Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinə həsr olunmuş “Füzuli eşqi” adlı tədbir keçirilib
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinə həsr olunmuş “Füzuli eşqi” adlı tədbir keçirilib Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinə həsr olunmuş “Füzuli eşqi” adlı tədbir keçirilib
Dekabrın 20-də Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində görkəmli mütəfəkkir Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinə həsr olunmuş “Füzuli eşqi” adlı tədbir keçirilib.
Prezident İlham Əliyevin dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyi ilə bağlı imzaladığı sərəncama əsasən təşkil edilən tədbirdə muzeyin Ənənəvi texnologiya şöbəsində ərsəyə gətirilən “Füzuli eşqi” xalçası təqdim olunub. Onun üzərində qüdrətli sənətkarın portreti və əsərlərindən misralar verilib. Muzeyin baş rəssamı, Əməkdar rəssam Taryer Bəşirovun müəllifi olduğu bu sənət nümunəsi qədimdə geniş istifadə edilən, son dövrlər unudulan dolama texnikasında hazırlanıb. Əsər 2024-cü ildə peşəkar xalçaçılar Lalə Manafova və İlhamə Əhmədova tərəfindən 3 ay müddətində toxunub.
Tədbirdə həmçinin Beynəlxalq Muğam Mərkəzi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Cahangir Cahangirov adına Xorun konsert proqramı təqdim olunub. Konsertdə ölməz bəstəkarlar Üzeyir Hacıbəyli, Süleyman Ələsgərov, Cahangir Cahangirov və Əşrəf Abbasovun Məhəmməd Füzulinin əsərlərinə bəstələdiyi musiqilər ifa edilib. Xorun bədii rəhbəri Əməkdar müəllim Təranə Yusifovadır.
Burada Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin tələbələri “Leyli və Məcnun” əsəri əsasında pantomim tamaşa göstəriblər.
Tədbir Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.

The Azerbaijan National Carpet Museum Held The Love of Fuzuli Event Dedicated to the 530th Anniversary of Muhammad Fuzuli
The Azerbaijan National Carpet Museum Held The Love of Fuzuli Event Dedicated to the 530th Anniversary of Muhammad Fuzuli The Azerbaijan National Carpet Museum Held The Love of Fuzuli Event Dedicated to the 530th Anniversary of Muhammad Fuzuli
On December 20, in accordance with the decree by the President Ilham Aliyev, the Azerbaijan National Carpet Museum held The Love of Fuzuli event dedicated to the 530th anniversary of the prominent philosopher Muhammad Fuzuli.
The event features the carpet The Love of Fuzuli, woven at the Traditional Technologies Department of the Azerbaijan National Carpet Museum. The carpet depicts a portrait of the outstanding poet and is decorated with verses from his works. The carpet designed by Taryer Bashirov, Honoured Artist and the Head Artist of the Azerbaijan National Carpet Museum is woven with wrapping technique, popular before but almost forgotten today. It has been woven within three months by professional carpet weavers Lala Manafova and Ilhama Ahmadova in 2024.
As a result of mutual cooperation between the ANCM and the International Mugham Centre, the event also included a concert program by the Chorus named after Jahangir Jahangirov and was followed by the musical compositions by Uzeyir Hajibeyov, Suleyman Alasgarov, Jahangir Jahangirov and Ashraf Abbasov for the works by Fuzuli. The chorus was led by Honoured Teacher Tarana Yusifova.
The students of the Azerbaijan State University of Culture and Arts performed a pantomime play based on Layla and Majnun poem by Fuzuli.
The event is organised jointly by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan National Carpet Museum and the International Mugham Centre.