации были налицо в пору 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата, проходившей в Баку. Она подчеркнула, что в то время как Азербайджан стремился объединить усилия всего мира в борьбе с такой глобальной проблемой, как изменение климата, некоторые круги, преследуя узкие политические интересы, призывали к бойкоту этого мирового события и выдвигали против нашей страны абсурдные обвинения. Однако их провокации остались безрезультатными.
По словам Сагибы Гафаровой, COP29 была проведена на высочайшем уровне и ознаменовалась значительными результатами. Организовав Парламентскую встречу в рамках COP29, Милли Меджлис внёс и свой вклад в этот важный процесс.
«К сожалению, безосновательное давление, двойные стандарты, вмешательства во внутренние дела – это те негативные явления, с которыми наши страны часто сталкиваются в современном мире. Это, в свою очередь, вновь подчёркивает важность взаимной поддержки и совместной деятельности. Мы можем достичь поставленных целей, используя все доступные возможности парламентской дипломатии и руководствуясь конструктивным диалогом и сотрудничеством. Наша сегодняшняя парламентская конференция на самом деле является ярким выражением нашего общего намерения в этой связи», - заявила Сагиба Гафарова.