https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_3562fa351e5e52e536288de31_o.jpg
Dekabrın 24-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Azərbaycan xalçasının ehtişamı. Səfəvi dövrü xəzinəsi” sərgisi açılacaq. Sərgidə ABŞ vətəndaşı Əmir Oskoueinin kolleksiyasından XVII-XVIII əsrlərə aid 14 unikal xalça və bədii tikmə, bununla yanaşı, XVI əsrdə “Şahnamə” əsərinə çəkilmiş miniatür nümayiş olunacaq. Sənət əsərləri sırasında dünyaca məşhur “Əfşan”, “Qoca”, “Xətai” (“Əjdahalı”) kompozisiyalı saray xalıları xüsusi yer alacaq.
Səfəvilər hakimiyyəti zamanı Azərbaycanda orijinal bədii quruluşa malik bu cür nəfis xalıların istehsalı genişlənir, xalçaçılıq sənəti öz çiçəklənmə dövrünü yaşayırdı. Həmin vaxt Şirvan, Qarabağ, Bakı, Quba kimi toxuculuq mərkəzlərində hazırlanan xalçaların ölçüləri böyüyürdü. Xalq sənətkarlarının yaratdığı nümunələrdə Təbriz xalılarını bəzəyən islimi, xətai, bulud, əjdaha, simurq, həyat ağacı kimi təsvir və elementlər qismən dəyişdirilərək əks olunurdu.
XVI əsrdə Səfəvi saray emalatxanalarında xalılarla yanaşı, dövrün dəyərli dekorativ-tətbiqi sənət nümunələrindən hesab edilən bədii tikmələr də hazırlanırdı. XVII-XVIII əsrlərdə Azərbaycanın ayrı-ayrı yaşayış yerlərindəki istehsal məntəqələrində həmin tikmələrdən bəhrələnərək yeniləri yaradılırdı. Onlardan əsasən örtük, süfrə və ya divar bəzəyi kimi istifadə olunurdu.
Azərbaycanda istehsal edilən unikal xalçalar keyfiyyətinə və bədii xüsusiyyətlərinə görə dünyada daim yüksək dəyərləndirilib. Qərbin yüksək zövqlü əsilzadələri əsrlər boyu xalqımızın yaratdığı əsrarəngiz xalçaları toplayır, onlarla sarayları, malikanələri, dini abidələri bəzəyirdilər. Dünyanın bir çox məşhur muzeylərində və şəxsi kolleksiyalarda qorunan Azərbaycan dekorativ-tətbiqi sənət nümunələrinə, o cümlədən XVII-XVIII əsrlərə aid xalçalara bu gün də böyük maraq göstərilir. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi, “Amir Textiles&Rugs” MMC, ABŞ-Azərbaycan Ticarət Palatası və “Silk Way West Airlines” aviaşirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan “Azərbaycan xalçasının ehtişamı. Səfəvi dövrü xəzinəsi” sərgisi bunun bariz örnəyidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_3562fa351e5e52e536288de31_o.jpg
On December 24, the Azerbaijan National Carpet Museum will hold an opening of the Azerbaijani Carpet Splendor. Safavid Treasures in Antique Weaving exhibition. The exhibition will display 14 unique carpets and artistic embroidery samples of the 17th-18th centuries along with the 16th-century miniature illustration for the Shahname poem from the private collection of USA citizen Amir Oskouei. The worldwide known palace carpets based on Afshan, Goja and Khatai (Dragon) compositions will occupy a special place.
The carpet art experienced its heyday during the reign of the Safavids, when production of these elegant carpets of unique artistic design was extended in Azerbaijan. At that period, the carpets made in Shirvan, Karabakh, Baku and Guba carpet centres increased in size. Carpet samples were decorated with partially redesigned images and elements of the Tabriz carpets such as: islimi, khatai, bulud, ajdaha, simurg and tree of life.
Along with carpets, the 16th-century palace workshops of the Safavids also produced artistic embroidery, highly appreciated decorative and applied art samples of the time. During the 17th-18th centuries, many weaving centres of Azerbaijan created embroidery samples inspired by the ones made at the palace workshops. They were mainly used as covers, tablecloth or wall decoration.
The unique Azerbaijani carpets were always highly appreciated around the globe in virtue of their quality and artistic features. Noblemen of the West with aristocratic taste collected Azerbaijani carpets and decorated palaces, mansions and religious monuments with them. The Azerbaijani decorative and applied art samples preserved at the world museums and private collections, carpets of the 17th-18th centuries in particular attract great attention to this very day. The exhibition Azerbaijani Carpet Splendour. Safavid Treasures in Antique Weaving, organised jointly by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan National Carpet Museum, Amir Textiles & Rugs LTD, the United States – Azerbaijan Chamber of Commerce and Silk Way West Airlines is an outstanding example.