Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinə həsr olunmuş “Füzuli eşqi” adlı tədbir keçirilib
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinə həsr olunmuş “Füzuli eşqi” adlı tədbir keçirilib Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinə həsr olunmuş “Füzuli eşqi” adlı tədbir keçirilib
Dekabrın 20-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində görkəmli mütəfəkkir Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinə həsr olunmuş “Füzuli eşqi” adlı tədbir keçirilib.
Prezident İlham Əliyevin dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyi ilə bağlı imzaladığı sərəncama əsasən təşkil edilən tədbirdə muzeyin Ənənəvi texnologiya şöbəsində ərsəyə gətirilən “Füzuli eşqi” xalçası təqdim olunub. Onun üzərində qüdrətli sənətkarın portreti və əsərlərindən misralar verilib. Muzeyin baş rəssamı, Əməkdar rəssam Taryer Bəşirovun müəllifi olduğu bu sənət nümunəsi qədimdə geniş istifadə edilən, son dövrlər unudulan dolama texnikasında hazırlanıb. Əsər 2024-cü ildə peşəkar xalçaçılar Lalə Manafova və İlhamə Əhmədova tərəfindən 3 ay müddətində toxunub.
Tədbirdə həmçinin Beynəlxalq Muğam Mərkəzi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Cahangir Cahangirov adına Xorun konsert proqramı təqdim olunub. Konsertdə ölməz bəstəkarlar Üzeyir Hacıbəyli, Süleyman Ələsgərov, Cahangir Cahangirov və Əşrəf Abbasovun Məhəmməd Füzulinin əsərlərinə bəstələdiyi musiqilər ifa edilib. Xorun bədii rəhbəri Əməkdar müəllim Təranə Yusifovadır.
Burada Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin tələbələri “Leyli və Məcnun” əsəri əsasında pantomim tamaşa göstəriblər.
Tədbir Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-12/_innews_7d485899e688bcff57ca01757_o.jpg
20 декабря в Азербайджанском национальном музее ковра состоялось мероприятие «Любовь Физули», посвященное 530-летию выдающегося мыслителя Мухаммеда Физули.
На мероприятии, организованном согласно распоряжению Президента Ильхама Алиева по празднованию 530-летия гениального азербайджанского поэта был представлен ковер «Любовь Физули», сотканный в Отделе традиционных технологий музея. На портретном ковре с изображением поэта также имеются строки из его произведений. Автором ковра, сотканного в некогда популярной, а ныне почти забытой технике обматывания является главный художник музея, Заслуженный художник Тарьер Баширов. Ковер соткан профессиональными ткачихами Лалой Манафовой и Ильхамой Ахмедовой в течение трех месяцев в 2024 году.
Также, на мероприятии была представлена концертная программа в исполнении Хора имени Джахангира Джахангирова. Концертная программа является результатом сотрудничества между Азербайджанским национальным музеем ковра и Международным центром мугама. На концерте была исполнена музыка, написанная Узеиром Гаджибековым, Сулейманом Алескеровым, Джахангиром Джахангировым и Ашрафом Аббасовым к произведениям Физули. Художественный руководитель хора – Заслуженный учитель Тарана Юсифова.
Студенты Азербайджанского государственного университета культуры и искусств исполнили спектакль-пантомиму на поэму «Лейли и Маджнун».
Мероприятие организовано совместно Министерством культуры Азербайджанской Республики, Азербайджанским национальным музеем ковра и Международным центром мугама.