https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_71ffcac5a67fd99ff77165ab3_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) 105 illik yubileyi çərçivəsində Filologiya fakültəsinin təqdimatı keçirilib.
Mərasimdə çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev bildirib ki, 105 illik yubiley tədbirləri çərçivəsində keçirilən ayrı-ayrı fakültə təqdimatlarının məqsədi Universitetin tarixinə qısa nəzər salmaq, korifey alimləri, müəllimləri bir daha yad etmək, onları tələbələrə tanıtmaqdır: “105 il öncə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti doğma Universitetimizin yaranması ilə bağlı tarixi qərar verdikdə BDU-da iki fakültə yaradılmışdı. Bunlar Tibb və Tarix-filologiya fakültələri idi. Fakültənin nəzdində Dil-ədəbiyyat və Şərq şöbələri fəaliyyət göstərib. Növbəti illərdə struktur dəyişiklikləri nəzərə alınaraq, Dil-ədəbiyyat şöbəsində “Rus dili və ədəbiyyatı” ixtisası, Şərq şöbəsi daxilində isə “Azərbaycan dili və ədəbiyyatı” ixtisası tədris edilib. 1922-1923-cü tədris ilindən Şərq şöbəsi müstəqil fakültəyə çevrilib. 1922-ci il martın 30-dan “Rus dili və ədəbiyyatı” ixtisası Tarix-filologiya fakültəsinin müstəqil bir şöbəsi, indiki “Azərbaycan dili və ədəbiyyatı” ixtisası isə Şərq fakültəsinin Lisaniyə şöbəsinin müstəqil bölməsi kimi fəaliyyət göstərib”.
Rektor vurğulayıb ki, Filologiya fakültəsinin Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev, Bəkir Çobanzadə, Məmməd Arif Dadaşzadə, Feyzulla Qasımzadə, Məmmədağa Şirəliyev, Həmid Araslı, Əbdüləzəl Dəmirçizadə, Muxtar Hüseynzadə, Mir Cəlal Paşayev, Mikayıl Rəfili, Cəfər Xəndan Hacıyev, Əli Sultanlı, Fərhad Zeynalov, Əlövsət Abdullayev, Yusif Vəkilov, Bəxtiyar Vahabzadə, Yusif Seyidov, Gülhüseyn Abdullayev, Azad Nəbiyev, İsa Hüseynov, Kamal Talıbzadə, Bəkir Nəbiyev, Ağamusa Axundov, Tofiq Hacıyev, Yaşar Qarayev, Pənah Xəlilov, Əzizə Cəfərzadə, Əliyar Səfərli, Kamil Əliyev, Təhsin Mütəllimov, Ədibə Paşayeva, Anar Rzayev, Elçin Əfəndiyev, Kamal Abdullayev, Teymur Kərimli, Nizami Cəfərov, Əbülfəz Rəcəbli kimi adlarını elm, ədəbiyyat tariximizə yazmış məşhur məzunları, müəllimləri, alimləri olub: “Böyük ədib Mir Cəlal Paşayev tələbələri “ən böyük adam” adlandırırdı. Filologiya fakültəsi tələbə və məzunları ilə daim seçilib. Filologiya fakültəsi BDU-nun ən böyük fakültələrindən biridir. Hazırda fakültədə 1500-ə yaxın tələbə təhsil alır”.
Sonra Filologiya fakültəsinin fəaliyyətinə həsr olunmuş videoçarx nümayiş olunub.
BDU-nun Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi kafedrasının professoru, AMEA-nın müxbir üzvü Təhsin Mütəllimov Filologiya fakültəsinin görkəmli müəllimlərindən və onlarla bağlı xatirələrindən söz açıb. Bildirib ki, fakültənin müəllimləri şəxsiyyətləri, mənəviyyatları, davranışları ilə tələbələrə örnək olublar.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli, BDU-nun Dünya ədəbiyyatı kafedrasının müdiri, professor Cəlil Nağıyev, Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi kafedrasının dosenti Məti Bayramlı, Ümumi dilçilik kafedrasının müəllimi Qismət Cəfərov və fakültənin III kurs tələbəsi Mehrəngiz Qurbanova Filologiya fakültəsinin Azərbaycan dilinin və ədəbiyyatının saflığının qorunmasındakı xidmətlərindən, buradakı dilçilik və ədəbiyyatşünaslıq məktəblərinin hazırda da yüksəkixtisaslı kadrlar yetişdirməsindən danışıblar.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_71ffcac5a67fd99ff77165ab3_o.jpg
В рамках 105-летнего юбилея Бакинского государственного университета (БГУ) состоялась презентация филологического факультета.
Выступивший на церемонии ректор БГУ Эльчин Бабаев сказал, что цель презентаций факультетов - рассмотреть историю университета, еще раз вспомнить выдающихся ученых и преподавателей, познакомить с ними студентов:
«105 лет назад, когда Азербайджанская Демократическая Республика приняла решение о создании университета, в БГУ было создано два факультета. Это были медицинский и историко-филологический факультеты. При факультете действовали отделы языка и литературы и востока. В последующие годы специальность «Русский язык и литература» преподавалась на отделе языка и литературы, а специальность «Азербайджанский язык и литература» – на восточном отделе. С 1922-1923 учебного года восточный отдел стал самостоятельным факультетом. С 30 марта 1922 года специальность «Русский язык и литература» функционировала как отдел историко-филологического факультета, а нынешняя специальность «Азербайджанский язык и литература» - как отделение отдела лингвистики восточного факультета».
Ректор подчеркнул, что известными выпускниками, преподавателями и учеными факультета были Абдуррагим бек Ахвердиев, Бекир Чобанзаде, Мамед Ариф Дадашзаде, Фейзуллах Гасымзаде, Мамедага Ширалиев, Гамид Араслы, Абдулазал Демирчизаде, Мухтар Гусейнзаде, Мир Джалал Пашаев, Микаил Рафили, Джафар Хандан Гаджиев, Али Султанлы, Фархад Зейналов, Аловсат Абдуллаев, Юсиф Векилов, Бахтияр Вагабзаде, Юсиф Сеидов, Гюльгусейн Абдуллаев, Азад Набиев, Иса Гусейнов, Кямал Талыбзаде, Бекир Набиев, Агамуса Ахундов, Тофик Гаджиев, Яшар Гараев, Панах Халилов, Азиза Джафарзаде, Алияр Сафарли, Камиль Алиев, Тахсин Муталлимов, Адиба Пашаева, Анар Рзаев, Эльчин Эфендиев, Камаль Абдуллаев, Теймур Керимли, Низами Джафаров, Абульфаз Раджабли: «Великий писатель Мир Джалал Пашаев называл студентов «величайшими людьми». Факультет всегда отличался своими студентами и выпускниками и является одним из крупнейших в БГУ. В настоящее время на нем обучаются около 1500 студентов».
Затем показан видеоролик, посвященный деятельности факультета.
На мероприятии также выступили профессор кафедры истории азербайджанской литературы БГУ, член-корреспондент НАНА Тахсин Муталлимов, директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА, академик Теймур Керимли, заведующий кафедрой мировой литературы БГУ, профессор Джалил Нагиев, доцент кафедры истории азербайджанской литературы Мети Байрамлы, преподаватель кафедры общего языкознания Гисмет Джафаров и студентка факультета Мехрангиз Гурбанова.