https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_6ccf6ea4d10dc9db4f96419c7_o.jpg
Somali Federativ Respublikasının Azərbaycan Respublikasında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Fəthudin Əli Məhəmməd SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) olub.
Səfər zamanı BANM ilə Somali Federativ Respublikası arasında ikitərəfli akademik əməkdaşlıq və təhsil sahəsində potensial imkanlar müzakirə edilib. Görüşdə, 2025/2026-cı tədris ilində Somalidən gələcək tələbələrin BANM-da təhsilə cəlb olunması məsələsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Əcnəbi tələbələr üçün yeni yaradılmış Heydər Əliyev qrantı da bu imkanları genişləndirən vacib addım kimi qeyd edilib.
Görüşün sonunda, hər iki ölkənin müvafiq məsul strukturlarının məlumatlandırılması və qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlıq qurulması barədə razılığa gəlinib. Cənab Fəthudin Əli Məhəmməd, 2025-ci ilin aprel ayına qədər Somalidən tələbə seçimi ilə bağlı tədbirlərin görülməsini çağırıb.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_6ccf6ea4d10dc9db4f96419c7_o.jpg
Чрезвычайный и Полномочный Посол Федеративной Республики Сомали в Азербайджанской Республике Фатхудин Али Мохамед посетил Бакинскую высшую школу нефти (БВШН) SOCAR.
В ходе визита обсуждались потенциальные возможности для установления двустороннего академического сотрудничества в сфере образования между БВШН и Федеративной Республикой Сомали. На встрече состоялся обмен мнениями по вопросу привлечения студентов из Сомали к обучению в БВШН в 2025/2026 учебном году. В качестве важного шага, расширяющего эти возможности, был также упомянут недавно созданный для иностранных студентов грант Гейдара Алиева.
По итогам встречи было решено проинформировать соответствующие ответственные структуры обеих стран о результатах визита и установить взаимовыгодное партнёрство в сфере образования. Г-н Фатхудин Али Мохамед призвал завершить процесс отбора студентов из Сомали к апрелю 2025 года.