https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_21331f6356be7bd1617ff281d_o.jpg
Azərbaycanda real sektoru dəstəkləyən ölkənin aparıcı banklarından biri olan Bank Respublika və Cənub-Şərqi Avropa üzrə Avropa Fondu (EFSE) arasında kredit sazişi imzalanıb.
Razılaşmaya əsasən, beynəlxalq maliyyə institutu Bank Respublika-ya 21 milyon ABŞ dolları məbləğində dörd il müddətinə kredit ayıracaq və vəsaitlər milli valyutada təqdim ediləcək.
Cəlb edilən vəsait mikro və kiçik biznesin maliyyələşdirilməsinə, xüsusən də regionlardakı sahibkarların dəstəklənməsinə yönəldiləcək. “Bank Respublika”nın geniş filial şəbəkəsi sayəsində cəlb olunmuş vəsait Azərbaycanın bütün regionlarında fəaliyyət göstərən sahibkarların dəstəklənməsinə şərait yaradacaqdır.
“Bu saziş beynəlxalq maliyyə institutlarının həm “Bank Respublika”nın etibarlılığına, həm də ölkənin bank sisteminin dayanıqlılığına inamının növbəti mühüm göstəricisidir. Biz EFSE-dəki tərəfdaşlarımıza əməkdaşlığa görə təşəkkür edirik və əminik ki, cəlb olunan vəsait, bizim üçün prioritet sahə olan real sektora, xüsusən də kiçik və orta sahibkarlığa kredit dəstəyini gücləndirməyə, bununla da ölkə iqtisadiyyatının inkişafına töhfə verməyə imkan verəcəkdir”– deyə «Bank Respublika»nın İdarə Heyətinin sədri Tariyel İsmayılov bildirib.
“Bank Respublika ilə birlikdə sahibkarlar üçün effektiv maliyyə həlləri təqdim etmək üçün əməkdaşlığımızı dərinləşdiririk. Azərbaycan manatında verilən bu yeni kredit, yerli valyutada maliyyələşmənin əhəmiyyətini vurğulayır və bizneslərin davamlı inkişaf etməsinə, eyni zamanda valyuta risklərindən qorunmasına imkan yaradır,” - deyə EFSE İdarə Heyətinin sədri Andrea Hagmann bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_21331f6356be7bd1617ff281d_o.jpg
Банк Республика, один из ведущих банков страны поддерживающий реальный сектор в Азербайджане и Европейский Фонд для Юго-Восточной Европы (EFSE) подписали крупное кредитное соглашение.
Согласно договору, международный финансовый институт выделит Банку кредит в азербайджанских манатах (AZN) на сумму 21 миллионов $ сроком на 4 года.
Привлечённые средства будут направлены на финансирование микро, малого и среднего предпринимательства, в частности, на финансирование предпринимателей в регионах. Благодаря разветвленной филиальной сети Банка Республика, привлеченные средства создадут условия для поддержки предпринимателей работающих во всех регионах Азербайджана.
«Данное соглашение - это очередной важный показатель уверенности международных финансовых институтов как в надежности Банка Республика, так и в устойчивости банковской системы страны. Мы благодарим наших партнеров из EFSE за сотрудничество, и уверенны что привличенные средства позволят нам усилить кредитную поддержку приоритетного для нас реального сектора, в частности, малого и среднего бизнеса, и тем самым внести свой вклад в развитие экономики страны» отметил Тариэль Исмайлов, Председатель Правления «Банка Республика.
«Вместе с Банком Республика мы углубляем наше сотрудничество для предоставления эффективных финансовых решений предпринимателям в Азербайджане. Этот новый кредит в азербайджанских манатах подчеркивает важность финансирования в местной валюте, позволяя бизнесу расти устойчиво и быть защищенным от валютных рисков», - отметила Andrea Hagmann, председатель Совета директоров EFSE