https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_ac2e04b2b0c808266a4c2eecd_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkiyə Respublikasında rəsmi səfəri çərçivəsində Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri Numan Kurtulmuşla görüşüb.
Əvvəlcə parlament rəhbərləri arasında təkbətək görüş keçirilib. Görüşdə qardaş ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında yüksək səviyyəli əlaqələrə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra görüş nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə davam edib.
Azərbaycan parlament nümayəndə heyətini səmimiyyətlə salamlayan Numan Kurtulmuş yenidən Milli Məclisin sədri seçilməsi münasibətilə Sahibə Qafarovanı təbrik edib.
O, iki qardaş ölkə arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayaraq, Şuşa Bəyannaməsi ilə əlaqələrimizin yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu vurğulayıb.
Rəsmi səfərə dəvətinə və göstərilən qonaqpərvərliyə görə TBMM sədrinə minnətdarlığını bildirən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova yenidən qardaş ölkədə olmaqdan məmnunluğunu ifadə edib.
Sentyabrın 1-də Azərbaycanda növbədənkənar parlament seçkilərinin keçirildiyini xatırladan spiker Sahibə Qafarova deyib ki, bu seçkilərin ən böyük xüsusiyyəti o idi ki, ilk dəfə olaraq parlament seçkiləri Azərbaycanın bütün suveren ərazilərində keçirildi.
Yenidən Milli Məclisin sədri seçildikdən sonra, onu ilk olaraq TBMM sədri Numan Kurtulmuşun təbrik etdiyini deyən spiker Sahibə Qafarova mövcud ənənəyə uyğun olaraq, ilk rəsmi səfərini də qardaş Türkiyəyə etməkdən məmnunluğunu bildirib.
Azərbaycan və Türkiyə arasında mövcud olan qardaşlıq münasibətlərinin, ortaq tarixə, dilə, dinə, milli-mənəvi dəyərlərə malik olan xalqlarımızın birliyinin və həmrəyliyinin bizim üçün ən böyük dəyər olduğunu söyləyən Milli Məclisin sədri, vurğulayıb ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əbədi olan “Bir millət, iki dövlət” kəlamı özünü ən parlaq şəkildə təsdiq edir. Qeyd olunub ki, Prezident İlham Əliyevin də dediyi kimi, dünyada Azərbaycan və Türkiyə qədər bir-birinə yaxın olan başqa ölkələr yoxdur.
Görüşdə vurğulanıb ki, qardaş ölkələrimiz arasında münasibətlərin ən böyük xüsusiyyəti ondan ibarətdir ki, ölkələrimiz və xalqlarımız həm sevincli, həm də kədərli günlərdə bir yerdədirlər. Şuşa Bəyannaməsi isə bu müttəfiqliyin rəsmi ifadəsi və möhürüdür.
Söhbət zamanı əlaqələrin bu səviyyəyə gəlib çatmasında dövlət başçılarımızın müstəsna rolu qeyd edilərək, onların şəxsi dostluğunun və qardaşlığının, siyasi iradəsinin və qətiyyətinin münasibətlərin hazırki yüksək səviyyədə olmasını təmin etdiyi bildirilib.
Görüşdə ölkələrimiz arasında qardaşlıq münasibətlərinin daha da genişləndirilməsinə parlamentlərin verdiyi töhfələr də yüksək qiymətləndirilib. Vurğulanıb ki, qanunverici orqanlarımız arasında əməkdaşlıq qardaş xalqlarımızın bir-birinə daha da yaxınlaşmasına, ortaq dəyərlərimizin gələcək nəsillərə ötürülməsinə xidmət edir və ölkələrimiz arasındakı müttəfiqlik ruhuna uyğundur. Parlamentlərimizin həm ikitərəfli, həm də üçtərəfli formatlarda əməkdaşlıq etdiyi, o cümlədən beynəlxalq parlament təşkilatlarında birgə fəaliyyət göstərdikləri diqqətə çatdırılıb.
Söhbət zamanı parlamentlərimizin, dostluq qruplarının, həmçinin parlament komitələrinin əməkdaşlığının daha da genişləndirilməsi ilə bağlı məsələlər də nəzərdən keçirilib.
Görüşdən sonra Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın Türkiyə Böyük Millət Məclisinin plenar iclas zalında salamlanması mərasimi olub.
Daha sonra Azərbaycan parlament nümayəndə heyəti 15 iyul 2016-cı ildə baş vermiş dövlət çevrilişi cəhdi zamanı TBMM-in zədələnmiş ərazilərini ziyarət edib.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_ac2e04b2b0c808266a4c2eecd_o.jpg
During her official visit to the Republic of Türkiye, Speaker of the Milli Mejlis Sahiba Gafarova has met with Speaker of the Great National Assembly of Turkey Numan Kurtulmuş.
Initially, a private meeting was held between the parliamentary leaders. They exchanged views on the high level of relations between our brotherly countries and parliaments.
The meeting then continued with the participation of delegations.
Warmly welcoming the Azerbaijani parliamentary delegation, Numan Kurtulmuş once again congratulated Sahiba Gafarova on her election as Speaker of the Milli Mejlis.
He emphasised that the relations between the two brotherly countries are at a high level and noted that with the adoption of the Shusha Declaration, our ties have entered a new phase.
Expressing gratitude to the Speaker of the Great National Assembly of Turkey for the invitation to pay the official visit and for hospitality, Speaker of the Milli Mejlis Sahiba Gafarova reiterated that she was delighted to be in a brotherly country.
Recalling that Azerbaijan had held extraordinary parliamentary elections on 1 September, Speaker Sahiba Gafarova emphasised their key feature – for the first time, parliamentary elections were conducted across the entire sovereign territory of Azerbaijan.
After Sahiba Gafarova’s re-election as Speaker of the Milli Mejlis, Speaker of the Great National Assembly of Türkiye Numan Kurtulmuş was the first to congratulate her. Sahiba Gafarova expressed satisfaction that, in keeping with established tradition, her first official visit after re-election was to the brotherly country of Türkiye.
The brotherly relations between Azerbaijan and Türkiye that rest on the shared language, history and religion as well as national and spiritual values represent the highest value for us – the immortal words of National Leader Heydar Aliyev, ‘One nation – two states,’ are being confirmed in the most vivid manner, continued Sahiba Gafarova. As President Ilham Aliyev said, there are no other countries as close to each other as Azerbaijan and Türkiye.
It was emphasised during the conversation that the most important characteristic of the relationship between the two brotherly countries is that they and their peoples stand together both in joy and in sorrow. The Shusha Declaration is the official expression and seal of this union.
The exceptional contribution of the Heads of State to achieving the current level of relations was particularly noted. Their personal friendship and brotherhood, political will and determination have ensured the current high level of bilateral ties, the interlocutors agreed.
The contribution of parliaments to the further development of brotherly relations between our countries was highly praised at the meeting. The two Speakers emphasised that the co-operation between the legislative assemblies contributes to an even greater rapprochement of brotherly peoples as well as the transmission of shared values to future generations, while simultaneously corresponding to the spirit of alliance between the two countries. Our parliaments collaborate both on a bilateral basis and in a trilateral format and also carry out joint activities in international parliamentary organisations.
Issues related to a continued broadening of the co-operation between our legislatures, friendship groups and parliamentary committees were reviewed next.
The meeting was over and followed by the official greeting of Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova in the plenary chamber of the Great National Assembly of Türkiye.
Then, the Azerbaijani parliamentary delegation went to the parts of the GNAT damaged in the attempted coup of 15 July 2016.