https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_3562fa351e5e52e536288de31_o.jpg
Dekabrın 24-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Azərbaycan xalçasının ehtişamı. Səfəvi dövrü xəzinəsi” sərgisi açılacaq. Sərgidə ABŞ vətəndaşı Əmir Oskoueinin kolleksiyasından XVII-XVIII əsrlərə aid 14 unikal xalça və bədii tikmə, bununla yanaşı, XVI əsrdə “Şahnamə” əsərinə çəkilmiş miniatür nümayiş olunacaq. Sənət əsərləri sırasında dünyaca məşhur “Əfşan”, “Qoca”, “Xətai” (“Əjdahalı”) kompozisiyalı saray xalıları xüsusi yer alacaq.
Səfəvilər hakimiyyəti zamanı Azərbaycanda orijinal bədii quruluşa malik bu cür nəfis xalıların istehsalı genişlənir, xalçaçılıq sənəti öz çiçəklənmə dövrünü yaşayırdı. Həmin vaxt Şirvan, Qarabağ, Bakı, Quba kimi toxuculuq mərkəzlərində hazırlanan xalçaların ölçüləri böyüyürdü. Xalq sənətkarlarının yaratdığı nümunələrdə Təbriz xalılarını bəzəyən islimi, xətai, bulud, əjdaha, simurq, həyat ağacı kimi təsvir və elementlər qismən dəyişdirilərək əks olunurdu.
XVI əsrdə Səfəvi saray emalatxanalarında xalılarla yanaşı, dövrün dəyərli dekorativ-tətbiqi sənət nümunələrindən hesab edilən bədii tikmələr də hazırlanırdı. XVII-XVIII əsrlərdə Azərbaycanın ayrı-ayrı yaşayış yerlərindəki istehsal məntəqələrində həmin tikmələrdən bəhrələnərək yeniləri yaradılırdı. Onlardan əsasən örtük, süfrə və ya divar bəzəyi kimi istifadə olunurdu.
Azərbaycanda istehsal edilən unikal xalçalar keyfiyyətinə və bədii xüsusiyyətlərinə görə dünyada daim yüksək dəyərləndirilib. Qərbin yüksək zövqlü əsilzadələri əsrlər boyu xalqımızın yaratdığı əsrarəngiz xalçaları toplayır, onlarla sarayları, malikanələri, dini abidələri bəzəyirdilər. Dünyanın bir çox məşhur muzeylərində və şəxsi kolleksiyalarda qorunan Azərbaycan dekorativ-tətbiqi sənət nümunələrinə, o cümlədən XVII-XVIII əsrlərə aid xalçalara bu gün də böyük maraq göstərilir. Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi, “Amir Textiles&Rugs” MMC, ABŞ-Azərbaycan Ticarət Palatası və “Silk Way West Airlines” aviaşirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutan “Azərbaycan xalçasının ehtişamı. Səfəvi dövrü xəzinəsi” sərgisi bunun bariz örnəyidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_3562fa351e5e52e536288de31_o.jpg
24 декабря в 19:00 в Азербайджанском национальном музее ковра откроется выставка «Великолепие азербайджанского ковра. Сокровищница периода Сефевидов». На выставке будет представлено 14 ковров и образцов художественной вышивки XVII-XVIII вв., а также миниатюра XVI в. к поэме «Шахнаме» из коллекции гражданина США Амира Оскоуэ. Особое место займут дворцовые ковры, созданные на основе всемирно известных композиций «Афшан», «Годжа» и «Хатаи» («драконовые»).
Период Сефевидов в Азербайджане ознаменовался кроме всего прочего, расширением производства этих элегантных ковров, ковровое искусство переживало расцвет. Увеличились размеры ковров, производимых в Ширване, Карабахе, Баку, Губе. Создаваемые народными мастерами ковры украшались элементами «ислими», «хатаи», «булуд», «аждаха», «симург», «древо жизни» и прочими частично измененными изображениями, используемыми в оформлении табризских ковров.
В Сефевидских дворцовых мастерских XVI в. наряду с коврами создавались также образцы декоративно-прикладного искусства – художественная вышивка. На их основе во многих производственных центрах Азербайджана были созданы красивейшие образцы вышивок. В основном они использовались в качестве покрывала, скатерти или настенного украшения.
Азербайджанские ковры всегда высоко ценились благодаря качеству и художественным особенностям. Обладающие высоким вкусом западные дворяне на протяжении веков коллекционировали азербайджанские ковры, украшали ими дворцы, особняки и религиозные памятники. Образцы азербайджанского декоративно-прикладного искусства, а также ковры XVII-XVIII вв., хранящиеся в мировых музеях и частных коллекциях и сегодня пользуются большим вниманием. Ярким примером тому служит выставка «Великолепие азербайджанского ковра. Сокровищница периода Сефевидов», организованная совместно Министерством культуры Азербайджанской Республики, Азербайджанским национальным музеем ковра, ООО «Amir Textiles & Rugs», Американо-азербайджанской торговой палатой и авиакомпанией «Silk Way West Airlines».