https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_6ccf6ea4d10dc9db4f96419c7_o.jpg
Somali Federativ Respublikasının Azərbaycan Respublikasında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Fəthudin Əli Məhəmməd SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) olub.
Səfər zamanı BANM ilə Somali Federativ Respublikası arasında ikitərəfli akademik əməkdaşlıq və təhsil sahəsində potensial imkanlar müzakirə edilib. Görüşdə, 2025/2026-cı tədris ilində Somalidən gələcək tələbələrin BANM-da təhsilə cəlb olunması məsələsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Əcnəbi tələbələr üçün yeni yaradılmış Heydər Əliyev qrantı da bu imkanları genişləndirən vacib addım kimi qeyd edilib.
Görüşün sonunda, hər iki ölkənin müvafiq məsul strukturlarının məlumatlandırılması və qarşılıqlı faydalı tərəfdaşlıq qurulması barədə razılığa gəlinib. Cənab Fəthudin Əli Məhəmməd, 2025-ci ilin aprel ayına qədər Somalidən tələbə seçimi ilə bağlı tədbirlərin görülməsini çağırıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_6ccf6ea4d10dc9db4f96419c7_o.jpg
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Somalia to the Republic of Azerbaijan Fathudin Ali Mohamed has visited the Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR.
During the visit, potential opportunities for establishing bilateral academic cooperation in the field of education between BHOS and the Federal Republic of Somalia were discussed.
At the meeting, an exchange of views took place on the issue of attracting students from Somalia to study at BHOS in the 2025/2026 academic year. The recently created Heydar Aliyev grant for international students was also mentioned as an important step expanding these opportunities.
Following the meeting, it was decided to inform the relevant responsible structures of both countries about the results of the visit and establish mutually beneficial partnership in the field of education. Mr. Fathudin Ali Mohamed called for the completion of the process of selection of students from Somalia by April 2025.