https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_21331f6356be7bd1617ff281d_o.jpg
Azərbaycanda real sektoru dəstəkləyən ölkənin aparıcı banklarından biri olan Bank Respublika və Cənub-Şərqi Avropa üzrə Avropa Fondu (EFSE) arasında kredit sazişi imzalanıb.
Razılaşmaya əsasən, beynəlxalq maliyyə institutu Bank Respublika-ya 21 milyon ABŞ dolları məbləğində dörd il müddətinə kredit ayıracaq və vəsaitlər milli valyutada təqdim ediləcək.
Cəlb edilən vəsait mikro və kiçik biznesin maliyyələşdirilməsinə, xüsusən də regionlardakı sahibkarların dəstəklənməsinə yönəldiləcək. “Bank Respublika”nın geniş filial şəbəkəsi sayəsində cəlb olunmuş vəsait Azərbaycanın bütün regionlarında fəaliyyət göstərən sahibkarların dəstəklənməsinə şərait yaradacaqdır.
“Bu saziş beynəlxalq maliyyə institutlarının həm “Bank Respublika”nın etibarlılığına, həm də ölkənin bank sisteminin dayanıqlılığına inamının növbəti mühüm göstəricisidir. Biz EFSE-dəki tərəfdaşlarımıza əməkdaşlığa görə təşəkkür edirik və əminik ki, cəlb olunan vəsait, bizim üçün prioritet sahə olan real sektora, xüsusən də kiçik və orta sahibkarlığa kredit dəstəyini gücləndirməyə, bununla da ölkə iqtisadiyyatının inkişafına töhfə verməyə imkan verəcəkdir”– deyə «Bank Respublika»nın İdarə Heyətinin sədri Tariyel İsmayılov bildirib.
“Bank Respublika ilə birlikdə sahibkarlar üçün effektiv maliyyə həlləri təqdim etmək üçün əməkdaşlığımızı dərinləşdiririk. Azərbaycan manatında verilən bu yeni kredit, yerli valyutada maliyyələşmənin əhəmiyyətini vurğulayır və bizneslərin davamlı inkişaf etməsinə, eyni zamanda valyuta risklərindən qorunmasına imkan yaradır,” - deyə EFSE İdarə Heyətinin sədri Andrea Hagmann bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_21331f6356be7bd1617ff281d_o.jpg
Bank Respublika, one of Azerbaijan's leading banks supporting the real sector, and the European Fund for Southeast Europe (EFSE) have signed a major loan agreement.
Under the agreement, the international financial institution will provide Bank Respublika with a loan of $21 million in Azerbaijani manats (AZN) for a term of four years.
The funds will be allocated to finance micro, small, and medium enterprises (MSMEs), particularly to support entrepreneurs in the regions. With Bank Respublika's extensive branch network, the secured funds will create favorable conditions for supporting entrepreneurs operating across all regions of Azerbaijan.
“This agreement is yet another significant indicator of international financial institutions’ confidence in both the reliability of Bank Respublika and the resilience of the country’s banking system. We thank our partners at EFSE for their cooperation and are confident that the secured funds will enable us to enhance credit support for our priority real sector, particularly small and medium businesses, thereby contributing to the country’s economic development" noted Tariyel Ismayilov, Chairman of the Management Board of Bank Respublika.
“Together with Bank Respublika, we are deepening our cooperation to deliver impactful financial solutions for entrepreneurs in Azerbaijan. This new loan in Azerbaijani manats underscores the relevance of local currency financing, enabling businesses to grow sustainably while being protected from foreign exchange risks.” said Andrea Hagmann, Chairperson of EFSE’s Board of Directors.