https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_8e59309d30e82788687aa7f6c_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova bu gün Milli MJəclisdə keçirilən "Parlamentarizm: ənənələr və perspektivlər" mövzusunda beynəlxalq parlament konfransında çıxışı zamanı bir sıra Qərb ölkələri və onların parlamentlərinin, o cümlədən, AŞPA və Avropa Parlamenti kimi qurumların Azərbaycana qarşı yalan ittihamlar üzərində qurulmuş böhtan və dezinformasiya kampaniyaları haqqında da məlumat verib. Spiker Sahibə Qafarova xatırladıb ki, 2020-ci ilin payızında 44 günlük Vətən müharibəsi və 2023-cü ilin sentyabrında anti-terror tədbirləri 30 illik işğala və haqsızlığa son qoydu, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini təmin etdi. Eyni zamanda, məhz ölkəmizin təşəbbüsü ilə Cənubi Qafqazda uzunmüddətli sülhün və sabitliyin yaradılmasıimkanlarına da yol açdı. Onun sözlərinə görə, bütün bu proseslər fonunda bir sıra Qərb ölkələri və onların parlamentləri, AŞPA və Avropa Parlamenti kimi qurumlar Azərbaycana qarşı yalan ittihamlar üzərində qurulmuş böhtan və dezinformasiya kampaniyaları aparır, ölkəmizin daxili işlərinə müdaxilə edirlər. Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, bunun yeganə səbəbi isə, Azərbaycanın kimlərinsə diktəsini rədd edərək, öz torpaqlarını işğaldan azad etməsi və milli maraqlara əsaslanan müstəqil siyasət həyata keçirməsidir.
Bu tip təxribatların BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının Bakıda keçirilmiş 29-cu sessiyası dövründə özünü aşkar şəkildə büruzə verdiyini deyən Milli Məclisin sədri bildirib ki, Azərbaycanın iqlim dəyişmələri kimi qlobal problemlə mübarizədə bütün dünyanın səylərini birləşdirməyə çalışdığı bir dövrdə, öz dar siyasi maraqlarını güdən dairələr bu qlobal tədbiri boykot çağırışı edir, ölkəmizə qarşı absurd iddialar səsləndirirdilər. Lakin onların bu təxribatları nəticəsiz qaldı.
Sahibə Qafarovanın sözlərinə görə, COP29 ən yüksək səviyyədə keçirildi və əhəmiyyətli nəticələrin əldə olunması ilə başa çatdı. COP29 çərçivəsində Parlament Toplantısı təşkil etməklə Milli Məclis bu mühüm prosesə öz töhfəsini verdi.
"Təəssüf ki, əsassız təzyiqlər, ikili standartlar, daxili işlərə müdaxilələr müasir dövrdə ölkələrimizin tez-tez qarşılaşdığı neqativ hallardır. Bu isə öz növbəsində qarşılıqlı dəstək və birgə fəaliyyətin vacibliyini bir daha ön plana çıxarır.
Biz parlament diplomatiyasının bütün mövcud imkanlarından faydalanmaqla, konstruktiv dialoq və əməkdaşlığı rəhbər tutmaqla qarşıya qoyduğumuz hədəflərə nail ola bilərik. Bugünkü parlament konfransımız da əslində bizlərin ortaq niyyətinin bariz ifadəsidir", - deyə Sahibə Qafarova bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_8e59309d30e82788687aa7f6c_o.jpg
In her speech today at the international parliamentary conference ‘Parliamentarism: Traditions and Perspectives’ held in the Milli Majlis, Speaker of the Milli Majlis, Sahiba Gafarova also informed the audience of the defamatory and disinformation campaigns against Azerbaijan that are based on false accusations and are waged by a number of Western countries and their parliaments, including organisations such as PACE and the European Parliament.
Speaker Sahiba Gafarova recalled that the 44-day Patriotic War of the autumn of 2020 and the anti-terrorist measures of September 2023 had put an end to 30 years of occupation and injustice, restoring and maintaining Azerbaijan's territorial integrity and sovereignty. At the same time, it was through the initiative of our country that opportunities were created for establishing long-term peace and stability in the South Caucasus. According to her, a number of Western countries and their parliaments, such as PACE and the European Parliament, are conducting defamatory and disinformation campaigns against Azerbaijan and interfering in the internal affairs of our country against the backdrop of all those processes. As the Speaker of the Milli Majlis emphasised, the only reason for this is Azerbaijan’s rejection of any dictatorship and the country’s having liberated her lands from occupation and pursuing an independent policy based on national interests.
The Speaker of the Milli Majlis said that such provocations were evident at the time of the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change held in Baku. She stressed that while Azerbaijan sought to unite global efforts in the fight against such a global issue that climate change happens to be, some circles, locked in pursuit of narrow political interests, called for a boycott of this world event and raised absurd accusations against our country. However, their provocations were unsuccessful.
According to Sahiba Gafarova, the COP29 was held to the highest standards and was marked by significant results. The Milli Majlis, too, contributed to this important process by organising the Parliamentary Meeting on the margins of the COP29.
‘Regrettably, unwarranted pressure, double standards and interference in internal affairs are the negative phenomena that our countries often encounter in the modern world. This, in turn, underscores the importance of mutual support and joint action. We can achieve our goals by utilising all available opportunities in parliamentary diplomacy and being guided by constructive dialogue and cooperation. Our current parliamentary conference is, in fact, a vivid expression of our common intention in this regard,’ said Sahiba Gafarova.