https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_b8123d40e3d5f968ecac7413e_o.jpg
Anqolanın gənclər və idman nazirinin müavini Paulo Rodriqes da Silva və İnfrastruktur Departamentinin müdiri Elizabet Kailo SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) olublar.
Görüşdə BANM-ın rektoru Elmar Qasımov təhsil müəssisəsinin güclü maddi-texniki bazasını və beynəlxalq əlaqələrini vurğulayıb. Ali Məktəbdə Konqo, Nigeriya, Sudan və digər Afrika ölkələrindən tələbələrin təhsil aldığını vurğulayıb. Gələcəkdə Anqoladan da tələbələrin təhsil almasının mümkünlüyü müzakirə edilib. Öz növbəsində, Anqolada BANM məzunlarının çalışdıqları diqqətə çatdırılıb.
Paulo Rodriqes da Silva isə çıxışında Azərbaycan ilə təhsil sahəsindəki əməkdaşlığın inkişafını yüksək qiymətləndirərək, bu əlaqələrin gələcəkdə daha da möhkəmlənəcəyinə ümid etdiyini bildirib.
Sonda kampusu gəzən qonaqlar yüksək texnoloji laboratoriyalar, tam təchiz edilmiş müasir auditoriyalar və idman kompleksi ilə tanış olublar.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_b8123d40e3d5f968ecac7413e_o.jpg
Deputy Minister of Youth and Sports of Angola Paulo Rodrigues da Silva and Director of the Infrastructure Department of the Ministry of Youth and Sports of Angola Elizabeth Kailo have visited the Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR.
BHOS Rector Elmar Gasimov provided the guests with information about the powerful material and technical base of the university, as well as about its international ties. He emphasized that students from Congo, Nigeria, Sudan and other African countries are studying at BHOS and that BHOS graduates are working in Angola.
The sides also discussed the possibility for students from Angola to study at Baku Higher Oil School in the future.
Paulo Rodrigues da Silva, in turn, highly appreciated the development of cooperation between Angola and Azerbaijan in the field of education and expressed hope that these relations would be further strengthened in the future.
After the meeting, the guests were given a tour around the university campus, during which they familiarized themselves with high-tech laboratories, fully equipped modern classrooms and a sports complex.