https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_e1140f2f8cef9b46828f6e0f0_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) görkəmli şərqşünas-alim, professor Aida İmanquliyevanın anadan olmasının 85 illik yubileyinə həsr olunmuş “Ərəbşünaslıq və şərqşünaslıq: müasir dünyada mədəniyyətlərarası dialoq” mövzusunda Respublika elmi konfransı keçirilir.
Konfransın açılış mərasimində çıxış edən BDU-nun rektoru Elçin Babayev bildirib ki, Azərbaycanın XX əsrdə dünya elminə bəxş etdiyi parlaq imzalar arasında görkəmli şərqşünas alim, məharətli elm təşkilatçısı, nüfuzlu pedaqoq, tənqidçi, tərcüməçi, filologiya elmləri doktoru, professor Aida xanım İmanquliyevanın özünəməxsus yeri var. Aida xanım İmanquliyeva ilk müsəlman şərqşünas qadın alim, ərəbşünaslıq üzrə ilk qadın elmlər doktoru, ilk qadın professor, ərəb-məhcər ədəbiyyatının tədqiqatçısı, Azərbaycanda ərəb ədəbiyyatşünasları məktəbinin yaradıcısıdır. Bunlar görkəmli alim Aida İmanquliyevanın milli kökə, xalqa bağlı, milli yaddaşın qorunmasına xidmət edən elmi irsinin kiçik bir hissəsidir: “XX əsr Azərbaycan mətbuatının əsas simalarından olan, görkəmli jurnalist və pedaqoq Nəsir İmanquliyevin və yüksək ziyalılığı ilə seçilən Gövhər İmanquliyevanın ailəsində dünyaya gələn Aida xanımın böyüdüyü ailə, əhatə olunduğu saf mühit bu parlaq şəxsiyyətin gələcək uğurlarını şərtləndirən əsas amillərdəndir. Məhz bu mühitin möhkəm təməlləri sayəsində formalaşan Aida xanım orta təhsilini qızıl medalla başa vurub, BDU-nun Şərqşünaslıq fakültəsinə daxil olub. Universiteti fərqlənmə diplomu ilə bitirən Aida İmanquliyeva təhsilini aspiranturada davam etdirib, orijinallığı, elmi yenilikləri, əhatəliliyi ilə seçilən namizədlik və doktorluq dissertasiyalarını müdafiə edib”.
Rektor bildirib ki, "Məhəbbət və gözəllik, ağıl və kamal elə mənəvi işıqdır ki, qəlbi nurlandırır” deyən Aida xanımın elmi yaradıcılığı çox zəngindir. O, 30 il Şərq mədəniyyətini, mənəvi dəyərlərini, ictimai-siyasi fikrini araşdırıb, yaradıcılığı ilə Azərbaycan şərqşünaslıq elminin inkişafı tarixində parlaq səhifə açıb. Onun çoxsaylı elmi əsərlərində Qərb və Şərq mədəni ənənələrinin sintezi, yaradıcı üslubun inkişafı və yeni bədii cərəyanların təşəkkül tapması tədqiq olunur. Aida xanım elmi fəaliyyəti dövründə bir sıra sanballı əsərlər yazıb, eyni zamanda respublikamızda və xarici ölkələrdə keçirilən nüfuzlu beynəlxalq konfranslarda yüksək elmi səviyyəsi ilə seçilən məruzələrlə çıxış edib. Aida xanım İmanquliyeva BDU-nun Şərqşünaslıq fakültəsində ərəbşünas kadrların hazırlanması işinə böyük töhfə verib. 20 ildən artıq müddətdə ərəb ədəbiyyatından dərs deyib, mühazirələr oxuyub, xüsusi kurslar aparıb, dissertasiya və diplom işlərinə rəhbərlik edib. Onun bilavasitə rəhbərliyi altında Ərəb filologiyası şöbəsində 10-dan çox namizədlik dissertasiyası müdafiə edilib, ərəb ədəbiyyatının, ərəb-Azərbaycan ədəbi əlaqələrinin müxtəlif sahələrini araşdıran monoqrafiyalar, kitablar yazılıb: “Aida İmanquliyeva yüksək intellekti, ziyalılığı, kübarlığı, xeyirxahlığı, insanpərvərliyi ilə örnək bir ömür yaşayıb, onu tanıyanların qəlbinə əbədi həkk olunub. Həyatda çox qısa ömür yaşayan Aida xanım İmanquliyevanın parlaq əməlləri, zəngin elmi irsi bu gün də gələcək tədqiqatçılar üçün etibarlı mənbə rolunu oynayır. “Hər bir cəmiyyətin, quruluşun gələcəyini həyata yeni atılan, böyüyən və yetkinləşən nəsil təşkil edir. Bu nəsli yetişdirən isə ilk növbədə ailədir” yazmış Aida xanım ölkəmizə ləyaqətli övladlar bəxş edib. Bu nümunəvi ailənin ikinci qızı Mehriban xanım Əliyeva möhtərəm Prezidentimiz, Müzəffər Ali Baş Komandanımız İlham Əliyevin ən yaxın silahdaşı, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidentidir. Həyatını elmə həsr edən böyük qızı akademik Nərgiz Paşayeva M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Bakı filialının rektoru, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidentidir. Professor Aida İmanquliyeva yaratdığı zəngin və tükənməz elmi irsi, elm təşkilatçılığı sahəsindəki fədakar əməyi, doğulub boya-başa çatdığı ailədən, soy-kökündən gələn əsilzadəliyi, xeyirxahlığı və humanizmi ilə hər zaman xalqımız, elmi və ədəbi ictimaiyyətimiz tərəfindən böyük ehtiramla xatırlanır”.
Sonra professor Aida İmanquliyevanın zəngin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş videoçarx nümayiş olunub.
AMEA prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, professor Aida İmanquliyeva Azərbaycan şərqşünaslıq məktəbinə yeni filoloji istiqamət gətirib. Onun ərəb ədəbiyyatına həsr etdiyi tədqiqatlar, monoqrafiyalar, məqalələr, yetirmələrinin yazdığı əsərlər şərqşünaslığın filoloji, ədəbiyyat qolunu inkişaf etdirib. Görkəmli alim ərəb mühacirət ədəbiyyatına dair əsərləri ilə Azərbaycan, bütövlükdə dünya şərqşünaslıq elminə əvəzsiz töhfələr verib.
Milli Məclisin sədr müavini, akademik, Orta Şərq dilləri və ədəbiyyatı kafedrasının professoru Rafael Hüseynov isə bildirib ki, şərqşünaslıq elminin əsasını mədəniyyətlər, dinlər, insanlar arasında körpü yaratmaq təşkil edir. Professor Aida İmanquliyevanın da bütün elmi fəaliyyəti Şərqlə Qərbi vəhdət şəklində öyrənməyə, mədəniyyətlərarası dialoqa həsr olunub. Bu baxımdan Aida İmanquliyeva Azərbaycan elminin, ziyalılığının işığı kimi daim parlayacaq.
Milli Məclisin üzvü, Türk filologiyası kafedrasının professoru Jalə Əliyeva, Şərqşünaslıq fakültəsinin dekanı Aydan Xəndan, Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Aqil Şirinov, AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru, akademik Teymur Kərimli, BDU-nun Ümumi dilçilik kafedrasının müdiri, akademik Nizami Cəfərov, Bakı Yunus Əmrə İnstitutunun direktoru Səlcuk Karakılıç, BDU-nun Ərəb filologiyası kafedrasının müdiri, dosent Vüqar Qaradağlı çıxışlarında professor Aida İmanquliyeva ilə bağlı xatirələrini bölüşüb, onun Azərbaycanın elm və təhsil tarixindəki müstəsna rolundan, cəmiyyətə, elmə, təhsilə, mədəniyyətə verdiyi əvəzsiz töhfələrdən danışıblar. Qeyd olunub ki, Sərq-Qərb mədəni əlaqələrinin inkişafında, Azərbaycan fəlsəfi fikrinin islam aləmində yayılmasında professor Aida İmanquliyevanın tədqiqatları mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

https://innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_e1140f2f8cef9b46828f6e0f0_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) прошла республиканская научная конференция на тему «Арабоведение и востоковедение: межкультурный диалог в современном мире», посвященная 85-летнему юбилею выдающегося ученого-востоковеда, профессора Аиды Имангулиевой.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев, выступая на открытии конференции, рассказал о заслугах выдающегося ученого Аиды Имангулиевой в азербайджанской востоковедческой науке. Он отметил, что Аида Имангулиева была первой женщиной профессором-востоковедом в Азербайджане: «Она написала ценные труды, создавшие новые мосты между восточной и западной культурами, проведенными исследованиями заложила основу для нового этапа в направлении изучения арабской литературы в стране. Арабская эмигрантская литература, исследованиями которой ученый занималась и получила важные научные результаты, явилась настоящим новшеством в нашей востоковедческой науке». Ректор подчеркнул, что научное творчество Аиды ханым, которая сказала: «Любовь и красота, ум и совершенство — это тот свет духовности, который озаряет сердце», очень богато. На протяжении 30 лет она исследовала культуру, духовные ценности, общественно-политические взгляды Востока, своим творчеством открыла яркую страницу в истории развития азербайджанской востоковедческой науки. В ее многочисленных научных работах изучаются синтез западных и восточных культурных традиций, развитие творческого стиля и формирование новых художественных направлений. За период своей научной деятельности Аида ханым написала ряд весомых работ, в то же время выступала с докладами, отличающимися высоким научным уровнем, на престижных международных конференциях, проводимых в республике и за рубежом. Исследования и доклады были встречены научным сообществом с одобрением, на ее работы делались многочисленные ссылки. За свою деятельность ученый, прошедшая путь от научного работника до должности директора Института востоковедения Академии наук Азербайджана, установила новые научные направления в этой области, создала школу. Под научным руководством выдающегося ученого были защищены многочисленные диссертации, подготовлены известные специалисты в области арабской литературы. Направления, определенные Аидой ханым, и сегодня изучаются, исследуются последователями ученого. Доведено до внимания, что Аида Имангулиева внесла большой вклад в подготовку арабистов на факультете востоковедения БГУ. Более 20 лет она преподавала арабскую литературу, читала лекции, вела специальные курсы, руководила диссертационными и дипломными работами. Под ее руководством на кафедре арабской филологии было защищено более 10 кандидатских диссертаций, написаны монографии и книги, исследующие различные области арабской литературы, арабо-азербайджанские литературные связи.
По словам Эльчина Бабаева, богатое научное наследие Аиды Имангулиевой служит надежным источником для исследователей. Аида ханым трепетно хранила свой очаг. У нее была прекрасная, образцовая семья, Аида ханым воспитала достойных детей. Вторая дочь – Мехрибан Алиева является ближайшей соратницей Президента, Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, занимает пост Первого вице-президента Азербайджанской Республики, возглавляет Фонд Гейдара Алиева. Старшая дочь – Наргиз Пашаева, посвятившая свою жизнь науке, является ректором Бакинского филиала Московского государственного университета имени М.В. Ломоносова, вице-президентом НАНА.
Затем показан видеоролик, посвященный жизни и творчеству Аиды Имангулиевой.
На мероприятии также выступили президент НАНА Иса Габиббейли, заместитель председателя Милли Меджлиса, профессор кафедры средневосточных языков и литературы Рафаэль Гусейнов, депутат Милли Меджлиса, профессор кафедры турецкой филологии Жаля Алиева, декан факультета востоковедения Айдан Хандан, ректор Азербайджанского института теологии Агиль Ширинов, директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА Теймур Керимли, заведующий кафедрой общего языкознания БГУ Низами Джафаров, директор Бакинского института Юнуса Эмре Сельджук Каракылыч, заведующий кафедрой арабской филологии БГУ Вугар Гарадаглы.