https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_ac2e04b2b0c808266a4c2eecd_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Türkiyə Respublikasında rəsmi səfəri çərçivəsində Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri Numan Kurtulmuşla görüşüb.
Əvvəlcə parlament rəhbərləri arasında təkbətək görüş keçirilib. Görüşdə qardaş ölkələrimiz və parlamentlərimiz arasında yüksək səviyyəli əlaqələrə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra görüş nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə davam edib.
Azərbaycan parlament nümayəndə heyətini səmimiyyətlə salamlayan Numan Kurtulmuş yenidən Milli Məclisin sədri seçilməsi münasibətilə Sahibə Qafarovanı təbrik edib.
O, iki qardaş ölkə arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayaraq, Şuşa Bəyannaməsi ilə əlaqələrimizin yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu vurğulayıb.
Rəsmi səfərə dəvətinə və göstərilən qonaqpərvərliyə görə TBMM sədrinə minnətdarlığını bildirən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova yenidən qardaş ölkədə olmaqdan məmnunluğunu ifadə edib.
Sentyabrın 1-də Azərbaycanda növbədənkənar parlament seçkilərinin keçirildiyini xatırladan spiker Sahibə Qafarova deyib ki, bu seçkilərin ən böyük xüsusiyyəti o idi ki, ilk dəfə olaraq parlament seçkiləri Azərbaycanın bütün suveren ərazilərində keçirildi.
Yenidən Milli Məclisin sədri seçildikdən sonra, onu ilk olaraq TBMM sədri Numan Kurtulmuşun təbrik etdiyini deyən spiker Sahibə Qafarova mövcud ənənəyə uyğun olaraq, ilk rəsmi səfərini də qardaş Türkiyəyə etməkdən məmnunluğunu bildirib.
Azərbaycan və Türkiyə arasında mövcud olan qardaşlıq münasibətlərinin, ortaq tarixə, dilə, dinə, milli-mənəvi dəyərlərə malik olan xalqlarımızın birliyinin və həmrəyliyinin bizim üçün ən böyük dəyər olduğunu söyləyən Milli Məclisin sədri, vurğulayıb ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əbədi olan “Bir millət, iki dövlət” kəlamı özünü ən parlaq şəkildə təsdiq edir. Qeyd olunub ki, Prezident İlham Əliyevin də dediyi kimi, dünyada Azərbaycan və Türkiyə qədər bir-birinə yaxın olan başqa ölkələr yoxdur.
Görüşdə vurğulanıb ki, qardaş ölkələrimiz arasında münasibətlərin ən böyük xüsusiyyəti ondan ibarətdir ki, ölkələrimiz və xalqlarımız həm sevincli, həm də kədərli günlərdə bir yerdədirlər. Şuşa Bəyannaməsi isə bu müttəfiqliyin rəsmi ifadəsi və möhürüdür.
Söhbət zamanı əlaqələrin bu səviyyəyə gəlib çatmasında dövlət başçılarımızın müstəsna rolu qeyd edilərək, onların şəxsi dostluğunun və qardaşlığının, siyasi iradəsinin və qətiyyətinin münasibətlərin hazırki yüksək səviyyədə olmasını təmin etdiyi bildirilib.
Görüşdə ölkələrimiz arasında qardaşlıq münasibətlərinin daha da genişləndirilməsinə parlamentlərin verdiyi töhfələr də yüksək qiymətləndirilib. Vurğulanıb ki, qanunverici orqanlarımız arasında əməkdaşlıq qardaş xalqlarımızın bir-birinə daha da yaxınlaşmasına, ortaq dəyərlərimizin gələcək nəsillərə ötürülməsinə xidmət edir və ölkələrimiz arasındakı müttəfiqlik ruhuna uyğundur. Parlamentlərimizin həm ikitərəfli, həm də üçtərəfli formatlarda əməkdaşlıq etdiyi, o cümlədən beynəlxalq parlament təşkilatlarında birgə fəaliyyət göstərdikləri diqqətə çatdırılıb.
Söhbət zamanı parlamentlərimizin, dostluq qruplarının, həmçinin parlament komitələrinin əməkdaşlığının daha da genişləndirilməsi ilə bağlı məsələlər də nəzərdən keçirilib.
Görüşdən sonra Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın Türkiyə Böyük Millət Məclisinin plenar iclas zalında salamlanması mərasimi olub.
Daha sonra Azərbaycan parlament nümayəndə heyəti 15 iyul 2016-cı ildə baş vermiş dövlət çevrilişi cəhdi zamanı TBMM-in zədələnmiş ərazilərini ziyarət edib.

Сагиба Гафарова встретилась со спикером Великого Национального Собрания Турции Нуманом Куртулмушем Сагиба Гафарова встретилась со спикером Великого Национального Собрания Турции Нуманом Куртулмушем
В рамках официального визита в Турецкую Республику спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Великого Национального Собрания Турции Нуманом Куртулмушем.
Сначала состоялась встреча наедине между руководителями парламентов. Был проведен обмен мнениями о высоком уровне связей между нашими братскими странами и парламентами.
Затем встреча продолжилась с участием делегаций.
Тепло приветствуя делегацию парламента Азербайджана, Нуман Куртулмуш вновь поздравил Сагибу Гафарову с её избранием спикером Милли Меджлиса.
Он подчеркнул, что отношения между двумя братскими странами находятся на высоком уровне и отметил, что с принятием Шушинской декларации наши связи вступили в новую фазу.
Выразив спикеру ВНСТ благодарность за приглашение прибыть с официальным визитом и за оказанное гостеприимство, спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова повторила, что ей приятно находиться в братской стране.
Напомнив, что 1-го сентября в Азербайджане состоялись внеочередные парламентские выборы, спикер Сагиба Гафарова подчеркнула их главную особенность – впервые парламентские выборы проводились на всей суверенной территории Азербайджана.
После избрания её вновь спикером Милли Меджлиса первым поздравил её с этим Нуман Куртулмуш, спикер ВНСТ. Сагиба Гафарова засвидетельствовала удовлетворение тем, что, согласно установившейся традиции, её первым официальным визитом после избрания стала поездка в братскую Турцию.
Братские отношения между Азербайджаном и Турцией, основанные на общих языке, истории, языке и религии, как и на национальных и духовных ценностях, представляют для нас наивысшую ценность – бессмертные слова Общенационального лидера Гейдара Алиева «Один народ – два государства» подтверждаются ярчайшим образом, продолжала Сагиба Гафарова. Как сказал президент Ильхам Алиев, в мире нет других стран, столь же близких друг другу, как Азербайджан и Турция.
В ходе беседы подчёркивалось, что самой важной особенностью взаимоотношений двух братских стран является то, что они и их народы рядом друг с другом и в радости, и в скорби. Шушинская декларация же является официальным выражением и печатью этого союза.
Особо отмечался исключительный вклад глав наших государств в достижение текущего уровня взаимоотношений. Их личная дружба и братство, политическая воля и решимость обеспечили нынешний высокий уровень двусторонних уз, согласились собеседники.
В ходе встречи был высоко оценён вклад парламентов в дальнейшее развитие братских отношений между нашими странами. Собеседники подчеркнули, что сотрудничество законодательных ассамблей способствует ещё большему сближению братских народов, а также передаче разделяемых ценностей будущим поколениям, в то же самое время, соответствуя духу союзничества двух стран. Наши парламенты сотрудничают как на двусторонней основе, так и в трёхстороннем формате, и ещё осуществляют совместную деятельность в международных парламентских организациях.
Затем рассматривались вопросы дальнейшего расширения сотрудничества наших парламентов, групп дружбы и парламентских комитетов.
После встречи была проведена церемония приветствия спикера Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой в пленарном зале Великого Национального Собрания Турции.
Затем парламентская делегация Азербайджана побывала на участках ВНСТ, пострадавших во время попытки государственного переворота 15-го июля 2016-го года.